Uutisia ulkomailta

Uutisia ulkomailta.

Togosta Sotkamon suviseuroissa 2006 vierailleet kaksi vl-uskovaista miestä antoivat haastattelun Helsingin Sanomille. He kertoivat että heille on televisio sallittu. He olivat tietoisia, että se on Suomessa kielletty SRK:n vuosikokouksen päätöksellä vuonna 1963.

Miehet perustelivat tästä päätöksestä poikkeavaa uskovaisten käytäntöä sillä, että Togossa televisio on välttämätön.

Toisteiseksi on epäselvää, onko SRK:n vuosikokouksessa tarkoitus käsitellä Suomen uskovaisia nykyisin sitova televisiokielto uudelleen lähivuosina.
6683
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

meil o töllötin vintillä ja nuapuril o se kellaris ja yherellä meitin tutul se on viikaapis

Äänestä
  • Omituista. Miksi olette sijoittaneet televisionne noin hankalaan paikkaan?

    Äänestä

  • Suoraan sanottuna tuo kuulostaa järjettömältä.

    Äänestä

koska niin monet erotettiin tv-sodan aikana. Nyt suurin osa niistä ihmisistä on kuollut, joten SRK on valinnut tien, josta aita on matalin, vaietaan kuoliaaksi tällaiset asiat ja sanotaan, ettei koko kieltoa ole ollutkaan! Näin se menee tämä SRK:n oppi.

Äänestä
  • " -- sanotaan, ettei koko kieltoa ole ollutkaan"

    Tämä sana on jo ääneen sanottu, julkisessa tiedotusvälineessä. Viime heinäkuussa YLEssä haastateltiin Valkealan suviseurojen tiedottajia, kahta vl-miestä. Valitettavasti en muista heidän nimiään.

    Ha sanoivat radiossa koko Suomen kansalle, ettei SRK:ssa ole koskaan kielletty televisiota.

    Historiallisten tosiasioiden muuksi muuttammista nimitetään valehtelemiseksi.

    Näille kahdelle vl-miehelle ei omatunto pannut vastaan kun he julkisesti valehtelivat.

    SRK:n omissa vuosijulkaisuissa on vuosikokousten pöytäkirjat. Olen itse lukenut Ylivieskan vuosikokouksen pöytäkirjan jossa tämä tv-kieltopäätös on kirjattu.

    Asiaa käsiteltiin vuoden 1963 jälkeen jo kolmen vuoden kuluttua uudestaan SRK:n vuosikokokuksessa, ja silloin tv-kielto vahvistettiin. 1970-luvulla tv-kielto vahvistettiin ainakin kahdessa vuosikokouksessa, joissa tehtiin lisäpäätös siitä, että jokainen uskovainen joka hankkii tv:n kotiin, erotetaan siionista paikallisen rauhanyhdistyksen toimesta.

    Asianomainen katsotaan uskostaan luopuneeksi ja erotetaan rauhanyhdistyksen jäsenyydestä, mikäli hän sattuu olemaan jäsen.

    Tämäkesäinen julkinen valehtelu hämmästytti monia vanhempia vl-uskovaisiakin. Vanhempi polvi vielä tietää TV-kiellon todellisen laidan.

    Nuori vl-polvi näyttää luulevan, että tv-kielto on kirjattu Mooseksen lakiin. Heitä ei tosin voi syyttää tästä sillä hehän eivät lue Raamattua, joten he eivät ole selvillä siitä, mitä Jumala lopulta on käskyissään kieltänyt.

    Kuten nämä radiossa haastatellut kaksi vl-miestä: he eivät muistaneet kahdeksatta käskyä.

    Äänestä

on saarnattu kaikkialle maailmaan, koska Togossakin
on vl-läisiä!

Onko Togokin Pohjolassa, jossa jumalan henki lepää?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietotoimiston uutisia kirjoitti:

Uutisia ulkomailta.

Togosta Sotkamon suviseuroissa 2006 vierailleet kaksi vl-uskovaista miestä antoivat haastattelun Helsingin Sanomille. He kertoivat että heille on televisio sallittu. He olivat tietoisia, että se on Suomessa kielletty SRK:n vuosikokouksen päätöksellä vuonna 1963.

Miehet perustelivat tästä päätöksestä poikkeavaa uskovaisten käytäntöä sillä, että Togossa televisio on välttämätön.

Toisteiseksi on epäselvää, onko SRK:n vuosikokouksessa tarkoitus käsitellä Suomen uskovaisia nykyisin sitova televisiokielto uudelleen lähivuosina.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu