Auttakaa nyt viisaammat. Ensimmäisen vaavin kohdalla imetys ei onnistunut kuin puolittain. Jotenkin olin saanut laitoksella sellaisen kuvan, että norm vauva syö 3-4 h välein ja näin tein. Lisäksi jouduin aina antamaan rinnan lisäksi korviketta joka syötöllä.
Vaavi oli itkuinen, mtten tajunnut antaa ruokaakaan kun se 3 tuntia ei ollut täynnä. Syökö vastasyntynyt siis vähän väliä ja annetaanko tissiä yhtenään? En tajua! Haluaisin onnistua seur kerralla!
Nyt rv 35 ja on vielä aikaa pohtia näitä ja kysellä, ainakin viimeksi en enää jaksanut itkujen lomassa etsiä tietoa / en löytänyt sitä. Neuvolassakin vaan kannustettiin antamaan korviketta.
Kuinka usein vastasynt imetetään?
13
1781
Vastaukset
- vauvasta
Mutta tässä pari esimerkkiä:
Meillä tyttövauva syntyi 3kg ja söi aika vähän kerrallaan kun nukahti tissille melkein heti. Kohta heräsi ja itkeskeli. Näin jälkikäteen ajateltuna tyttö oli nälkäinen ja eka vauva kun oli niin sitä ei aina vaan uskottu "kun vastahan se söi". Jo parin vkon ikäisestä hän nukkui 8h yöunia mutta tankkasi tissillä hyvin pitkiä aikoja (sitten kun pysyi jo enemmän valveilla) ja usein. ELI VAUVASSA ON KIINNI, kuten varmaan tiedätkin. Mulla ei ole kuin tämä yksi lapsi (vasta), nyt 5kk. Nykyisin syö 15min~1h 6-8kt/vrk. On alkanut saada makupalapottua 1krt päivässä.
Kaverilla on samaan aikaan syntynyt poika, syntyi yli 4kg. Noin 4kk ikään mennessä ei ollut nukkunut yli 3h pätkää, eli SYÖ TOSI USEIN. Riippuu niin vauvasta. Tämäkin äiti aloitti kuitenkin pottumaistelut vasta noin 4,5kk iässä (edelleenkin kerran vrk pottua) ja poika on pelkällä tissimaidolla.
Onnea matkaan :o)- jäi kertomatta
Jäi edellisestä tarinasta pois: Eli mielestäni niin usein kun vastasyntynyt on tissä vailla :o)
Nyt vähän viisaampana kuin 5kk sitten, en iltayöstä olisi nostanut vauvaa ensinkään pinnasänkyyn vaan syöttänyt sitä niin tiheään kun itkeskeli, koska nälkää hän kitisi. Sitten vasta "yömpänä" tyttö omaan vuoteeseen nukkumaan hyvät unet. - neiti asui
jäi kertomatta kirjoitti:
Jäi edellisestä tarinasta pois: Eli mielestäni niin usein kun vastasyntynyt on tissä vailla :o)
Nyt vähän viisaampana kuin 5kk sitten, en iltayöstä olisi nostanut vauvaa ensinkään pinnasänkyyn vaan syöttänyt sitä niin tiheään kun itkeskeli, koska nälkää hän kitisi. Sitten vasta "yömpänä" tyttö omaan vuoteeseen nukkumaan hyvät unet.eka kuukauden rinnalla mutta kyllä se vaiva kannattaa nähdä että antaa rintaa aina kun vauva sitä haluaa ja käytännössä suunnilleen kokoajan.
- imettäjä
Todella harmillista, ettet ole saanut tukea ja asiallisia neuvoja imetykseesi! Epäonnistuminen johtui varmasti pääasiassa siitä, ettei sinulla ole ollut tietoa asiasta.
Vauvojen rytmit voivat olla hyvin erilaisia. Sekä kokemukseni ja kuulemani mukaan sellaiset vastasyntyneet, joilla on säännöllinen kolmen-neljän tunnin uni- ja ruokailurytmi, asustavat lähinnä äitien fantasioissa... Monet vastasyntyneet haluavat olla rinnalla niin tiheästi (väliin jopa alle tunnin välein) ja niin pitkiä aikoja kerrallaan, että äitiparka on hätää kärsimässä. Toisaalta se, että äiti tämän vaiheen kuitenkin jaksaa, palkintona on maidonerityksen kunnollinen käynnistyminen. Vauva kyllä sitten itse vähentääkin rinnalla olemista aikanaan.
Lapsentahtinen imetys on parasta maidon ehtymisen ehkäisyä. Tiheä imeminen ei tarkoita, että maitoa ei olisi riittävästi vaan sitä, että vauva toimii kuten luonto on suunnitellut, ja stimuloi äidin kehoa erittämään lisää ravintoa.
Vauvojen imemisentarve saattaa vaihdella kovasti. Jos vauvasi ei ole erityisesti imemisen perään tai on muuten unelias tai heiveröinen ja tyydyttää osan imemisentarpeestaan tutilla, saattaa olla, ettei hän enää jaksa imeä rintaa riittävästi. Silloin kannattaa välttää tutin käyttöä ainakin niin kauan, että maidon eritys kunnolla alkaa ja tasaantuu. Tyhjemmän rinnan imeminen on äidin keholle viesti, että hei, tätä tarvitaan lisää. Jos vain päällimmäiset imetään, keho tulkitsee, että eipä tätä maitoa niin tarvitakaan. Oma maitosi vähenee aina sen verran kuin annat korviketta.
Käy imetystukilistan sivuilla. Oikeilla neuvoilla onnistut ensi kerralla varmasti. Onnea matkaan:) - ....kun vauva haluaa
Vaikka tunnin välein tai useamminkin.
Jokaiseen itkuun ja levottomuuteen kannattaa tarjota rintaa.
Yli 3 tunnin syöttövälit ovat liian pitkät.
Katso asiasta lisää "Alkuaika" -linkit:
http://www.imetystukilista.net/faq/faq.php#alku - kun vauva on
levoton. minä imetin kaikkia neljää lastani ensimmäisinä päivinä yhtenään, yötä päivää, ei mitää lypsämistä, eikä lisämaitoa. nännit menivät todella aroiksi - jos joku nyt rupeaa väittämään ettei voinut tehdä niin koska nännit kipeytyivät, ne voivat vuotaa vertakin mutta senkun vaan imettelet, kuulemma rintakumista voi olla apua, en tiedä. mutta näinpähän onnistui kaikkien lasten imetys sinne yli vuoden ikään kunnes itse jättivät pois. maitoa tulee tarpeeseen, eli kun imettää niin alkaa tulla enemmän, jos annat välillä korviketta niin turha herutella, maidontulo vähenee.
- välein 24/7
ja lapsi on nyt 2 kk ikäinen. Enkä koe rasitteeksi laikaan, ihanaa puuhastella vauvan kanssa. (tämä on minun ilta-tähti)
- Kikoo
Näinhän minä olin asiat näin jälkikäteen järkeillytkin. Laitetaan kellot piiloon ja uusi yritys puhtaalta pöydältä.
Kiitos vastaajille! - kitsi24
Kikoo kirjoitti:
Näinhän minä olin asiat näin jälkikäteen järkeillytkin. Laitetaan kellot piiloon ja uusi yritys puhtaalta pöydältä.
Kiitos vastaajille!Kellot tosiaan piiloon vaan! Meille ohjastettiin neuvolassa, että vasta noin 3 kk iässä kannattaa ottaa jonkinmoinen syömärytmi käyttöön ja silloinkaan ei toki vauvaa pidetä nälässä.
Tsemppiä imetykseen! Se on tosi kivaa ja ihanaa, kunhan vain ei ota itse asiasta stressiä (vaikka kotityöt jäisivätkin vähän rempalleen). Mukava imetyspiste vain vaikka olohuoneen sohvalle, jossa voi itsekin lötkötellä rennosti samalla vaikka TV:tä katsellen tai lukien. Mikäs sen parempi tapa toipua synnytyksestä...
- pienen pojan äiti
en tiedä kenellä naisella maitoa alkaa tulla niin hyvin, että vastasyntynyt vauva söisi 3-4tunnin välein.
sillon jos maitoa tulee todella hyvin ja vauva on yli 3-4kk ikäinen niin imetys välit voi olla noin pitkät.
vastasyntynyt ei jaksa syödä kovin nopeasti eikä maitoa heti tule niin paljoa, että vauva sillä pitkään pärjäisi.
jo maidon tulon käynnistymiseen tarvitaan yleensä tiheää imettämistä. vauvat syövät eri pituisia aikoja ja imetysvälit ovat eri pituisia. alkuaikoina on ihan tavallista, että vauva on rinnalla usein ja pitkään.
vauvaa pitäisi imettää lapsentahtisesti eli niin usein kun vauva haluaa.
vauva säätelee imemisellään maidon tuloa.
jos imetystä rajoittaa, niin maito määrä ei voi kasvaa vauvan tarvitsemalle tasolle.
tiheät imetykset kasvattavat maidon määrää ja vauva voi sitten harventaa syömiskertoja.
linkkejä:
http://www.imetystukilista.net/
http://www.babyidea.fi/imetys/ipalsta/
http://www.imetys.fi/itu/tietoa.php - pitkään imettänyt
Meillä vastasyntyneet ovat imeneet jopa päiviä putkeen, siis olleet tuntikausia rinnalla. Noin kolmen viikon jälkeen on helpottanut ja tasottunut. Vauva on siis saattanut syödä vaikka 2 tuntia ja sitten nukkua tunnin jne. Parasta antaa imeä niin paljon kuin vauva haluaa, sillä saa parhaiten maidon tulon nousemaan.
- ettei kertoja voi
edes laskea. En ainakaan minä. Jos lapsi syö, on 10 minuuttia tyytyväinen ja itkee taas, ja on taas imetyksen jälkeen tyytyväinen,niin tuliko tuossa imetyskertoja 2 vai yksi kerta, jossa välillä 10 minsan tauko. Tätä mietin monesti imettäessäni, ja nyt jäljestä päin on lohdullista kuulla, että näin se imettäminen meneekin. Olin monesti luopumassa imettämisestä kun pelkäsin, että maito ei riitä.
- pitkään imettänyt
ettei kertoja voi kirjoitti:
edes laskea. En ainakaan minä. Jos lapsi syö, on 10 minuuttia tyytyväinen ja itkee taas, ja on taas imetyksen jälkeen tyytyväinen,niin tuliko tuossa imetyskertoja 2 vai yksi kerta, jossa välillä 10 minsan tauko. Tätä mietin monesti imettäessäni, ja nyt jäljestä päin on lohdullista kuulla, että näin se imettäminen meneekin. Olin monesti luopumassa imettämisestä kun pelkäsin, että maito ei riitä.
Niin ja niinhän sitä sanotaan, että toinen syö 10 minuuttia kahden tunnin välein ja toinen kaks tuntia 10 minuutin välein. Ja molemmat normaaleja juttuja =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624341Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653538Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591861Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251734Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991457Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18896Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115862