karkki vai jäätelö?

kumpi parempi?

teen joskus niin että syön vaan annoksen lämmintä ruokaa ja sitten jotain herkkua.
mutta kumpi lihottaa vähemmän, karkki vai jäätelö? karkithan on pelkkää hiilihydraatia eli sokeria ja jäätelössä taas on rasvaa ja proteiinejakin ja huomattavasti vähemmän hiilareita sadassa grammassa.

7

4717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mehka

      Jäätelö on varmasti herkullisempaa. Jäätelöä saa kevytversiona. Jäätelö on kylmää. Mutta jäätelöön tulee himo ja sitä ottaa helposti liikaa.

      Karkit on makeampia. Karkit on sokerisia. Karkkeihin kyllästyy nopeammin ( jos on vaan yhtä sorttia). Karkkeja syöt vain yhden kerrallaan ja voit lopettaa millon vain.

      Päätä sinä :)

    • höhlä

      se riippuu jätskistä ja karkista, mitä sielt valitset ja minkä verran syöt.

      Kokonais energia määrä ratkaisee, syöt sitten vaikka läskiä!

      • mistä...

        itse enemmän tykkäät, koska kumpikaan vaihtoehto ei ole kuitenkaan terveellisestä päästä joten eikös se sitten ole sama kumpaa suuhun laittaa?


    • Mehujäätä

      Riippuu mitä karkkia tai jäätelöä valitset, kermajäätelöissä ja kevytjäätelöissä on huomattavia eroja kuten myös vaikkapa suklaan ja salmiakin välillä. Itse en käytä maitotuotteita, joten en myöskään syö jäätelöä. Mehujäät ovat mielestäni hieno ratkaisu makeannälkään: sisältävät suhteellisen vähän energiaa, ovat makeita ja ovat kylmiä -> sulattamiseen kuluu enemmän energiaa kuin esim. karkkien sulattamiseen. Se, mitä jäätelöiden
      hiilareihin tulee ei merkitse mitään kokonaisenergian kannalta. On aivan yhdentekevää saako ylimääräistä energiaa hiilihydraateista vai rasvoista, tärkeintä on valita kevyttuotteita ja syödä niitä kohtuullisesti vrt. hiilihydraateissa energiaa on 17 kJ / g ja rasvoissa 38 kJ / g eli yli kaksi kertaa enemmän kuin kuin hiilihydraateissa.

      • sul?

        sulattamiseen kuluu enempi energiaa jos syö mehujäätä? no sehän sulaa jo suussa ja on suunnileen vettä vaa ku menee mahalaukkuun. karkit on toinen juttu. ne on kovii. mehujää nestettä.


      • Tiedät
        sul? kirjoitti:

        sulattamiseen kuluu enempi energiaa jos syö mehujäätä? no sehän sulaa jo suussa ja on suunnileen vettä vaa ku menee mahalaukkuun. karkit on toinen juttu. ne on kovii. mehujää nestettä.

        Sulattamiseen ja mahalaukun sisällön lämmittämiseen kuluu sitä enemmän energiaa mitä kylmempää mahalaukun sisältö on. Ja ravinto ei voi imeytyä ennen kuin se on sopivan lämpöistä. Karkkien kovuus ei vaikuta mitään. Ne ovat pelkkää sokeria, mikä liukenee hetkessä mahalaukussa aivan samanlaiseksi nesteeksi kuin mehujääkin, mutta sillä erolla ettei kehon tarvitse lämmittää sokerilientä eli ts. kuluttaa energiaa niin paljoa kuin kylmiä ruokia sulattaessa. Kehitä itseäsi.


    • Anonyymi

      Jäätelö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      50
      5749
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      44
      4372
    3. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      148
      3969
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      91
      3640
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      71
      2869
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      105
      2507
    7. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      40
      1859
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      56
      1826
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      230
      1678
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      33
      1461
    Aihe