AMK ja ruokailu

muumeja

Laitan tämän tarkoituksella tälle puolen, en kouluruoka-osioon. Minulla on erikoisruokavalio, jota olen noudattanut jo useamman vuoden. En nyt mainitse mihin kouluun olen menossa, mutta suurin osa kyseisen koulun ruokalistan annoksista on vähälaktoosisia, joka ei sovi minulle, sillä olen täysin laktoosittomalla linjalla. Mietin, kuinka ammattikorkeassa tulee onnistumaan ruokailu, jos koulua on joskus 9-18, ei silloin ehkä omilla sämpylä-banaanieväillä pärjää. Onko kellään kokemuksia, kun allergisia tuntuu olevan tänä päivänä yhä enemmän? Ilman jääkaappia on hankala toteuttaa täyttäviä eväitä.

5

1054

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Charl

      minun kouluni nettisivulla sanotaan, että opiskelijan, jolla on ruoka-allergioita, tulee ottaa yhteyttä ravintolan henkilökuntaan. Siellä siis tarjoillaan lounaan ja iltalounaan lisäksi take away-tuotteita yms.

    • ...

      Ainakin meillä OAMK:ssa ravintolaan viedään lappunen, jossa mainitaan kaikki allergiat. Kokit valmistavat päivittäin sopivan aterian, ja se noudetaan sivusta. Eli et kuole nälkään! :)

    • laktoositon

      Mina tarvitsen myos taysin laktoosittoman ruoan. En ole ollut yhteydessa viela mihinkaan, mutta kerkeehan tassa viela.

    • allerginen opiskelija

      Omilla eväillä pärjää kuule mainiosti 08.00-20.00 koulupäivät. Kokemusta on kolmen vuoden ajalta. Pitää vaan ottaa kunnolliset eväät mukaan ja syödä niitä useammin. Mutta jos ei halua syödä omia eväitä niin todennäköisesti se erikoisruokailu onnistuu kunhan ilmoitat siitä ruokalaan.

    • muumeja

      Terveydenhoitaja kirjoitti todistuksen, koska koulun keittiö sitä vaati. Nyt saan minulle sopivaa ruokaa, hyvä homma, kun onnistui. Mutta otan joka pv lisäksi välipalaa mukaan, jos kahviossa ei satu olemaan minulle sopivaa välipalaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1258
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      914
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      94
      894
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      22
      828
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      283
      723
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      93
      717
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      636
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      33
      617
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      571
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      129
      550
    Aihe