Iski hinku värjätä lankaa, kun nypin
kuihtuneita samettikukkia...
Minkä hintaisia on aluna ja viinikivi?
Ilmeisesti niitä saa vain apteekista(tilaavat)?
Entä mitä kaikkia kukkia voi käyttää ja
mitä värejä niistä saa?
Jos käyttää elintarvike värejä,
onko lanka puretettava silloinkin?
Kuinka hyvin väri pysyy puretetussa langassa?
Kestääkö se konepesua?
Kiitos jo etukäteen!
Langan värjääminen ja
4
335
Vastaukset
- etsiä...
kirjastosta kasvivärjäystä koskeva kirja tai etsiä lisätietoa netistä. Elintarvikevärejä en oikein suosittele, mieluummin kankaiden värjäyksen tarkoitettuja värejä.
- tiinav
Alunaa, josta on helppo aloittaa, saa apteekista. Hinta n. 20 e/kilo. En tiedä saako pienemmissä erissä.
Kasvivärjäyksestä on aika kattavat sivut esim. täällä:
http://www.koulut.naantali.fi/opettajat/kaarina.kanerva/kasvi1.html- paikkaansa
ettei raparperillä värjätessä
tarvitse puretusta ollenkaan?
- värjäyskursseista
On jo tovi vierähtänyt, mutta mieleen jäänyt juttu jota haluan kokeilla on mataran juurimukulat. Siitä tulee ihanan oranssi sävy, mutta mukulat pitää korjata ennen kukintaa ja en nyt muista olisko ollut vain valko ja keltakukkaiset matarat joista väriä lähtee.
Siis kaikesta saa ihanasti kaikkea jäkälää kannattaa kokeilla muistelen.
Värjättiin vain pieniä määriä lankoja ja en ole niistä mitään vielä ehtinyt tekemään, mutta aivan ihania sävyjä ja mieleen on jäänyt halu kokeilla vielä paljon ja uudelleen.
Villalanka vaan on aika kallista, tallinnasta ostin martinmarkkinoilta isänpäivän aikoihin sitä aika edullisesti silloin, en tiedä onko enää edullisia.
Aion kai kutoa kangaspuilla niistä jotain, mutta kun on niin paljon noita projekteja kesken kangaspuissakin parhaillaan tulee mattoja.
Voisikohan niillä väreillä myös matonkuteita värjätä...hmm...
Mut onnea yritykseen ja mukaviin kokeiluihin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874088Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822- 11760
Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756