Hillanälvikäs

Peräpohjolan mansikka

Viljelen isohkolla palstalla mansikkaa omaan käyttöön. Pyrin luonnonmukaiseen viljelyyn. Nyt hillanälvikäs on hyökännyt mansikkamaalleni ja viottanut kasvustot pahoin. Tarkoitus on poistaa vanhat kasvustot kokonaan ja perustaa uusia penkkejä. Kuitenkin minulla on vuosi sitten uudistettu ala, jossa myöskin on nälvikäs tehnyt tihujaan.

Kysynkin nyt: Miten hävitän vanhat pehkot? Kuoleeko nälvikkään toukat kompostissa?

Millä "myrkyllä" torjun niistä viime vuotisista tuholaiset pois? Kuinka torjunta tapahtuu? Pitääkö kasvustot sumuttaa kauttaaltaan yhteen vai useampaan kertaan?

Aikaisemmin olen saanut pidettyä nälvikkäät kurissa, kun olen alkukesästä poiminut käsin täysikasvuiset kuoriaiset ja niiden munaryppäät, nyt vain tuholaisten määrä on niin valtava, ettei mekaaninen torjunta onnistu.

0

3908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 157
        3991
      2. Putin lähti takki auki sotaan....

        Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
        Maailman menoa
        92
        3362
      3. SDP ylivoimainen ykkönen

        En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
        Maailman menoa
        99
        2730
      4. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

        Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
        Maailman menoa
        284
        2575
      5. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

        ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
        Maailman menoa
        39
        2316
      6. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

        ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
        Maailman menoa
        152
        2063
      7. Sanna on pakottaja, domina

        Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
        Maailman menoa
        6
        1674
      8. Mies älä

        Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
        Ikävä
        42
        1059
      9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

        Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
        Ikävä
        95
        1038
      10. Mä tiedän

        Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
        Ikävä
        53
        899
      Aihe