Vko31

Millä viikoilla teillä on vauva laskeutunut? Minä kävin juuri neuvolassa ja nyt jo kuulemma laskeutunut. Onko tämä teillä ennakoinut ennenaikaista synnytystä? Raivotarjonnassa lapsi on ollut jo pitkään. Kolme viikkoa sitten kohdunsuu oli vielä kiinteä ja kiinni. Kivuttomia supistuksia on ollut runsaasti jo viikolta 22 lähtien eli kohtu on melko supistusherkkä. Saisi se kyllä pysyä sisällä vielä ainakin kuukauden.
5450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olin ultrassa viikolla 28 ja vauva oli silloin RT. Pari päivää sitten huomasin,että maha on tipahtanut alas. Kivuliaita supistuksia on ollut vaan muutama. Esikoinen laskeutu rv36 ja synty rv37. Eikä yhtään kivuliasta supistusta ollu ennen synnytystä.
Kyllä sun tapauksessa veikkaan,et ennen laskettua tulee! Veikkaan sitä omalla kohdallakin. Nyt sit vaan odotellaan!=)

Äänestä

Mutta älä huoli, ei välttämättä ihan hetkeen vielä synny, luultavasti kuitenkin laskettua-aikaa aiemmin. Onko sinun nyt mahdollista ottaa rauhallisesti ja jos ei nyt ihan vuodelepoon, niin ainakin minimiaktivaatiotasolla olla?

Äänestä
  • Joo, pitää yrittää olla rauhassa. Olen työttömänä, joten kyllä se onnistuu. Saisi tuo pysyä sisällä vaikka kuukauden vielä, olisi valmiimpi vähän. Kiitoksia vastauksista!

    Äänestä

  • alkup. kirjoitti:

    Joo, pitää yrittää olla rauhassa. Olen työttömänä, joten kyllä se onnistuu. Saisi tuo pysyä sisällä vaikka kuukauden vielä, olisi valmiimpi vähän. Kiitoksia vastauksista!

    nyt rv 32 3, paikat kiinni kolme vkoa sitten, vauva rt, muttei kiinnittynyt. itse alkanut pelkäämään, ettei synny ajoissa lainkaan...vaikka onhan tässä vielä aikaa. pieneksi arvioi neuvolatäti vauvan. esikoinen oli hoikka ja pitkä, saa nähdä miten tämän käy. raskaaksi alkaa käymään tämä odotus jo...

    Äänestä

..oli myös laskeutunut rv 31. Kiinnittynyt ei ollut silloin vielä, mutta ei mennyt montakaan viikkoa. Tyttö syntyi rv 40 1. Itselläni oli kans kivuttomia suppareita viikolta 16 lähtien, ja kivuliaitakin viikolta 30 lähtien.
Että lohduksi, kyllä se voi laskettuun aikaan siellä pysyä! Muakin kehotettiin sillon rauhallisesti elelemään. En sen kummemmin ollut rauhassa, kun työttömänä olin minäkin, ettei ollut mitään "tekemistä" muutenkaan. Kohdunsuulla tai -kaulalla ei ollut mitään tapahtunut vielä viimeisessäkään nvlalääkärissä (n. rv 36).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja vauva jo laskeutunut kirjoitti:

Millä viikoilla teillä on vauva laskeutunut? Minä kävin juuri neuvolassa ja nyt jo kuulemma laskeutunut. Onko tämä teillä ennakoinut ennenaikaista synnytystä? Raivotarjonnassa lapsi on ollut jo pitkään. Kolme viikkoa sitten kohdunsuu oli vielä kiinteä ja kiinni. Kivuttomia supistuksia on ollut runsaasti jo viikolta 22 lähtien eli kohtu on melko supistusherkkä. Saisi se kyllä pysyä sisällä vielä ainakin kuukauden.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu