Minkälainen on hotelli royal garden

Miinuska2

Varasin matkan azoreille marraskuussa. Kannattaako lähteä vielä silloin? Minkälainen on hotelli Royal Garden, onko kellään kokemusta. Pääseekö vielä valaita katsomaan? Entä hintataso.

2

2447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä muutamia, ei suomalaisilta:
      http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g189135-d535780-Reviews-Royal_Garden_Hotel-Ponta_Delgada_Sao_Miguel_Azores.html

      Eräs entinen työtoverini miehineen vietti yhden lomaviikon Royal Gardenissa viime vuoden marraskuun toisella puoliskolla. He olivat tyytyväisiä hotelliin, jonka design on sisältä jossakin määrin japanilaisvaikutteinen.

      Royal garden sijaitsee puistomaisessa ympäristössä. Jossakin reviewssa mainitaan, että ympäristö olisi jotenkin erityisesti rapistunutta. Näin ei kuitenkaan ole, sillä rapistuneita rakennuksia täällä on vähintään viisi prosenttia ydinkeskustan rakennukannasta. Mitään keskittymiä eli slummeja täällä ei ole.

      http://www.portugal.com/azoreshotels/sanmiguel/saomiguelhotels/royalgarden.asp

      Hotelli on jota kuinkin keskustassa, noin 10 min kävelymatkan päässä Portas da Cidadesta, kaupungin portista, joka mielletään jonkinlaiseksi "keskipisteeksi".

      Sateen riski kasvaa kun tullaan lokakuuhun. Toki täällä sataa tasaisesti ympäri vuoden ja sää on vaihtelevaa oli mikä vuodenaika hyvänsä. Tilastollisesti vähäsateisinta aikaa on huhtikuu-syyskuu. Ponta Delgadan vuotuinen sademäärä on noin 1 000 mm, mikä ei ole huippuluku.

      Vuorten huiput ovat kesälläkin aika usein pilvien verhoamat ja aivan pilvetöntä taivasta tällä on tuskin koskaan.

      Sateet liikkuvat nopeasti ja harvemmin sataa kokonaisia päivä monta peräkkäin, mutta sadealuetta saattaa seurata toinen.

      Syksyllä ja talvella on myös keskimäärin tuulisempaa, tosin myrskyt kohtelevat Azoreita kiltimmin kuin Pohjanmeren rannikkoa eikä pahoja puhureita ole joka vuosi.

      Luonto on täällä vihreää ympäri vuoden. Marraskuun päivälämpötilat ovat keskimäärin 18 C, yöllä noin 14 C. Pohjoismaalaiselle Azoreilla ei ole koskaan kylmä.

      Säästä:

      http://www.azoresweb.com/about_azores_climate.html

      Valas ja dolfiiniretkiä tehtäneen säävarauksella myös marraskuussa. Tämä voidaan varmistaa.

      Summa summarum: Azoreille matkustava ottaa aina saderiskin ja marraskuussa riski on hieman suurempi kuin loppukeväällä, kesällä, tai alkusyksystä.

      Jos on vähänkin tuuria, niin sää marraskuussa voi olla pohjoismaalaiselle aivan kesäistä. Huonolla tuurilla voi sataa monena päivänä. Näin tosin kävi tänä vuonna myös kesäkuussa.

      Azorit, Sao Miguel, Ponta Delgada, on suomalaiselle hintatasoltaan edullinen lomapaikka.

      Loppujen lopuksi matkailijan tyytyväisyys on suhteessa hänen odotuksiinsa.

      • Miinuska2

        Näin hyvää kuvausta en ole nähnyt aiemmin eli
        kovasti kiitoksia. Katselin kuvia jostain muustakin viestisä ja maisemat ovat todella ihanat. Aika lailla Madeiran tyyliset. Odotan innolla matkaa ja otamme riskin. Kerran ollessamme
        Madeiralla satoi ihan hirveästi, mutta kyllä se aurinko sitten paistoi.
        Hyvää kesän jatkoa!
        Kiitos vielä kerran.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      219
      14796
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      18
      2170
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1853
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      137
      1232
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      95
      1220
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      22
      1100
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      882
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      73
      765
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      703
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      698
    Aihe