Pöllölaakson Uutiset ke 15.8.07

sven tuuva

Huomenta hyvät ihmiset, työssä ja työn vieressä.

Pidättelemme jonkin aikaa villihevosia, joita on perähakaan alkanut kerääntymään..juorujakin siis.

Onnittelut Marjatta, Marja ja Jaana. Teidän naisten kukkaseksi sopii vallan erinomaisesti ruiskaunokki.

Pöllölaakson toimitus sai oikeuden käyttää tätä nimeä. Maanalainen armeija puolestaan suuttutti muutamia reserviläisiä, mikään tai kukaan ei ole profeetta omalla maallaan.
Niinkin vähän aikaa toimittuaan..armeija herätti ärtymystä. Pöllölaakson Uutiset jatkaa keväällä alkanutta "piruiluaan" ja lähes pysytellen asialinjalla.

Vaskikelloon asennetaan virkavallan puolesta jo kamera. Meidän oma valvontakameramme on huollossa.
Hiljaiselo vaskiristeyksessä johti siihen, että orava alkoi puuhastella kameraan talvipesäänsä.

Huoltomies siellä nyppii naavaa ja tumpeloita pois, jahka se on huollettu, niin palautamme sen pikimiten seitsemänkymmenennenkahden metrin päähän kellastuneesta kyltistä "tähän rakennetaan" jotain...

Ison Talon "normaali" rytmi palailee . Illalla istuu valtuuston iltakoulu jälki-istuntoa ja pohtii päänsä kippeeksi miten sotesuttu oikeestaan pitääkään tehdä.

On lohdullista ajatella, että valtuuston riveissämme istuu hyvin perehtyneitä valtuutettuja, ainakin siihen, mitä tulee kokoustekniikkaan ja kokousjärjestykseen.
Ei saa taputtaa eikä osoittaa mieltä. Asiallisuus on valttia aina, mutta piikittelyt ja nakkelut voi suorittaa sopivissa puheen väleissä sinne sun tänne.

Pöllölaakson Uutisten vakioavustaja,Katto Kärpänen, pyrkii imuroimaan tunnelmat kesäkuuman hoitamista syvistä sapetushapetussydämmistä.

Emme tietenkään voi olla varmoja, saako Katto Kärpänen rauhassa kuulostella, sillä varovaisuus on vallannut johto-osaston. Suorittanevat rivien harvennusta tai sitten sulkevat suunsa lisäksi myös portteja suuntaan jos toiseen.
Haavikkaat on ainakin vaikeasti lepyteltäviä...

Kansan syvissä riveissä odotellaan sote-ratkaisuja. Pöllölaakson Uutistoimitus ottaa vapauden siteerata kirjaimia s.o.t.e.
S=sotilaallisilla
o=otteilla
t=tätäkin
e=edistetään
Vauhtia eikä mölinää tule puuttumaan, taktiikkana on rynnäkkö ja peräännytä ei, tehdään vaan täyskäännös ja jatketaan etenemistä.

Lämmin sää jatkunee muutamia kuukausia noin kuvaannollisesti.
Iloisiin kuulumisiin.

7

883

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tai perskannikassa

      Sinä sven tuuva oot piikki tai kaksikin .
      ootellaanpa uutisia illan kokkouksesta..joku jossain sanoi että ne on toiselta nimeltään sähläämistä. nämä kokkoukset.

    • sven tuuva

      Päivää Aulikset ja muut auliit kuntalaiset.
      Lahjaa hänenlaisilleen kaverin kaverille voisi haeskella puutarhan perältä, sieltä kurpitsan kukkasista.

      Valtuuston iltakoulusta avustajamme Katto Kärpänen kertoi seuraavaa;
      kovasti oli ruskettuneita ja levänneen oloisia puolen tusinan verran valtuutetuista. Joillakin oli väsymystä ja tympääntymisen juonteet kasvoilla.
      itse asiasta (sähläämisestä) ei ole uutta kertomista, kertasivat ja jankkasivat vanhaa. Vain vähän uutta seassa.
      Se on huolestuttavaa, että kuntalaisten raivokas Pyhäjärven puolustaminen on kääntynyt syyttelyksi, tyhmyydestä saadaan kyllä nyt maksaa.

      Näin kertoi Katto Kärpänen ja pörräsi pois.

      Pöllölaakson Uutiset aloittelee näin varovaisesti toimituksesta.

      liikekannallepanoa on odotettavissa...

      • vitonen

        Ei oo vara laittaa euroja siihen piikkiin.


      • perämies

        Taisips sama kärpänen tulla kotia vai mitä.olet paljastanut kuka olet...


    • sinnepäin

      uutisia kaivataan!
      Olemme mekin ihmetelleet, ettei kaupunginhallituksella ole asioita, viimeinen pöytäkirja 25.6. Mikä tässä nyt on. Onko lama käynyt asioissa. Eikös se lausunto Pohjois-Pohjanmaan sh-piirille siitä sote- asiastakin jo pitäisi antaa. Sh-piiri pyysi lausuntoa jo keväällä, mutta meillä jäädytettiin. Nyt myönteistä päätöstä sorvaamaan. Kaikki tiet avoimiksi.

      • Kalevassa

        Lauantain Kalevassa oli Haapajärven kihlakunnan poliisipäällikkö Petri Oulasmaan mukaan "ei voi sanoa, että Pyhäjärvi olisi erityisen väkivaltainen paikkakunta. Mikään tilasto ei tue tätä näkemysta".Kihlakunnan alueella tilastoitiin viime vuonna 251 henkeen ja terveyteen kohdistuvaa rikosta, joista 39 Pyhäjärvellä "uskallan sanoa, että vain 39" Oulasmaa kuittaa.
        MITÄ MEIDÄN VT JOHTAJA:"Muistan erään väkivaltarikostilaston muutaman vuoden takaa. Sillä listalla Pyhäjärvi oli lähes kärkeä" ....Hienoa, näin meillä hoidetaan pr:ää. Onko tämä taas sitä "omintakeista os.....a" Mielestämme tässä olisi positiivisemminkin voinut edetä, ei kaivaa menneitä, kun Oulasmaakaan ei sitä tehnyt!!


      • isotella
        Kalevassa kirjoitti:

        Lauantain Kalevassa oli Haapajärven kihlakunnan poliisipäällikkö Petri Oulasmaan mukaan "ei voi sanoa, että Pyhäjärvi olisi erityisen väkivaltainen paikkakunta. Mikään tilasto ei tue tätä näkemysta".Kihlakunnan alueella tilastoitiin viime vuonna 251 henkeen ja terveyteen kohdistuvaa rikosta, joista 39 Pyhäjärvellä "uskallan sanoa, että vain 39" Oulasmaa kuittaa.
        MITÄ MEIDÄN VT JOHTAJA:"Muistan erään väkivaltarikostilaston muutaman vuoden takaa. Sillä listalla Pyhäjärvi oli lähes kärkeä" ....Hienoa, näin meillä hoidetaan pr:ää. Onko tämä taas sitä "omintakeista os.....a" Mielestämme tässä olisi positiivisemminkin voinut edetä, ei kaivaa menneitä, kun Oulasmaakaan ei sitä tehnyt!!

        Ei kannata isotella. Varsinkaan rikostilastoilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2523
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2362
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1049
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      63
      789
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      690
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      668
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe