mä oon vähissä määrin juonu light limsoja ja nyt sain tietää ett niissä on jotain vaarallista makeutusainetta.onnex kovin paljoa en kerinny juomaan.onko tästä nyt sitten ollu vauvalle haittaa?rv.11 1 pelottaa:0/
light limut
tietämätön:0(
6718
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Yleensä light juomat on makeutettu sakkaroosilla/sukraloosilla. Joissain tutkimuksissa sakkaroosi voi vaikuttaa raskaaksi tulemista.
Ja tietenkin limut ovat aina haitaksi hampaille. Vaikka olisikin light juoma niissä on käytetty makeutusaineita,jotka aiheuttaa happohyökkäyksen.
Limut sisältävät myös hiilihappoa,joka syövyttää hammaskiillettä ja kiillettähän ei saa millään takaisin. Yksi kulaus on aina yksi happohyökkäys ja hampaat kestää vain kuusin happohyökkäystä/pv ja siihen lasketaan kaikki mitä suuhun laitetaan(paitsi vesi/ksylitoli). Jos happohyökkäyksiä on useita-->reikiintyminen lisääntyy.
Eiköhän se ole kaikessa:"kohtuus kaikessa", mitään ei ole hyvä nauttia liikaa.
Makeutusaineista sakariinin ja syklamaatin käyttöä ei suositella raskauden ja imetyksen aikana. Aspartaami, asesulfaami ja sukraloosi ovat sallittuja.
olla tulossa uusia suosituksia:
http://www.evira.fi/portal/fi/elintarvikkeet/ajankohtaista/?id=557
Minä suosin sokeria, luonnontuote peittoaa kyllä kemikaalit, kunhan pysyy kohtuudessa.
ruokosokeria eli tavallista sokeria
On ainut mun silmiin osunut kauppa jossa Light limussa on käytetty MUUTAKIN kun aspartaamia E951 ja asesulfaamia E950..
Lidlin omissa light limuissa on lisäksi tuota E952 Syklamaattia, joka ei ollut suositeltavaa.
Moi!
Kohtuus kaikessa, myös limujen juonnissa;) Et sä mun mielestä oo mitää haittaa noilla pienillä määrillä aiheuttanu. Mä kysyin neuvolan terkalta tota samaa asiaa kun coca cola lightia on tullut juotua muutama lasi viikonloppuisin. Coca cola lightissa on sukraloosi makeutusaineena eikä siitä senpuoleen ole haittaa. Colahan sisältää myös kofeiinia, että siinäkin mielessä ehkä enemmänkin sellasena viikonloppujuomana hyvä, jos muuten tulee juotua kahvia/teetä. Ja sit se hammasjuttu myös, mistä edellinen mainitsikin. Kippis!!!
Jos juo paljon aspartaamipitoisia juomia, kannattaa oikeasti lukea tämä linkki:
http://www.minaolen.com/lehti/art3_102.html
Vaikka tietysti pahoja oireita saadakseen pitäisi juoda paljon laittilimuja ja mielellään sellaisia, joita on säilytetty päivä tai pari 30 asteen lämpötilassa (tästähän oli vuosi pari sitten iso juttu suomalaisissa lehdissäkin), jo päivittäinen käyttö aiheuttaa lieviä oireita. Siis ihan oikeasti, voin kokemuksen kautta sanoa, kun teininä tuli juotua pepsi maxia ja paljon. Reikiä ei hampaissa ole lainkaan (vaikka coca cola muuten sulattaa lakan puupinnalta), vaan oireet olivat lähinnä flegmaattisuus, masentuneisuus ja tietysti vahva riippuvuus, joka tieten tahtoen noihin juomiin tehdään.
Muutaman limun olen raskauden aikana juonut, mutta jotenkin tuon linkin lukeminen oli viimeinen niitti. Muistui selvästi mieleen, miten huono olo noista limuista tuli, enkä todellakaan halua lapselleni yhtään mitään, vaikka neuvolan mukaan olisi kuinka sallittu aine.