Millaista on?
Mielenterveyshoitajan työ
9
511
Vastaukset
- raskasta`
jollet pysykopissa.
- kysymys.
käytännössä mitä?
- mt-hoitaja itsekin
sitähän se on suljetulla osastolla niiden potilaiden päivittäisen voinnin seuraamista, lääkeiden vaikutusta,(ottaako ptlas lääkket vai ei) mahdollisia sivuvaikutuksia tarkailla, omahoitajakeskustelut, yhteistyötahojen ja omaisten kanssa yhteydenpito, tarkka kirjaaminen, mahdolliset eristystilanteet (=lepositeisiin laittaminen), lääkehoidon toteuttaminen (per os tai injektiot), hälytyksen tullessa juokset monta kerrosta auttamaan toista osastoa hätätilanteessa, kuuntelet umpihullujen jonninjoutavaa sekohöpinäää kaiket päivät jossa ei päätä eikä häntää, yrität vielä valvoa koko osastoa ja pitää potilaat "aisoissa", tarkkailet suicidaalisia potilaita erityisen tarkasti. ratsaat tarvittaessa huoneita ja potilaita jos teräaseita, omia lääkkeitä,alkoholia tai muuta "ei toivottavaa" löytyy osastolta. hoitoneuvottelujaja. kokouksissa ja koulutuksissa juokset ylen aikaa. teet vasrastotilauksia, lääketilauksia (jos luvat), ohjaat potilaita toimimaan oikein (jos potilas ei osaa/halua/ymmärrä toimia itse oikein. lääkärin (paperi)kierrolla mukana, raporttia-raporttia ja taas raporttia....
mitäs vielä haluat tietää sitä työstä?- askareet?
Meillä kuului myös kaiken tuon mainitsemasi lisäksi ruuan jakaminen, ruoan jälkeinen siistiminen, kahvin ja teen keittäminen ja jälkitiskaus ohjelmaan.
Ilta- ja pyhä ruokatauko ja kahvitauko oli pidettävä osastolla, koska meitä oli vain kaksi hoitajaa vuorossa 20 mielenvikasen seassa.
Niin että ei paljon jäänytkään aikaa jutella henkilökohtaisesti potilaiden kanssa.
Enemmän se oli sellaista yhdessä toimimista ja elämistä.
Saivat ruokaa ja juomaa turvallisessa ympäristössä. - potilaiden hygieniasta
askareet? kirjoitti:
Meillä kuului myös kaiken tuon mainitsemasi lisäksi ruuan jakaminen, ruoan jälkeinen siistiminen, kahvin ja teen keittäminen ja jälkitiskaus ohjelmaan.
Ilta- ja pyhä ruokatauko ja kahvitauko oli pidettävä osastolla, koska meitä oli vain kaksi hoitajaa vuorossa 20 mielenvikasen seassa.
Niin että ei paljon jäänytkään aikaa jutella henkilökohtaisesti potilaiden kanssa.
Enemmän se oli sellaista yhdessä toimimista ja elämistä.
Saivat ruokaa ja juomaa turvallisessa ympäristössä.Huolehdimme myös potilaiden hygieniasta, kävimme heidän kanssaan päivävuorossa kävelyllä, teimme heidän kanssaan pieniä ostoksia sairaalan ruokakaupassa.
Meillä oli myös vanhuksia jotka eivät pystyneet syömään eivätkä peseytymään itse ja masentuneet eivät halunneet millään nousta sängystä ylos edes suihkuun kerran viikossa.
Puhumattakaan siitä, että oisivat pystyneet itse peseytymään kunnolla.
Niin että kyllä siellä aivan riittävästi työtä sai tehdä. - kysymys.
potilaiden hygieniasta kirjoitti:
Huolehdimme myös potilaiden hygieniasta, kävimme heidän kanssaan päivävuorossa kävelyllä, teimme heidän kanssaan pieniä ostoksia sairaalan ruokakaupassa.
Meillä oli myös vanhuksia jotka eivät pystyneet syömään eivätkä peseytymään itse ja masentuneet eivät halunneet millään nousta sängystä ylos edes suihkuun kerran viikossa.
Puhumattakaan siitä, että oisivat pystyneet itse peseytymään kunnolla.
Niin että kyllä siellä aivan riittävästi työtä sai tehdä.vapaaehtoistyö mahdollista?
- kysymys.
työterapiapuolesta mitään? Kävivätkö potilaat siellä ja pitivätkö työstä?
- säästettiin pois
kysymys. kirjoitti:
työterapiapuolesta mitään? Kävivätkö potilaat siellä ja pitivätkö työstä?
Jotkut paremmin voivat potilaat kävivät siellä ja pitivätkin siitä.
Useimmat eivät jaksaneet sinne mennä eivätkä sinne sopineetkaan.
Vahinko vain että juuri tällaisissa aktiviteeteissa säästettiin eniten säästökuurien alettua 90-luvun alussa.
En ole tuo hoitaja jolle osoitit kysymyksen, mutta vastasin kuitenkin.
Toivottavasti hänkin vastaa. - viihdyttäminen kylläkin
kysymys. kirjoitti:
vapaaehtoistyö mahdollista?
Voisin ajatella laulattamista, sellaista tilattiin osastolle silloin tällöin.
Ja ehkäpä kävelykaverina toisena koulutetun hoitajan kanssa tai jotain tuollaista.
Kuitenkin tuossa työssä on omat riskinsä, niin että en tiedä miten vakuutukset toimivat jos jotakin sattuis.
Vanhuspuolella kyllä voi tehdä vapaaehtoistyötä aivan sielunsa kyllyydestä monessa paikassa.
Viedä vanhusta ulos istumaan lukea jotakin tai vain olla lähellä.
On ainakin Helsingissä olemassa sellainen ystäväpalvelukin laitosvanhuksille, joilla ei ole ketään vierailijaa ja lähisukulaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1014507Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293343No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 361388
- 341183
- 371116
- 131064
- 1581007
- 6934
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12872