Tietääkö kukaan voiko toimeentulotukea saada jos ei saa maksuhäiriön vuoksi opintolainaa?
Pelkällä opintorahalla kitkuttelu on mahdotonta, koska elätettävänä 2 lasta.
Samaten jos peruisin saamani amk-paikan en varmaan työllistyisi koskaan surkealla merkonomin tutkinnolla :(
Toimeentulotuki/opintolaina/maksuhäiriö
10
2950
Vastaukset
- ...
Kyllä, voi saada.
- €€€€€€€€€
Mutta miten toimeentulotuki lasketaan siinä tapauksessa?
Alennetaanko perusosia mahdollisesti tai rokotetaanko siitä ettei opintolainaa saa?
Tuleeko painostusta opintojen lopettamiseen tms? - ....
€€€€€€€€€ kirjoitti:
Mutta miten toimeentulotuki lasketaan siinä tapauksessa?
Alennetaanko perusosia mahdollisesti tai rokotetaanko siitä ettei opintolainaa saa?
Tuleeko painostusta opintojen lopettamiseen tms?Tämä kun on opintotukipalsta, niin ei ole hajuakaan siitä miten toimeentulotuen summa määräytyy. Pitäiskö sun käydä kyselemässä joko toiselta palstalta ( http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000001399&subcat=2438 ) tai sitten ihan sieltä sosiaalitoimistosta?
- keskustelemaan
€€€€€€€€€ kirjoitti:
Mutta miten toimeentulotuki lasketaan siinä tapauksessa?
Alennetaanko perusosia mahdollisesti tai rokotetaanko siitä ettei opintolainaa saa?
Tuleeko painostusta opintojen lopettamiseen tms?asiasta sosiaalitoimistoon.
Toimeentulotuki on joskus harkinnanvaraista. Vaikea meidän on sitä täällä tarkkaan laskea. - näin......................
€€€€€€€€€ kirjoitti:
Mutta miten toimeentulotuki lasketaan siinä tapauksessa?
Alennetaanko perusosia mahdollisesti tai rokotetaanko siitä ettei opintolainaa saa?
Tuleeko painostusta opintojen lopettamiseen tms?Toimeentulotuki lienee se, minkä voisitte muutenkin saada, vähennetään siitä vaan opintotuki. Asumistukeenhan on myös opiskelijalla oikeus, kun on lapsia.
Ei painosteta opintojen lopettamiseen. Eikä lainaa lasketa mitenkään tuloksi, kun sitä ei voi saada.
- sillä
korkeakoulututkinnollakaan paikat aukene...
- Totta puhut
Parempi olla himassa ja dokata kaikki päivät
- kuta kuinkin
Totta puhut kirjoitti:
Parempi olla himassa ja dokata kaikki päivät
on turha luulo, että joku korkeakoulututkinto avaa ovet työpaikkohin, näin ei valitettavasti ole, tiedän tämän kokemuksesta.
- neiti-85
Riippuen paikkakunnastasi, mutta saatat joutua hakemaan opiskelijan sosiaalista luototusta ja se on saman verran mitä olisit saanut opintolainaa...ja sitten jos jää vielä alle sossur rahan niin loput sitten toimeentulotukena.
- niiin
lainaa ja lainaa vaan, se on tosi kiva napsia lainaa ja sitten muutaman vuoden kuluttua palata tähän samaan tilanteeseen kun ei pääse töihin, mutta lainaa onkin kertynyt ihan kiitettävästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614267Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653477Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541812Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251698Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981439Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133945Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235862en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115848Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18839