Wu Hsin Kuen

Drial

Olen miettinyt pitkään tuota, ja olisin kaipaillut lajia harrastaneilta hieman kokemuksia ja konkreettista tietoa. Kali/escrima tyyppiset jutut ovat sinällään vähän tuttuja, pientä tuntumaa on. Kuitekin tuo näyttää ja kuulostaa sen verran hiumalta sekametelisopalta etten meinaa uskaltautua peruskurssille ilmottautua.. =/

7

775

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IP-Ipe

      On siinä WHK jutussa niin pirusti tekniikkaa, että et sitä elinaikana opi. Mutta jos haluaa kulkea sen piiiitkän tien, niin mikäs siinä.
      Todelliset valmiudet puolustaa itseään tulee sitten vasta vuosien ja vuosien päästä. Mutta nehän eivät olekaan IP-lajeja vaan kamppailu- ja taistelulajeja

      • Drial

        Juu, sen ymmärrän kyllä että laji on hyvin teknistä. Ja toki olen ymmärtänyt myös sen, ettei kyseessä ole itsepuolustuslaji vaan taistelulaji. Ennemminkin olisin kiinnostunut juuri siitä, kuinka fyysistä tuo laji on? MaiThaihan on helvetillistä rääkkiä mutta puolestaan kali on tekniikkaa. Kummalle puolelle tämä laji enemmän kallistuu?


      • IP-Ipe
        Drial kirjoitti:

        Juu, sen ymmärrän kyllä että laji on hyvin teknistä. Ja toki olen ymmärtänyt myös sen, ettei kyseessä ole itsepuolustuslaji vaan taistelulaji. Ennemminkin olisin kiinnostunut juuri siitä, kuinka fyysistä tuo laji on? MaiThaihan on helvetillistä rääkkiä mutta puolestaan kali on tekniikkaa. Kummalle puolelle tämä laji enemmän kallistuu?

        taitaa olla kalissa ja himpun verran Jun Fangissa. Sanoisin että vapaata sparria hyvin vähän. Kyllä sanoisin, että painottuu hyvin paljon sinne tekniikka puolelle. Kunnon puolesta kyllä pärjää.


    • Miklujah!

      Ei se kokeilematta selviä! On sen verta kovatasoista tuo opetus, että suosittelen testimään. Toki itse en millään tavalla voi olla objektiivinen asian suhteen mutta sen verta kuitenkin näitä juttuja tullu nähtyä, että taisin löytää sen "viimeisen" kampittelulajiloisen jota treenailen. Päätteleppä siitä ;)

      Sisällöstä sen verta, että MT:n myötä saa treeniin hikeä ja Kalin myötä puukkoja, puntareita, astaloita ja aseetontakin hommaa. Ja jos IP:n kannalta ajattelee niin siellä ei käydä de-eskalaatioita, pakoreittien suunnittelua kaupungilta kotiin tai todistajien värväämistä mutta tarkoitus on ihan alusta alkaen opettaa perusjuttuja, joilla voi tarvittaessa itseään puolustaa jos sattuu kohdalle tilanne jossa biojätettä tuulettimen lapoihin sateleepi.

      En väittäisi hommaa kovinkaan älyttömän tekniseksi. Sitä se kyllä on ensivilkaisulla ja ensi treeneillä mutta nämä treenattavat lajit eivät tosiaankaan ole valittu ihan sattumalta. Viehkolla tavalla lajit tukevat toisiaan ja yhden asian ymmärtäminen jossakin lajissa avaa ratkaisun toisen lajin kautta. Lopultakin se on harrastaja itse, joka tekee ne valinnat mikä mistäkin on itselleen se toimivin juttu.

      Niin, ja neljän tolpan nokasta (jun fan, wing chun, muay thai, kali-eskrima) on tukevampi rakennella taloa kuin yhden paalun päästä! ;D

      www.whk.fi

      • kauan harjoitellut

        sitten niistä 4 tulee savijalat, kun ei opi kunnolla mitään..


      • Mikkelplast
        kauan harjoitellut kirjoitti:

        sitten niistä 4 tulee savijalat, kun ei opi kunnolla mitään..

        Voi olla, että ei tule hyvää vaikka treenaa ei-yhtään mitään. Ei kaikki lajit kaikille sovi ja minoslauseista huolimatta kaikki ei aina mene niin kuin luulee. Varmaa on ainoastaan se, että töitä joutuu tekemään. Ei ainoastana harjoitteleemaan pitkään...


    • carenza

      Ei toki mistään huimasta sekametelisopasta oli kyse :) Nämä neljä lajiahan vain tarvittaessa tukevat toisiaan, ja tästä syystä ovatkin hyvin lähellä toisiaan rakenteellisestikin.

      Ei muutakuin näytöstä huomenna klo 18:00 koululle katselemaan ja kyselemään kysymyksiä jos joku vielä mielessä askarruttaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      68
      878
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      793
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      64
      710
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      644
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      59
      548
    6. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      523
    7. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      479
    8. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      477
    9. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      24
      467
    10. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      31
      460
    Aihe