Kuinkas paljon nois kaivureis on nykyisin tietotekniikkaa? Mitä eri tehtäviä tietokoneella niissä on?
Tietotekniikka kaivinkoneissa?
6
1555
Vastaukset
- Kurttu
Onko amispojalla ehtoläksyt tekemättä ja hyväuskoisia hyväksikäyttämällä meinaat työsi tehdä?
- konemiäs viimmesen pääle
Kaivinkonekuskiksi mitään koulluja tarvi.
- arvaajakin
Miksi tuollaisen vastauksen menit antamaan ihan asialliseen kysymykseen?
Sinulla on tainnut saavuttaa korvien välisen tason sen aineen määrä, jota tämä kansa tavallisesti käyttää kantojen käsittelyyn.
- kur5654548098
Kaivureista en tiedä, mutta työmaalla pyörivässä kurottajassa on ainakin kokoajan näytöllä: Paljonko sulla on painoa päällä, nostokulma/korkeus/nostokapasiteetti prosentteina jne..Jousitus säätyy tarvittaessa automatiikalla jne... Plus kaikkea muuta kivaa.
"tietotekniikka" säätelee myös nostojen rajoja. Kone ei tee liikettä eteen/ylöspäin, jos koneen rajat tulee vastaan... - kuski metsästä
Itse kaivelen vuoden vanhalla doosanilla, ei siinä juuri muuta tietotekniikkaa ole kuin koneen toimintojen valvonta (lämpötilat, nestemäärät, öljynvaihtovälit, suodattimien tukkeumavalvonta, pumppujen paineet ym.). Nykyiset ja tulevat päästörajat alittaakseen moottoria ohjataan samalla tekniikalla eli savuja ei juuri koneesta voi ulos saada. Tietystikin eko ja normaalitehot voi säätää kummin tarvii. Ja ilmastointi pelaa saman systeemin kautta, en tykkää siitä kylläkään vaikka muuten ei ole mitään tietotekniikkaa vastaan.
Eipä tuossa taida muuta olla, eri koneissa eri tekniikka vaan kuski vielä konetta käskee vissiin joka pelissä.- koneen rakentaja
niinhän se on, kun kuski metsästä kertoi kertoi. kuski voi valita, minkä liikkeen haluaa nopeimmaksi. lastattaessa soraa autoon ovat nosto ja kääntö tärkeimmät liikkeet ja tietokone ohjaa ensin paineita ja öljyvirtaa niille. jos vipuihin ollaan koskematta hetki, pudottaa tietsikka moottorin tyhjäkäynnille ja nostaa kierrokset, kun vipuihin tartutaan.
koneessa voi olla myös syvyysmittaus, jolloin se tietää millä korkeudella kauha on jostakin annetusta korkeudesta.
uusinta tekniikkaa on koneeseen asennettu kompassi ja GPS sekä tietokone, johon voi syottää kartan kaivettavasta alueesta. kone tietää missä kauha kulloinkin on ja ilmoittaa kaivettaessa:stop ei syvemmälle tästä kohtaa. mitään keppejä ja mittamiehiä ei tarvita
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984822Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143952Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113850Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1192257Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575781980Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801366- 1371324
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1681296En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5461178- 531135