Tyttö 2kk 1 vko:n ja epäilynä on että olisi suolisto-oireinen maitoallergia. Nan-korviketta sai kun oma maito loppui ja kakka muuttui vellimäiseksi ja vauva oli kovasti itkuinen ja ilmavaivoja oli kovasti, jotka haisivat tod. pahalle. Sitten käytimme häntä lastenlääkärillä joka määräsi Almiron Peptiä, käytimme tätä 3 vkoa. 2 vko:n jälkeen tyttö oli huomattavasti rauhallisempi. Kakka tuli 3 päivän välein kuten Nannillakin, mutta ei ollut enää vellimäistä vaan tahmaisempaa, eikä kakkaa tehdessä tarvinnut niin kovasti enää itkeä. Nyt sitten käytössä on toista päivää Tutteli Omneo ja kokeillaan tuleeko tällä itkuisuus takaisin. Mitenkähän pian oireet palaavat jos palaavat? Ihottumaoireita ei siis ole. Onko teillä kokemusta/tietoa tästä maitoallergiasta enempi? Onko vauvallenne tullut muita allergioita, esim. viljat? Missä iässä maitoallergia on mennyt ohitse? Muita kokemuksia? ja mitä oireita teidän vauvallanne tuli suolisto-oireisesta maitoallergiasta?
SUOLISTO-OIREISESTA MAITOALLERGIASTA KYSYTTÄVÄÄ!!!!
4
526
Vastaukset
- peppi
tarinaa eli tytöllä todettiin suolisto-oireinen maitoallergia noin 3 kk iässä. Oireina vatsakivut (eli huusi kipujaan lähes koko ajan), hirveänhajuiset paukut ja kakka. Vatsa toimi välillä useita kertoja päivässä tai sitten oli useampi päivä toimimatta.
Meillä kans käytössä toi Almiron pepti ja silloin altistuksessa, kun annettiin tavallista korviketta niin oireet palasi parissa-kolmessa päivässä.
Muita allergioita ei ole toistaiseksi todettu (typy on 8,5 kk), viljat aloitettiin riisistä, hirssistä ja tattarista ja nyt on maisteltu näistä kotimaisista viljoista kauraa ja vehnää eikä niistä ole ainakaan tullut oireita.
Kananmunaa, kalaa tai mansikoita enkä sitrushedelmiä ole uskaltanut vielä antaa ja lääkäri kehottikin niitä antamaan myöhemmin, koska olen itse ollut niille allerginen lapsena.
Lääkäri sanoi silloin kun todettiin, että allergia saattaa mennä ohi 2-3 vuoden iässä tai viimeistään kouluikään mennessä taikka sitten ei.
Enempää en nyt osaa sitten kertoa. - oireinen allergia
Meidän tytöllämme todettiin vähän aika sitten suolisto-oireinen maitoallergia, 4kk iässä. Oireina oli runsas pulauttelu, vetinen/vellimäinen uloste 2-3 kertaa viikossa, haiseva, ja haisevat ilmavaivat joita tuli paljon. Posket myös punoittivat Tuttelin jälkeen.
Suolisto-oireiseen maitoallergiaan voi kuulua em. oireiden lisäksi nuhaisuus, peräaukon kutina (hapan uloste), yölevottomuus, ärtyisyys, itkuisuus. Ainakin nuo.
Miksi Tutteli Omneo? Siinä maitoproteiini on pilkottu vain osittain. Jos maitoallergia todetaan, niin silloin ei käy mikään maitotuote. Almiron Peptissä maito on kokonaan hydrolysoitu. Jos vauvanne oireet häviävät Omneon avulla, kyse ei ole allergiasta vaan ilmeisesti on vaan herkkä masu.
Meille haettiin Kelan korvaus 2v ikään asti. Yleensä oireet väistyvät 1,5-2 vuoteen mennessä (tai voi jatkua koko elämän). Viimeistään kouluikään mennessä yleensä helpottaa.- peppi
käsitin, että heillä nyt kokeilussa tuo Omneo tavallaan altistusmaitona.
- paukku
peppi kirjoitti:
käsitin, että heillä nyt kokeilussa tuo Omneo tavallaan altistusmaitona.
..eli Tutteli omneota käytetään ja katsotaan palaako oireet.
Noh, tänään 4. päivä kun tuota käytetään ja kakka tehtiin myös tänään. Taas oli vellimäistä, niin että olis voinut vaipasta kaataa pois.
Silti moni sanoo, että vellimäinen kakka voi olla normaalia korvikevauvalla, mutta en tiedä sitten. Paukuthan hais ihan kauhealle myös Almiron peptiä käytettäessä, ainoastaan kakka oli silloin "tuhdimpaa". Nyt ei mielestäni ole kuitenkaan itkuisempi eikä kakkaa tehdessäkään itkenyt, rutinan kanssa vaan tuli. Ilmaa on paljon edelleen mutta sitä on ollut koko ajan.
Vaikea tästä nyt on sitten sanoa että onko allergiaa vai ei...!!!??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell392218Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.511802Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1281687Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041346Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,541070Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.761018- 59925
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54837Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd102821- 61803