Zeldojen pelaaminen Game Boy Playerilla...

skellington-3

Ajattelin hankkia Game Boy Playerin voidakseni pelata vanhoja Game Boyn Zeldoja TV-ruudulla (kun tyttöystävä haluaa olla pelissä mukana). Onko kellään käytännön kokemusta Zeldojen pelaamisesta GameCuben kautta? Miten onnistuu tallentaminen, miltä näyttävät kuva ja värit, onko mitään asiaa jonka suhteen ei niiden pelaamisesta voisi nauttia yhtä hyvin kuin käsikonsolilla? Kiitti etukäteen!

1

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanha pelaaja

      Ehkä pieni miinus on, että mustavalkoisen Gameboyn pelien harmaasävyihin ei muistaakseni pystynyt vaikuttamaan. Muuten sitten kaikki onkin ookoo.

      Sanomattakin on selvää, että kuva on sitä legomaisempi, mitä vanhemmasta pelistä on kyse. GB-playerissä on kuitenkin pieni pehmennysfiltteri. Ja loppujenlopuksi resoluution puutteet kuuluvat asiaan...sehän on Gameboy.

      Tallentaminen toimii aivan samalla tavalla kuin jos pelaisi Gameboyllä. Laitteeseenhan voi kytkeä myös GBA:n ohjaimeksi, joten näppituntumankin saa aidoksi jos haluaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      248
      4078
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      128
      2343
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1491
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      968
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      129
      958
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      949
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      335
      889
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      867
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      790
    Aihe