ICAS palohälytin ja turhat hälyt

Rupanen Kurppa

Onko kellään muilla ollut turhia palohälytyksiä (tai joutunut käymään turhilla hälyillä) ICAS type 300-RE savuilmaisimen kanssa? Kyse on optisesta hälyttimestä, jossa on itsessään sireeni ja jolle tulee virta hälytyskeskukselta.

Itsellä on noita 7 kappaletta kytkettynä yhteen luuppiin ja keskuksena on Oumanin EH-60. Vika ei liene ainakaan Oumanissa, koska alunperin keskuksena oli Av-GAD ja sama ongelma.

Noin parinkymmenen turhan hälytyksen jälkeen hälyihin ei enää suhtaudu kovin vakavasti. Tenavat on pyytäneet EAR:it saapusalle ettei tarvi koulun jälkeen lähteä talosta evakkoon kun tuota ilmaisimen omaa sireeniä ei saa vaiennettua kuin repimällä ilmaisimen irti katosta.

Sähköasentajakaan ei enää keksi mikä voisi olla syynä.

Pistin ICAS:ille kyselyä vinkeistä. Saa nähdä vastaavatko.

5

1322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • irti ja

      koita putsata niitä suurella ilmamäärällä. Eli paineilmaa pikku purkissa, tai jos ei muuta keksi niin huoltoasemalle ja renkaiden pumpputsydeemillä ilmaa sisään. Saa pöly ja paska kyytiä, ja ilmaisimesi toimivat taas.
      Jos tämä ei auta niin ei muuta kuin ostamaan uudet ilmaisimet!

      • Rupanen Kurppa

        Tuo pöly voisi tosiaan olla selityksenä. Pitääpä puhallella puhtaaksi. Kiitos vinkistä!

        Ei nuo kyllä huippuherkkiä savulle ole. Parit tulitikut voi sammuttaa savuamaan ilmaisimen viereen ilman hälyä.


      • aivan normaalia
        Rupanen Kurppa kirjoitti:

        Tuo pöly voisi tosiaan olla selityksenä. Pitääpä puhallella puhtaaksi. Kiitos vinkistä!

        Ei nuo kyllä huippuherkkiä savulle ole. Parit tulitikut voi sammuttaa savuamaan ilmaisimen viereen ilman hälyä.

        kun kyseessä on optinen savuilmaisin. Saman jos teet ionisella, niin häly lähtee huomattavasti aikaisemmin.
        Normaalissa palotilanteessa savuhiukkasten määrä on erittäin suuri, joka aiheutta hälytyksen kyllä nopeasti optisessa ilmaisimessa.


    • lklkåkåkå

      ammattilaista ollut saatavissa asennushommiin?
      Tai jos oli niin tinkasit kovin sataan viiteenkymppiin tyyliin "kai se pariin tuntiin tulee" .
      No tarkista nyt kuitenkin sen pesuhuoneen hälyn kosteus ;) tai toinen voi olla RF-häiriöt.
      AV-Gad olisi ollut muuten parempi kuin oumannin vaikeasti ohjelmoitava hökötys-

      • Rupanen Kurppa

        Kyllä tuo homma kuului ihan kunnollisen sähköasennusfirman kokonaissähköurakkaan.

        Insinööritoimistokaan ei ollut piirtänyt savuilmaisinta pesuhuoneeseen ja itsestäkin tuntui viisaalta pitää hälyttimet kuivissa tiloissa. ;-)

        Av-Gadin käyttöpaneeli oli jotenkin vaikea. Tuntui että joskus hälyä ei tahdo saada millään kuitattua. Oumanin GSM-ohjaus ja ohjelmoitavuus on nautinto siihen verrattuna ja Oumanin keskuksella sai pari muutakin etäohjausta toteutettua helposti. Enkä ole edes Oumanilla eikä sitä myyvillä firmoilla töissä.

        Mainitsit nuo RF-häiriöt. Minkä tyyppisille RF-häiriöille tuollainen optinen ilmaisin reagoisi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4225
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3455
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1803
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1673
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      298
      1433
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      933
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      861
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      842
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      809
    Aihe