Vinkkejä edullisista majoistus vaihtoehdoista (hotelli tai apparment 2 hlö:lle) La Rablas:in läheisyydessä. n. 500-700 euroa vk tai 20-40 euroa/hlö/yö.
edullinen majoitus las las ramblas:in lähellä?
jiu29
51520
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hotel Lloret oli meidän mielestä tosi hyvällä paikalla ja muutenkin meille riittävä. Meillä näköala Ramblalle ja oli tosi kiva. Hotelli on erittäin siisti, henk.kunta ystävällisiä, ja hinta oli kohtuullinen. 84eur yö.
Kokeile hakua Barcelonan kaupungin karttasivulta (tässä linkki englanninkieliseen versioon): http://www.bcn.es/guia/welcomea.htm
Kirjoita kadunnimeksi Rambla ja klikkaa Search. Kun hakutulokset avautuvat, valitse oikealta "Accommodation" (kieli muuttui äsken kokeillessani tuossa vaiheessa katalaaniksi, eli valitse "Allotjament", jos sinulle käy samoin). Linkin takaa löytyy ikkuna, josta voit valita hotelleja tähtimäärän mukaan, eli tässä tapauksessa kannattaa ruksata 1 ja 2 tähden hotellit. Paina "Aplica", jolloin karttaikkuna avautuu uudelleen. Yhden ja kahden tähden hotellit näkyvät nyt kuvakkeina kartallasi Ramblan ympärillä, ja kuvakkeita klikkaamalla saat lisätietoja. (Minusta tämä kaupungin virallinen sivusto on luotettavin hakutapa, sillä kaikenlaisia huijarisivustojakin on netti pullollaan.)
Sinuna yrittäisin välttää El Ravalin aluetta, ellette sitten ole "boheemeja" matkailijoita, joita prostituutio, huumeruiskut ja taskuvarkaat eivät häiritse.
Mikä alue on El Raval, jota kehotat välttämään? Ei osunut kartasta silmiin. Mitä katuja / hotelleja sillä alueella on??
Ramblasilta rantaan päin mentäessä oikealla puolella. Päivällä ok, mutta illan hämärtyessä siellä liikkuu epämääräistä porukkaa, prostituoituja, huumeiden käyttäjiä ym. Me ainakin lähdettiin vauhdilla sieltä pois kun nähtiin millaista porukkaa.
Kokeile www.apartmentsramblas.com :n kautta. Meillä makso 9 päivää per naama hiukan alle 250e ja meitä oli viisi. Asunto oli ihan ok, mutta tietenkin pikkupuutteitakin löyty. Ja sijainti oli ihan siinä Ramblasin kupeessa.