Olenkohan itse alkanut hikoilla alaselästä enemmän kuin ennen vai onko Stilon penkkien verhoiulukangas muidenkin mielestä hiostava?
Ostin Fiat Stiloni käytettynä noin 6 kk sitten. Auto on vm. 2003. Varustetaso on Actual (halvin). Lisävarusteena on mm. ilmastointi.
Olen kokonaisuutena ollut tosi tyytyväinen autoon (eikä yhtään vikaa ole ollut). Ainut moitteenaihe joka puolen vuoden käytön jälkeen nousee esiin on juuri mainitsemani hiostava penkki/verhoilukangas. (Olen varmistanut monta kertaa, ettei penkinlämmitys ole päällä! Silti hiostaa).
Toinen moitteen sija on ajoasento. Saan sen muuten hyväksi, mutta penkki ei anna yhtään reisitukkea. Eli penkin istuinosa on liian lyhyt tai sitten penkin istuinosassa saisi olla kallistusta enemmän. Nyt tuntuu kuin istuisi tasaisella jakkaralla vaikka penkin etureuna saisi olla takareunaa korkeammalla. (Korkeussäätö ei auta, kun se liikuttaa istunosaa ylös-alas eikä muuta kallistuskulmaa...)
Outoa, ettei Fiat ole muuten hyvään autoon saanut kunnon jakkaroita. Ajoin ennen nykyistä autoani puoli vuotta Alfa 147:lla. Sain siinä täydellisen ajoasennon (mm. hyvä reisituki ja vähemmän hiostava verhoilukangas). Miksiköhän siitä ei ole voinut sisarmalliin kopioida kuljettajan ergonomiaa?
No, piti vain päästä valittamaan vähän kun tuli taas selkä märkänä ajettua vaikka ilmastoinnin ansioista autossa ei kuuma olekaan. Toivottavasti muut olette tyytyväisiä Stilojenne ajoasentoon ja istuinverhoiluun.
Stilon penkit hiostavat?
Jokke_S
1
485
Vastaukset
- Stilo 100 MW
Hikoilu voi johtua siitä, että Stilon penkki tukee jämäkästi ristiselkää. Eli alaselkä on tiukasti penkissä kiinni. Lapaluista ylöspäin selkä tuskin koskee penkkiin. Reisi- tai sivuttaistukea on niukanlaisesti. Kun penkin etäisyys on säädetty 178 senttisellä niin, että kytkinjalka ylettyy vielä lattiaan jää kaasujalka hieman koukkuun. Lisäksi ratin joudun vetämään taakse ja alas ääriasentoon, joten ratinsäädöistä ei ole paljon iloa. Kun penkkiin tottuu, sujuvat pidemmätkin matkat mukavasti eikä selkä tai jalat rasitu.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1092710Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava621724SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän151710Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2611591Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --91552Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue261256Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.261135Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411052RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041022Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?811015