Mitä mietitte tästä?

Kuukuu

Odottava äiti voi syödä maksamakkaraa


Elintarviketurvallisuusviraston Eviran tekemän riskiarvioinnin perusteella kohtuullinen maksamakkaran ja maksapasteijan käyttö on turvallista raskauden aikana.
Aikaisemmassa, 1990-luvun alussa annetussa suosituksessa neuvottiin odottavia äitejä ja raskautta suunnittelevia välttämään kokonaan maksan syöntiä.

Sen sijaan maksaruokien, kuten maksapihvien ja -laatikon, syöntiä ei edelleenkään suositella raskaana oleville naisille. Ne saattavat sisältää suurempia annoksia A-vitamiinia kuin pidetään turvallisena odotusaikana.

Maksan sisältämä A-vitamiini voi lisätä suurina annoksina sikiövaurioiden ja keskenmenon riskiä.

Uuden suosituksen mukaan odottavien äitien tulisi syödä maksamakkaraa tai maksapasteijaa enintään 30 grammaa päivässä. Tämä vastaa noin kahta viipaletta makkaraa tai kahta ruokalusikallista pasteijaa.

Maksamakkara ei olekaan sikiölle niin vaarallista kuin luultiin.

Kommetteja oli kiva kuulla.Itse ainakin olin syömättä kun odotin.

3

586

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rv 31

      Eli en ihan kokonaan ole jättänyt maksamakkaraa suokavaliosta.. muutaman kerran olen syönyt maksamakkaraa ja kerran jopa pienen annoksen maksalaatikkoa.
      Olen sitä mieltä että raskaana olevien naisten ruokavaliosta hössötetään aivan liikaa.

    • järki käteen

      Mikä meihin fiksuihin naisiin menee raskaana ollessa? Kuinka moni on kuullut juttuja siitä että äiti olisi aiheuttanut lapselleen pysyviä vaurioita maksan syönnillä?!Mitäköhän naiset söivät esim. sota aikana kun oli pula kaikesta?Vastaus: Kaikkea mitä saivat, ja terveitä lapsia syntyi!Eikä tarvitse mennä niinkään pitkälle, jolloin ei tällaista "hössötystä" ruoka-aineista ja niiden "vaaroista"oltu kuultukkaan! Terve järki käyttöön!Mielestäni kaikkea saa syödä kohtuudella, Lukuunottamatta alkoholia ja tupakkaa!

    • Floravital riittää hyvin:-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      111
      2732
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1734
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      18
      1728
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      269
      1612
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      11
      1564
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      27
      1268
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      27
      1139
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1072
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      88
      1048
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    Aihe