Alkoholin syytä

22v

Alkoholin takia menetin ystäväni, melkein toisenkin...

Vituttaa... Juhannuksena piti vaa juoda nii paljon ja homma karkas käsistä...

Ei mul mitään alkoholiongelmaa (putkia) oo, mut juon helposti kerralla muutaman tunnin aikana sellaset 10-15 annosta.

Oon kyllä jo vähentäny, mut vituttaa, mitä toi viina saa aikaan...

6

643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • crocoodiile

      Saako udella, miten menetit ystäväsi? Kuoliko hän?

      Joka tapauksessa, tälläkin palstalla monta kertaa todettu, alkoholista ei periaatteessa saa mitään hyvää itselleen. Eihän ihminen ole tarkoitettu päihtymään, ja itsekin olen monta kertaa miettinyt mitä olisin voinut saavuttaa jos olisinkin käyttänyt aikani järkevästi enkä mennyt juomaan.
      Mutta, virheistä oppii!

    • eivät ole sama asia. Yli 30 vuotta kestäneen juomisaikani kuluessa join "putkia", ts. aamusta iltaan varsin harvoin, ja pisin "putkeni" kesti 4-5 päivää. Silti kerkisin tekemään kaiken alkoholismiin olennaisesti liittyvän; en ryhdy niitä tässä kertaamaan.

      Sekö ei sinusta ole ongelma jos alkoholin takia menetät ystäväsi, homma karkailee käsistä, ja vituttaa?

      Olet suuressa vaarassa. Lopeta juominen.

      Kirjallisuutta:
      AA:n Iso Kirja
      Raimo O. Kojo: Eroon viinasta

      • sgseg

        Minusta Eroon viinasta on osin hyvä, osin surkea kirja. Surkea se on siksi, että se lähtee vaikeimmasta liikkelle. Teesihän kuuluu jotenkin niin, että alkoholismi johtuu vääristä elämänarvoista. Itse olen vakaasti sitä mieltä, että arvot vääristyvät juomisvuosien aikana. Niiden muuttaminen on vaikeinta, ajatusmaailmaan muuttamistakin vaikeampaa. Pitäisi lähteä liikkeelle tyvestä, arjen hallinnasta jne. eikä latvasta.


    • 5yergjn

      juon 12packin muutamassa minuutissa. elämää en enää halua elää.

      • Oolofi

        Ethän sä voi juoda 12 päkkiä joka päivä, jos et elä.


      • että sinä
        Oolofi kirjoitti:

        Ethän sä voi juoda 12 päkkiä joka päivä, jos et elä.

        Oolofi olet niin viisas ja söde.Tehhäänkö rehvit vaikka tuonne Kajaanin joen rantapuistoon jonakin kauniina syyspäivänä.
        Minut tunnistaa oikeassa kädessä roikkuvasta mäyriksestä.Ota sinä rakas Oolofi samanlainen,mutta pidä sinä se the hund vasurissa.

        Pikaisiin tapaamisiin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      170
      12945
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      154
      5458
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4810
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3689
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2798
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      121
      1969
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      112
      1715
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      366
      1638
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      108
      1538
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1481
    Aihe