Jos halutaan tehdä rakennuslupahakemus kun tarkoituksena on muuttaa esim. toimistotila asuinkäyttöön, vaaditaan käsittääkseni taloyhtiön siunaus asiaan?! Mitenkäs on, vaaditaanko asian puoltamiseksi enemmistö osakkeenomistajista vai riittääkö että on yksi vastarannan kiiski vastustamassa jotta asia kaatuu?
Rakennuslupa muutokseen taloyhtiöltä?
6
895
Vastaukset
- santtu
yhtiöjärjestyksen muuttamisen, ja siihen tarvitaan yhtiökokous ja siellä 2/3-osaa läsnäolevien osakkeiden äänimäärästä.
- O T O
Yhtiöjärjestyksen muutos vaatii kaksi käsittelyä, joiden välillä pitää olla vähintään kuukausi.
Määräenemmistö on 2/3 ellei yhtiöjärjestyksessä määrätä toisin. - santtu
O T O kirjoitti:
Yhtiöjärjestyksen muutos vaatii kaksi käsittelyä, joiden välillä pitää olla vähintään kuukausi.
Määräenemmistö on 2/3 ellei yhtiöjärjestyksessä määrätä toisin.uusi tieto. Missä as. oy. lain kohdassa asia mainitaan? Itse kun en sieltä tuollaista kohtaa löydä.
Olisi vain mielenkiintoista tietää, mikäli itselleni (as. oy:n hallituksen pj:na) kyseinen tapaus vastaan joskus tulee. - O T O
santtu kirjoitti:
uusi tieto. Missä as. oy. lain kohdassa asia mainitaan? Itse kun en sieltä tuollaista kohtaa löydä.
Olisi vain mielenkiintoista tietää, mikäli itselleni (as. oy:n hallituksen pj:na) kyseinen tapaus vastaan joskus tulee.Olet oikeassa. Olkoon puheeni mitätön.
Kirjoitin vanhasta muistista sen mukaan, mitä useiden tuntemieni
yhtiöiden yhtiöjärjestykseen on merkitty.
Lain mukaan tosiaan riittää yksi kokous.
- lupailija
mitään suostumusta kysellä. Rakennusluvan hakee yhtiö, ei osakkeenomistaja. Yhtiöjärjestyksestä selviää, kuka ja missä järjestyksessä lupaa haetaan.
- mistä aloittaa
Itselläni sama tilanne, haluaisin muuttaa liikehuoneiston asunnoksi, mistäköhän pitäisi alkaa?
Käsittääkseni huonekorkeus, ikkunapinta-ala yms. kriteerit täyttyvät.
Mihin instanssiin nyt siis tulisi ottaa yhteyttä, luvat jne.?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624341Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653538Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591861Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251734Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991457Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18896Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115862