Millasta oppisopimuskoulutus on? Kuinka paljon opiskelua on? Voisitteko kertoa omia kokemuksia?
Oppisopimuskoulutus
sopp
1428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hei, jos haluat opiskella ammattiin oppisopimuksella, Sinulla tulee olla jo valmiina hyvä työpaikka, jossa oppisopimuskoulutukseen suhtaudutaan myötämielisesti, eli Sinua tuetaan opiskelemaan sekä annetaan mahdollisuuksia käytännössä tehdä töitä, joita teoriassa oppisopimusoppilaitoksessa opit. Esimerkki: jos haluat opiskella vaikkapa datanomiksi, niin R-kioskin kassan työ ei anna Sinulle sellaisia työnteon mahdollisuuksia, joilla oppisit datanomin tutkintoon määritellyt ammattitaitovaatimukset. Lisäksi oppisopimuskoulutuksessa vaaditaan paljon oma-aloitteellisuutta ja sitkeyttä, paljon enemmän kuin pelkästään normaalissa koulupiskelussa.
Mitään ei saa ilmaiseksi, joten jollei Sinulla ole vielä tulevaan ammattiisi ja opintojasi tukevaa työpaikkaa, hanki sellainen. Lisäksi työnantajan tulee olla myötämielinen oppisopimukselle.
Vielä lyhyesti: hanki ensin oikeanlainen työpaikka. Oppisopimus tehdään työpaikan ja työntekijän (Sinun) väliseksi sopimukseksi. Vasta sitten lähdetään kartoittamaan sitä oikeaa oppisopimusoppilaitosta.
Kukaan ei tule Sinulle mitään työpaikkaa tarjoamaan, vaan ihan itse sen hankit.
Jos kaikki palaset loksahtavat paikoilleen, voit samanaikaisesti opiskella ja tehdä työtä. Mutta raskaampaa se on kuin päiväkoulussa opiskelu, jollei ole jo ammattikokemusta valmiiksi.
Tsemppiä!