soittimen laitosta

niin että mää vaan mietin ku noihin vanhoihin auton rupuihin pitäis noita soittimia laitella ei mitään hyviä vaan ihan c-kasette ja cd..... ja sit joskus parempiin autoihin parempia soittimia
ni ku en oo tekniikan ihme lapsi:D ja niihin autoihin pitäis ite vetää piuhatki
ni mitä piuhoja pitää vetää ja mistä minne ku soittimesta mun käsityksen mukaan pitäis lähtee virta piuha ja sinne ne sulakkeet väliin maadotus ja heräte.... kait
et viittisittekö kertoo oonko edes tohon asti oikeessa? ja neuvokaa mahollisimman hyvin(H)
5539
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

...päin maailmaa vaikutat? Siinä on kaikenlaista pientä mitä on vaikea näin kirjoittamalla kertoa ja auttaa.

Äänestä
  • selvä ei kauheesti apua ollu............. et olisitpa voinu jättää kirjottamatta!

    Äänestä

Elikkä mitä ite oon värkänny soittimie kans nii täsä ois pari vinkkiä.

-Vejä akun plus navasta punane johto auton sisälle (mieluite sulake heti akun jäläkeen)
-musta johto miinus navasta (ei tartte sulaketta)
-jotkut vanahat kasetti soittimet tarttee vaan yhen virta piuhan (yleensä soittimen pääsä keltane tai punane johto) elikkä siihe se punane johto kiinni
-cd-soittimisa o sitte vielä herätevirta johto. helepoiten saat tämmeset värkit toimihi ku kietaset soittimelta tulevan keltasen ja punasen johon yhtehet ja liität sen plus navasta tulevaan punaseen johtoon. täsä tapauksesa soittimesa o aina virta päällä. mutta omasa vanahasa corollasa siittä ei ollu mitää haittaa kertaakaa ei loppunu akusta virta.

mun kokemuksien mukaan johtojen paksuuella ei oo nii väliä kuhan on vähintään yhtä paksua ku mankalta tulevat johot.

toivottavasti tästä raapustuksesta o ny ees jotai pikku apua.

Äänestä
  • kiitos vaan suurin piirtein noin sen luulinkin käyvän.......... ja muuten minkäs kokonen sulake olis hyvä?

    Äänestä

  • _-_-_-_-_-_-_- kirjoitti:

    kiitos vaan suurin piirtein noin sen luulinkin käyvän.......... ja muuten minkäs kokonen sulake olis hyvä?

    jos pelekälle soittimelle laitat sulakkeen nii sanosin että 10-15 amppeerine piisaa. mutta kato enstä minkä kokone sulake soittimesa ittesään o ja laita sitte pykälää suurempi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


_-_-_-_-_-_-_- kirjoitti:

niin että mää vaan mietin ku noihin vanhoihin auton rupuihin pitäis noita soittimia laitella ei mitään hyviä vaan ihan c-kasette ja cd..... ja sit joskus parempiin autoihin parempia soittimia
ni ku en oo tekniikan ihme lapsi:D ja niihin autoihin pitäis ite vetää piuhatki
ni mitä piuhoja pitää vetää ja mistä minne ku soittimesta mun käsityksen mukaan pitäis lähtee virta piuha ja sinne ne sulakkeet väliin maadotus ja heräte.... kait
et viittisittekö kertoo oonko edes tohon asti oikeessa? ja neuvokaa mahollisimman hyvin(H)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu