nelitahtikoneiden kanssa.
mineraaliöljyjähän ne on oltava (moniaste) mutta oletteko käyttäneet 10W-40 vai 10W-30 öljyjä tai oletteko huomanneet mitään eroja eri valmistajan osalta?
mineraaliöljyjähän ne on oltava (moniaste) mutta oletteko käyttäneet 10W-40 vai 10W-30 öljyjä tai oletteko huomanneet mitään eroja eri valmistajan osalta?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Käytän synteettistä Mobil 1 RF 5W-50 öljyä.
Sen voiteluominaisuudet ovat parhaat mitä rahalla saa ja 2 litraa menee vuodessa. Jos haluan säästää rahaa, jätän 2 olutta juomatta, en laske öljyn laatua.
ompa huonot öljyt sulla.. itellä ow-40:set, tosin ei veneessä!
että minkälaisessa moottorissa ko. öljyt kiertää. useamman vuoden vanhassa nelarissa oli kyllä myyjän ehdoton kommentti mineraalien käytöstä. liekö suositukset muuttuneet.
Miksi venekoneessa pitää olla mineraaliöljyt eikä synteettiset.
Samat koneethan niissä on kuin autoissakin vaikka käännetty eri asentoon.
siitä on mielipiteitä puolesta ja vastaan.. googlettamalla löytyy piitkiä keskusteluja ko aiheesta mm. hakusanalla perämoottorin öljy.
Käytin vanhassa Toyotassani ennen Mobil 1 RF 5W/50, joka oli hyvä öljy, mutta korviini tuli tieto et sen valmistus lopetetaan ja liike mistä sitä olin ostanut hyllypaikka oli tyhjä, joten rupesin taas kerran vertailemaan öljyjä siltä pohjalta et öljy olisi vanha merkki ja vuosikymmenten tieto siitä jota käyttämäni Mobil 1 oli.
Päädyin Kendaali Gt 5W/30 jonka löysin täältä netistä Kendaalin sivuilta, syitä Kendal valintaani vaikutti myös se et veljeni käytti sitä takavuosina ja myyjä jolta hän sitä osti oli kovasti kehunut öljyä, nyt olen ajanut tällä 21 vuotta vanhalla Tojotallani vähän yli kuusituhatta kilometriä niin öljyt ovat edelleen puhtaat ja ylärajassa, samaten Kendalin mainostama ominaisuus öljyssä et se jää roikkumaan sylinterinseinämälle eikä valu niinkuin muut kilpailevat öljyt yönseisottuaan ja tämän olen todennut siten et Mobililla aamulla käynnistäessäni öljynpaineenmerkkivalo paloi sekunnin tai kaksi kunnes sammui mutta Kendaalilla valo sammuu heti.
Tällä on merkitystä moottorinkulumisen kannalta paljon enemmän kuin yleensä luullaan, sillä täsivoitelu heti käynnistäessä varmistaa sen ettei metalli pääse metallia vastaan hankautumaan, joka on yksi öljyn tehtävä, samaten moottorin käynnistys on ärhäkkäämpää kuin Mobililla oli sitten kylmä tai kuuma, polttoaineen kultuksessa en ole havainnut oleellista eroa et voisin sanoa sen kulutusta vähentävän vaikka hyvä öljy joka maksimoi puristuksen ja on liukasta ja pitää ominaisuutensa kovassa yhtäjaksoisessa helleajossa pudottaa myös polttoaineenkulutusta.
Uuden purkin ostaessani valitsin Kendaalin 10W/40, seuraavaksi kun teen öljynvaihdon laitan sitä, jota olisin ensinmäiselläkin laittanut mut jälleenmyyjällä ei ollut sitä. Voin suositella kokeiltavaksi ja käyntiä Kendaalin sivuilla tutustumassa tuotteeseen, sillä itse aikoinaan olen saanut Raskaankaluston korjaukseen koulutuksen ja korjaushommiakin on tullut tehtyä joten hiukan myös tiedän mikä öljyn tehtävä on ja purkin kaunis ulkokuori ei kerro mitään tuotteesta ja laatuluokitukseenkaan ei kannata täysin luottaa sillä tuhannenkilometrin ajon jälkeen öljy voi olla jo parhaan teränsä menettänyt.
Sen verran vielä et mitä pienempi luku W kirjaimen edessä, sitä kylmempiin oloihin öljy on tarkoitettu ja taasen mitä suurempi luku W kirjaimen jälkeen sitä kuumempiin oloihin se on tarkoitettu voitelemaan.