Jostain syystä Sedu-ketju on ylikuormittunut tuossa alempana, eikä ota vastaan kirjoituksia.
Mutta vihdoinkin uskalletaan sanoa ääneen, mitä suurin osa turkulaisista ajattelee.
Hyvä Sedu!
Sedu Turun valtuustoon heti!
Mutta vihdoinkin uskalletaan sanoa ääneen, mitä suurin osa turkulaisista ajattelee.
Hyvä Sedu!
Sedu Turun valtuustoon heti!
Vastaukset 17
Vanhimmat
valtuustossa kauden 1996 - 2000, mutta ei asettunut enää sen jälkeen ehdolle.
Huhujen mukaan on helvetin hyvät ystävät samat mielipiteet omaavan valtuutettu Mäenpään kanssa.
Hyvä niin, sillä heidän laisiaan Turku tarvitsisi paljon runsaammin!
Hyvä suomalaisuuden puolustajat½
Niin kauan kun valitsemme valtuustoon ns. "kivat kaverit" kaikki asiat menevät päin peetä. Kyllä se nyt vain on niin, että me trvitsemme valtuustossa koulunkäyneitä ihmisiä emmekä turhan naurattajia!
että me trvitsemme valtuustossa koulunkäyneitä ihmisiä emmekä turhan naurattajia!
----------------------
Ja jälki on sen näköistä, että heikompia hirvittää kun nämä kouluja käyneet huseeraavat, talous kuralla ja mamut hyppii silmille!
Niinpä, ikäänkuin rasismi = suomalaisuus. Mitenköhän tämän keskustelupaikan rasisteille on niin käsittämättömän vaikea ymmärtää, että suomalaisuuteen kuuluu NIIN paljon muutakin kuin toisten kulttuurien ja perhetaustojen sekä ihonvärien haukkuminen?
On vaikea olla ylpeä suomalaisuudestaan (& turkulaisuudestaan) kun rasismi jyllää täälläkin. :(
Mitenkähän nämä "mamut" hyppivät silmille? O_o
...loiset, veronmaksajien piikkiin ja vinkuvat kuin siat vatukossa kun joku uskaltaa kritisoida näitä pummeja. Ja sitten sinunlaisesi persekärpänen-mamunpatja aloittaa surraamisen....
Numibiaan patjaksi, siinä sulle sopiva homma.
Kyllä kuule maahanmuuttajatkin veroja maksavat. Ja jos he todella ovat mielestäsi yhteiskunnan pummeja, niin mitäs siitä heitä syytät? Eiköhän tämä meidän "hyvinvointivaltiomme" tarvitse silloin hieman lakien säätöä?
Mielestäni myös Suomen oikeuslaitos ON typerä, sillä raiskaajat ja murhaajat yms. pääsevät helposti pälkähästä....
..mutta mikään EI oikeuta sinua halveksimaan jokaista maahanmuuttajaa vain siksi että he eivät ole syntyneet suomessa.
Mistä kertoo se, että tällaisesta aiheesta syntyy koko keskustelupalstan kuumin sanavaihto?
ainakin sen, että muurahaispesään on sohaistu. tabua ei saisi sanoa ääneen.
koko Suomi24sta kansoittavat idiooteimmat rasistit, ja jotkut yrittävät saada heidän päänsä kääntymään... Mutta järkevillä ihmisillä ei riitä aikaa tuhlattavaksi netissä tappelemiseen.
Tunnut oleva yksi idiootti myös. Oletko varma että kaikki jotka suhtautuvat maahanmuuttajiin varauksellisesti ovat rasisteja? Suurin osa viesteistä on julkisuudessakin esille tuotuja faktoja joista ei joidenkin mukaan saisi täällä keskustella. Olen työskennellyt mamujen parissa joitakin aikoja, ja tiedän takuu varmasti, että vain murto-osa heidän tekemistään "kepposista" tulee jukisuudessa esille. Tulee väkisinkin joskus mieleen, että ovatko mamut tuoneet muuta yhteiskuntaamme kuin esim. joukkoraiskaukset,ympärileikkaukset,ja rituaaliteurastukset.Että tämmöstä idioottimaista tällä kertaa.
Olen varma että KAIKKIIN maahanmuuttajiin "varauksellisesti suhtatuvat" ovat rasisteja. Mikä on oma rasistin määritelmäsi?
Omaan, HYVÄÄN, kaveripiiriin kuuluu niin aasialaisia, afrikkalaisia, eurooppalaisia, arabeja, pohjois-amerikkalaisia, afgaaneja, karibialaisia, australialaisia...
enkä ikimaailmassa voisi yleistää ja sanoa, että HE ovat kaiken pahan takana. Uskomatonta!
Ja jos nämä mainitsemasi "kepposet" eivät tule julkisuudessa esille, miksi maahanmuuttajia syytät? Mikset syytä toimittajia, hallintoa ja oikeuslaitosta?
Vaikka osa mamuista onkin aika lailla rikollista sakkia, niin aina on hyvä muistaa, että kyseessä on vain OSA.
Clubin edessä korvaani kyllä hieman särähti pokemanin asiakaspalvelualttius, kun hän ilmoitti aasialaistaustaiselle joukkiolle(miehille ja naisille, kaikki alle 160cm), että "tänne ei tänä iltana tule yhtään värivammaista tai vääränväristä ihmistä". Voisi sitä pokemanitkin käyttää aivojansa yksilöiden tunnistamiseen vaikka loukkausten keksiminenkin käy työstä.
Eipä tulisi mieleenkään mennä noihin muutenkaan. Asiakaskunta ja omistaja ovat harvinaisen vastenmielistä sakkia. Sedu on niitä miehiä, jotka osaavat kyllä haistaa rahan, mutta muuten on kehitys jäänyt hieman... No, ystävyys Ilkka Kanervan kanssa kertoo ihan kaiken.
Mitä tulee tähän tapaukseen, niin ymmärrän kyllä, että häiriköijät pidetään ulkona, mutta se, että joku leimataan häiriköksi kansallisuuden perusteella, on osoitus siitä, että se häirikkö löytyykin ihan jostain muualta, kuin siitä ovelta käännytetystä. Groteskiutta lisää se, että kyseinen käännytetty oli juuri lopettanut varusmiespalvelun Suomen puolesta. Aika absurdia, olet juuri tehnyt kansalaisvelvollisuutesi, jotamonet etniset suomalaisetkaan eivät enää tee ja sitten sinua kohdellaankin kuin koiraa.
P.s. Tuli muuten mieleen, että Suomessa on muuten sellaisiakin nimeltämainitsemattomia ravintoloita, jotka palkkaavat työntekijänsä Viroon rekisteröidyn vuokratyö-firman kautta. Kun firma vaihtuu tiheämmin kuin puolen vuoden välein, henkilökunnan työsuhteissa sovelletaan Viron lainsäädäntöä.
Siis henkilökunta pysyy koko ajan samana, mutta vuokratyöfirma vaihtuu ja työsuhde-edut näillä suomalaisilla työntekijöillä pysyvät kehnolla tasolla. Tällaisia ravintoloita pyörittävät tyypit ovat isänmaallisia ja reiluja jätkiä, vai mitä ;)
Mun mielestäni olisi hyvä että jonain päivänä suomalaiset olisivat vähemmistönä omassa maassan vaikkapa suhteessa 85% venäläisiä ja suomalaisia 25%.
Ajatelkaa nyt, onhan meillä sentään työvoimapula ja toisekseen venäläiset tekevät työtä paljon pienemmällä palkalla.
Ainakin minä yrittäjänä hyötyisin osaavasta ja halvasta venäläisestä työvoimasta. Voisin karsia palkkakustannuksissa ainakin 25-30% ja potkia nykyiset laiskat suomalaiset lahnukset pihalle firmastani.
Tämän vuoksi en ole yhtään rasistinen vaan päin vaston, ihmettelen miksi suomalaiset ovat näin rasistisia kommenteissaan. Ihmettelen myös sitä, että eikö olisi ollut paljon järkevämpää toisessa maailmansodassa vain luovuttaa ja antaa Suomi venäläisille ennemmin kuin tapattaa tuhansia miehiä rintamalle. Kuitenkin nyt venäläiset ostaa Suomen pala palalta rahalla aloittaen Saimaan rannoista ja suuryrityksistä.
Jotein ei muuta kuin lisää vettä myllyyn ja konsultit ulkomaille ympäri maailmaa värväämään lisää työvoimaa ja maahanmuuttajia Suomeen, jotta kotisuomestamme saataisiin sellainen pikku Yhdysvallat lintukotomme sijasta, jossa kaikki maailman ihmis-skendet sekoittuvat yhdeksi sulaksi harmoniaksi ja laupeuden tyyssijaksi.
tosiaankaan laupeutta ja harmoniaa. Ei tule sulle mieleen, että miltäkähän täällä näyttäisi, jolleivät silloiset suomalaiset olisi tapelleet maansa puolesta? Täällä olisi kuin Karjalassa ja Viipurissa. Ei ole kaunis näky.
Eikä ne venäläiset mitään ahkeraa porukkaa ole, slaaveja kun ovat.