Vaaka ja kalat

Miten sopii yhteen vaaka-nainen ja kalat-mies? Kokemuksia?
4425
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...olen itse kala-nainen ja olin avioliitossa 14 vuotta vaaka-miehen kanssa ja muutama lapsikin syntyi. Koko avioliittomme ajan vaaka-mies petti minua ja kun uskalsin epäillä häntä niin köniin tuli. Kun avioero tuli niin hän kertoi kaikki naisjuttunsa mulle, joissa oli monta mun "hyvää" ystävääkin niiltä ajoilta, sekä seikkailunsa. Tuntui hirveältä, että olin saanut pahoinpitelyä sen takia mitä vaaka-mies oli tehnyt. Vaaka on todella semmoinen ihminen, ettei sille yksi ihminen riitä. Vaa´asta sanotaan, että on muka tasainen luonne; näkyy vaan muiden läsnäollessa, osaa näytellä muiden aikana mutta kun on kahdestaan niin on vähemmän tasainen. Kalat-Vaaka ei sovi missään tapauksessa.

Äänestä

No ainakin minä Kala-naisena olen sopinut Vaaka-miehen kanssa hyvin yhteen kohta jo 6 v, mutta luonnollisesti asiaan vaikuttaa moni muukin seikka kuin pelkkä Aurinko-merkki.

Jotkut väittävät että Kalat olisivat viileitä koska ovat vesielementin merkki, mutta mielestäni se on kyllä Vaaka joka on viileä. Jos niistä ajoittaisista kylmistä kausista selviää (jolloin Vaaka vain arvostelee Kalaa ja Kala murjottaa ja painii alemmuuskompleksin kanssa), niin paremmin suhde toimii kuin huruskuuppikirjat väittävät. Parhaimmillaan henkevä suhde, jossa Vaa'an älyllisyys ja Kalan viisaus pääsee oikeuksiinsa.

Äänestä
  • ei ei, kyllä ne vesimerkit, KALAT eritoten ovat juuri ne tunteellisemmat ja herkimmät ! Nimenomaan vaaka on viileä, ilman merkit : vesimies, kaksonen ja vaaka puhuvat kyllä tunteista...joita eivät TUNNE. Nämä merkit elävät päällään, ei sydämellä. Vesimiehellä on paljon funsittavaa, kaksonen pyörii kuin tuuliviiri ja ottaa kaikkeen kantaa ja kaikesta noin pintapuolisesti selvää..ei se kerkiä tunteilla, ja vaaka taas on kyllä kovasti charmantti ja ehkä vähän turhamainenkin ja pyörii vähän oman itsensä ympärillä, mutta tunteet TUNNETTUINA tunteina ovat hebreaa. EMPAATTISUUDESTA puhumattakaan.
    Toi edellinen kalan kirjoittama tarina oli aika rankkaa luettavaa...olen ennenkin tänne kirjoittanut kalan kiltteydestä, se näyttää todella pitävän paikkaansa. Kalat ovat muuten itsekin kirjoittaneet: kellä on pisteliäs skorpparimies, kellä pettäjä kaksos-mies...pitäisiköhän kalan löytää toinen kala..
    Hyvää jatkoa kaikille hempeille kaloille!

    Äänestä

  • viileä? kirjoitti:

    ei ei, kyllä ne vesimerkit, KALAT eritoten ovat juuri ne tunteellisemmat ja herkimmät ! Nimenomaan vaaka on viileä, ilman merkit : vesimies, kaksonen ja vaaka puhuvat kyllä tunteista...joita eivät TUNNE. Nämä merkit elävät päällään, ei sydämellä. Vesimiehellä on paljon funsittavaa, kaksonen pyörii kuin tuuliviiri ja ottaa kaikkeen kantaa ja kaikesta noin pintapuolisesti selvää..ei se kerkiä tunteilla, ja vaaka taas on kyllä kovasti charmantti ja ehkä vähän turhamainenkin ja pyörii vähän oman itsensä ympärillä, mutta tunteet TUNNETTUINA tunteina ovat hebreaa. EMPAATTISUUDESTA puhumattakaan.
    Toi edellinen kalan kirjoittama tarina oli aika rankkaa luettavaa...olen ennenkin tänne kirjoittanut kalan kiltteydestä, se näyttää todella pitävän paikkaansa. Kalat ovat muuten itsekin kirjoittaneet: kellä on pisteliäs skorpparimies, kellä pettäjä kaksos-mies...pitäisiköhän kalan löytää toinen kala..
    Hyvää jatkoa kaikille hempeille kaloille!

    että olen aika viileä tyyppi kai. Mutta jostain syystä tietämättäni hakeudun aina juuri kalamiesten seuraan... Heissä on sitä jotain, niin herkkää ja kaunista... :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaaka kirjoitti:

Miten sopii yhteen vaaka-nainen ja kalat-mies? Kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu