Sefu ei osaa oikeinkírjoitusta!

Heehee että totuus voikin sattua!!!!!!
Kun sefu ei osaa edes oikeinkirjoitusta....
14811
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

...eiköhän tämä palsta ole tarkoitettu romaneille..ja jos valkolaisilla on asiaa....niin kirjoitelkaa sitä asiaa...eikä mitään tyhjänpäiväistä pilkkaamista.
Valkoiset tekee itsensä tyhmäksi. Ihan hävettää!!!!!
Jokaiselle tulee kirjoitusvirheitä, kun koneella kiireessä kirjoittaa....sormet on ajatusta nopeammat...
Joten lopetetaanpas tämä typeryys...

Äänestä

.. kellä on tänne palstalle tullessa ärsytystarkoitus ja kuka tulee arvokkaasti asian kanssa. Jos oot täällä palstalla ollu pitempään niin olet lukenut varmaan viestejä, jossa sheriffi Tsigaan ei ole yrittäny edes puolustella sitä, etteikö kirjoituksessa olisi voinut ollut virheitä. Mutta Tsigaan EI olekaan täällä äidinkielen opettajan virassa VAAN tuomaroimassa sitä kuka mitenki täällä käyttäytyy.

Itket ja provoot sitä että joku ei osaa kirjoittaa. Olisit surullinen mieluummin siitä ettet sinä osaa alkeellisiakaan käytöstapoja, joihin nyt jo lähtökohtaisesti kuuluu esim. toisen ihmisen kunnioittaminen.

Ja nyt tullaan siihen pointtiin; Kumpi on tärkeämpää sulle elämässä; pisteet, pilkut ja isot kirjaimet vai ihmisen oikeustaju, luonne ja tahto olla vaikuttamassa? Tsigaan edustaa mielestäni asiallisesti, johdonmukaisesti ja tasapuolisesti tätä jälkimmäistä vaihtoehtoa. Tekee muuten vapaaehtoistyötä. Ole tarkka kun vastaat koska vastauksellas nimenomaan paljastat luontees ja prioriteettis ihmisenä olemisen sietämättömässä keveydessä.

Sitä paitsi... oon nähny monta Tsigaanin kirjoitusta joissa on pisteitä, pilkkuja ja isoja kirjaimia ihan oikein viljeltynä eli kyllä hän varmasti taitaa halutessaan ne kirjottamisen perusteet. En itsekään jaksa aina kiinnittää huomiota oikeinkirjottamisen jokaiseen typerään nyanssiin joita täällä verbien, substantiivien ja adjektiivien viidakossa vilisee.

Tässä sulle reppuun kotiläksyjä, aahhen latz.

terv. Aikamies

Äänestä
  • Onkos "aikamiehen" opiskelut aikataulussa...

    Äänestä

  • menee kirjoitti:

    Onkos "aikamiehen" opiskelut aikataulussa...

    Kyllä, aikataulussa on. Saan suoritettuu sen erityistutkinnon reilussa vuuessa. Oon vaa yhelle (muistaakseni)kertonu ketä oon, ja säähän tiijätki ett ku on talvi ja pulkkamäkimahollisuus niin aikamiehen elkeet on kaukana. Hyvä niin. Sori ku en päässy viimeks käymään, kerron syyn ku soitan joku päivä. Mut kyl viel tarkistan että onko etunimes 3.kirjain N ja sukunimes tokavika kirjain R ? kerro nii tiijän (ja varmistun) kenen kaa juttelen.

    Äänestä

aikamiehen kirjoitusta. Hyvä,tuollaista lisää.

Äänestä

Kuten tuossa jo mainittiin,keskustelupalsta tämä on, eikä mikään äidinkielen näyttökoe tms.

Viestissäs ei ollut mitään järjellistä keskustelun aloitukseksi.Käsitin heti luettuani sen v....ksi ja riidan haastamiseksi.

Kirjoitsvirheitä tulee kaikille ja mitä nopsempaan tekstiä laittaa,virhemahdollisuus kasvaa.

Olen seuraillut Tsigaanin kirjoituksia ja ihan kelpo tekstiä sieltä tulee.Kyllä ne ihan hyvin ymmärretyksi tulee.Ja onpa osannut joissain jutuissa luovia niinettä ei ole ainakaan herjan heittoon lähtenyt mukaan,vaikka hälle on lokaa niskaan kaadettu.

Äänestä

tottahan se on etten osaa oikee oppisesti kirjottaa...entä sitten?

Äänestä
  • miellytä kaikkia t:¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

    Äänestä

Ei taida sinunkaan vahvimpia puoliasi olla. Elikkä pata kattilaa soimaa.
Huomaatko kuinka monta virhettä kirjoituksessasi on kriittisesti tarkastaen. Jos et huomaa niin mene äidinkielen täydennyskoulutukseen. Tarvitset sitä vielä paljon jos aiot esiintyä oikeinkirjoituksen tulkitsijana.

Äänestä

Seriffimme on osoittautunut fiksuksi ja ajattelukykyiseksi ihmiseksi. Kieli on tarkoitettu kommunikaatiovälineeksi ja kenellekään ei liene jäänyt epäselväksi mitä sefu on viesteillään tarkoitettu.

Millainen ihminen näkee vaivaa keskustelupalstan kielenhuollosta? Niinpä..

Äänestä
  • Eihän ole vieläkään myöhäistä opiskella, nuori ihminen, aina oppii kun vain on haluja opiskella, Suomessa on todella hyvät mahdollisuudet opiskeluun.

    Äänestä

  • on nuori kirjoitti:

    Eihän ole vieläkään myöhäistä opiskella, nuori ihminen, aina oppii kun vain on haluja opiskella, Suomessa on todella hyvät mahdollisuudet opiskeluun.

    En ole Mirkku enkä Markku mutta vastaan kuitenkin, kyllä taitaa sefunkin opiskelut opiskeltu, kun tulee enemmän ikää niin taitaa muut asiat mennä opiskelun edelle...

    Äänestä

  • on nuori kirjoitti:

    Eihän ole vieläkään myöhäistä opiskella, nuori ihminen, aina oppii kun vain on haluja opiskella, Suomessa on todella hyvät mahdollisuudet opiskeluun.

    Juu, useimmat oppii lukemaan kuusi, seitsemän vuotiana - tuskin sefu niin nuori on,ettei lukea ja kirjoittaa osaa..

    Äänestä

  • Sefu edustaa tällä palstalla laaja-alaisuutta, ihmisläheistä katsantokantaa, joka katsoo tulevaisuuteen.

    Joku pilkku väärässä paikassa tai yhteenkirjoitusvirhe jossain on helposti korjattavissa. Kapea-alaisuutta tai matala mieltä ei niin helposti korjata.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


poista nyt tämäkin.... kirjoitti:

Heehee että totuus voikin sattua!!!!!!
Kun sefu ei osaa edes oikeinkirjoitusta....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu