Hei,
Ensi torstaina 23.8 olisi lento Nairobiin Keniaan. Olisiko jollakullan kokemusta / tietoa, mistä saa hankittua kivan safaripaletin Nairobista? Paikan päällä etsitään toki sopivaa, mutta olisi mukavaa jos jollakulla olisi vinkkejä annettavana. Nettiä olen selaillut, mutta tarjontaa tuntuu olevan sen verran, että enpä ole valinnut vielä mitään. sellanen 3-5pv safari oli mielessä.
Kiitos kaikille jotka kentien ehtivät vastaamaan nopeasti. !
Safarit Nairobista
4
1672
Vastaukset
- jacaranda
Ostettiin muistaakseni Savukalta. Masai Mara ja Nakuru. Maksettiin 200€ / nuppi. Aikaa 3v.
Jos Keniaan menee, niin Masai Mara on vähän sama kuin Suomeen tullessa saunassa käynti.
Jokainen kunniallinen safarifirma pitää esillä vieraskirjan, josta voi lukea kommentteja.
Henkilökohtaisempaa lisätietoa saat sähköpostilla lisäämällä nimimerkkini perään ät suomi24.fi- Local
Ei Maasai Mara ole todellakaan kuuma paikka. On toki lämmin kun istuu autossa auringon paisteessa. Mutta ei mitenkään verrattavissa Saunaan. Jos Saunaan tahtoo niin suunnatkaa rannikolle, sieltä se Saunan kosteuskin löytyy.
- jacaranda
Local kirjoitti:
Ei Maasai Mara ole todellakaan kuuma paikka. On toki lämmin kun istuu autossa auringon paisteessa. Mutta ei mitenkään verrattavissa Saunaan. Jos Saunaan tahtoo niin suunnatkaa rannikolle, sieltä se Saunan kosteuskin löytyy.
Tarkoitin muuta kuin kuumuutta. Harkitsematon oli vertaukseni. Nöyrästi niiaan ja pyydän anteeksi. Kävisikö kalakukko paremmin?
- Local
jacaranda kirjoitti:
Tarkoitin muuta kuin kuumuutta. Harkitsematon oli vertaukseni. Nöyrästi niiaan ja pyydän anteeksi. Kävisikö kalakukko paremmin?
Tarkotit traditiona? Ymmärrän. Ongelmana on vaan se että Maasai Mara ei enään ole niin arvostettu kuin ennen. Alue on liian suuri, vie liikaa aikaa ja samat eläimet näkee päivän sisällä esim East Tsavossa. Eläimet ovat piilossa paljon ja vaikea löytää, ja (itse en ole käynyt Marassa vuosiin) mutta luonani käyneet turistit jotka Marassakin kävivät sanovat että ei siellä enään näe seeprojen ja kirahvien lisäksi muuta kuin Maasaiden karjaa. Asiasta on valitettu myös lehdissä. East Tsavo tai Nairobi National Park on ehkä omalla suositus listallani ykkösenä. Olen kiertänyt jokaisen game reservin useita kertoja muutaman vuoden välein, ja tälläiseen tulokseen olen itse tullut. Kuulemma monet turistitkin valitsisivat seuraavalla kerralla jonkun pienemmistä puistoista. Mutta makuasioista ei voi kiisetllä :) Joka tapauksessa kokemuksen arvioisia jokainen puisto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082824Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 67990
Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies123982Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait267942Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka317909Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k507858Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768