jos sellasesta tulee syyte ja menee käräjille asti ja rangaistus, niin lieneekö sakkoja, kuinkahan paljon työmarkkinatuella ja satunnaisilla keikkatöillä? entä tuleeko merkintä rikosrekisteriin?
lievä maksuvälinepetos?
epätietoinen...
43054
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
...jos menee lievänä maksuvälinepetoksena läpi. Rekisteri merkintää ei moisesta tule. Vahingonkorvauksia saat. mikäli sovit asian vastapuolen kanssa, lieventää se vielä rangaistustasi. Esim. korvaat aiheuttamasi vahingon.
vahingonkorvauksia, tuskin niitä tuolla teolla saat:). Rangaistus riippuu paljon myös tavoitellun hyödyn määrästä, yleensä rangaistus on sakkoa.
Vähän samallainen kysymys...Paljon tulee sakkoa, kun yritti ostaa n.10e arvoista tavaraa löydetyllä kortilla (yritykseksi jäi) ? 20 ps kortin poisottomaksu ?
Päiväsakko riippuu täysin tulojen määrästä, jos ei ole ollenkaan tuloja niin pienin päiväsakon hinta on muistaakseni 6 euroa per sakko. Eli 20*6=120 euroa plus saattaa joku käsittelymaksu rapsahtaa. Sakon suuruus nousee edellisen vuoden tulojen mukaan.
Kaikista sakoista tulee rekisteriin merkintä! Sovittelu vastapuolen kanssa ei auta ollenkaan, jos kyseessä ei ole asianomistajarikos, ja yksityishenkilö ei ole nostanut kannetta. Eli jos olet jäänyt poliisille kiinni ja syyttäjä päättänyt viedä käräjille niin no can do, ei kannata hölmöillä. Eri asia jos sua syytetään vaikka jonkun henkilön pahoinpitelystä, niin kannattaa ehdottomasti sopia ja vaikka maksaa korvaukset, välttääkseen käräjöinnin ja rekisterin.