kirjoittanut Dave Peltzer, siinä on niin järkyttävä kirja, et mulla piti aina välillä laittaa sivuun.
Todella koskettava ja rankka tositarina.
Todella koskettava ja rankka tositarina.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Nyt kahdesti oon lukenut tuon Peltzerin tarinan. Molemmilla kerroilla täytyi pitää ja punnita, että onko tässä nyt kyse silkasta sosiaalipornosta. Juonen pikku nyanssit kyllä viittaavat siihen, että kyllä siinä on asiaa takana. Melkoisen ahdistava kokemus.
...ja samanlaisia kohtaloita on valitettavasti sattunut monelle muullekin. Hyvä että kirjoittaja on laittanut ajatuksensa paperille, hyvä tapa puhdistaa ajatuksia ja samalla tiedottaa lasten kohtelusta. Ehkä joku naapuri herää huomaamaan outoa tapahtumia omassa lähipiirissään.
Onneksi monella on silti asiat hienosti!
ovat kirjat "Petollinen on ihmissydän" (myös elokuvana) ja "Ugly". Myös "Aavikon kukka" järkytti, koska siinä kerrottiin afrikkalaiselle pikkutytölle tehdystä ympärileikkauksesta... Hurjia tositarinoita....
Torey Haydenin "Tiikerin lapsi"... aivan karmea elämä sillä pikkutytöllä...
usi kirja aavetyttö on vielä "kamalampi"...
Petollinen on ihmissydän-juttu on täyttä puppua! Jotenkin niinhän se meni että jotkut kieltämättä varsin nokkelat (mutta petolliset!) henkilöt sepittivät tällaisen tarinan pojasta jonka olivat muka ottaneet hoiviinsa tai jotain... tosiasiassa koko tarina oli keksitty, ja tämä muka kurjia kokenut 'poika', joka hengaili hyväuskoisten(?) julkkisten kuten Madonnan kanssa, oli kirjoittajaparin sukulaistyttö. Aika hyvä bluffi :D Netti kertoo asiasta enemmän, itse en ihan noita yksityiskohtia enää muista... petollinen on ihmissydän tosiaan!
Tämä vaikuttaa just sellaselta kirjalta minkä mä haluaisin lukea! Järkyttävät tositarinat antavat ajattelemisen aihetta!
Se oli rankka lukukokemus. Se ei mielestäni ollut sosiaalipornoa, mutta niin paljon pyöriteltiin samoja tuntemuksia, että kirjan puolen välin jälkeen hypin monen sivun yli. Tiivistämistä olisi kaivannut, mutta kelpasi hyvin näinkin.
raivon tunteita (toki muitakin!), pojan isää kohden, isää joka näki tilanteen muttei tehnyt mitään sen eteen että olisi sen korjannut!!
Siis toi kirja oli ihan älyttömän järkyttävä. Tuli itkettyä, raivostuttua ja pelättyä monet kerrat. Oon lukenu ennenkin kirjoja, jotka on hirveitä tositapahtumia, mutt jo muutaman sivun jälkeen tajusin, että tästä tulee varmasti yksi rankimmista lukukolemuksista.
Isää kohtaan tunsin suurta vihaa ja samalla surua sitä kohtaan. En käsitä, miten aikuinen mies ei uskaltanut puuttua tiöanteeseen. Myös veljien ja monien ihmisten välinpitämättömyys sai mut hiljentymään pitkäksi aikaa.
Suosittelen lukemaan, koska samalla toi kirja opetti paljon, vaikka en osaa selittää, miten.
David oli rohkea ja hyvä ihminen ja se kirjotti ajatuksistaan jotenkin niin, että pystyin samaistumaan, vaikken ole kokenut yhtä rankkaa lapsuutta.