Olen usein Nl Holdem turnauksissa ja rahapöydissä (kaikilla tasoilla) törmännyt seuraavanlaiseen pelitaktiikkaan joten kysyn teiltä "voittaako tolla systeemillä pitkässä juoksussa?"
useampi jaossa vielä mukana tai jo edennyt headsuppiin ja tilanne näyttää ettei kellään voi olla mitään erikoista. Nämä kyseiset tyypit vetää heti allin siihen vaikka potissa olisi vain hiluja ja useimmiten muut foldaa (minä mukaan lukien). Nämä tyypit ovat vielä usein muuten aika hyviä pelaajia. Mutta nykyään olen huvikseen callannut heitä ja järjestäen voittanut jollain kakkosparilla. Tuloksena allinkaveri pihalle turnauksesta tai 100dollaria mulle.
Kertokaa, jääkö noilla vastustajien foldauskerroilla muka niin paljon enemmän voitolla kuin mitä häviätte kun joku callaa?
Voittaako näin?
4
1320
Vastaukset
- pienellä parilla kannata ko...
2 parilla se on kolikonheittoa jokaista vastustajaa vastaan, joten voikin kysyä että onko se viiasta maksaa jollakin matalalla parilla jos joku vetää all-init? Aika monet pelaajat kyllä yrittää varastaa blindejä noilla jaoilla. Yleensä se onkin parempi tapa kuin jos blind on yhteensä vaikkapa 300 luokkaa ja oma stakki 1000 nurkilla niin olisi typerää korottaa esim. 300 ja vetää flopilla 300 kun tyyppi saisi miettiä foldaako vai ei.
- Näin meillä
Kakkosparilla johdat parittomia käsia vastaan pikkaisen eli kyllä sekin voi jossain tilanteessa olla pelattavissa.
Rahapöydissä on mielestäni hyvin tuhoon tuomittu taktiikka tai taktiikan puute allarin heitto. Mutta turnauksissa jossain vaiheessa sitäkin asetta käytettävä jos blindit ovat tarpeeksi suuret ja omat chipit toisaalta rupeavat hupenemaan. Turnauksen loppupuolella muutamat blindien varastukset kuitenkin auttavat paljonkin sijoja ylöspäin joita ei hyviä käsiä odottamalla saavuttaisi.
Jos muut osoittavat heikkoutta ja toisaalta olen tulkannut heidät pelaajiksi jotka korottavat osumillaan mutta eivät osaa sekoittaa peliään korottamatta jättämisellä käytän toki tilanteet hyödyksi. Blindit ovat yleensä suuret suhteessa stackeihin joten jos olen melko varma että kaverit foldaa ja uskon kädelläni olevan maksun tullessa noin 50 % mahkut pärjätä niin toki yritän varastuksia. Pelkkiä hyviä kortteja odottamalla kyllä pääsee monesti rahasijojen tuntumaan / välillä rahoille mutta yleensä jotain joutuu kehittämään kun niitä kortteja ei vaan tule. Silloin tarpeen turnauksen alun tietous mitä muista pelaajista tullut kerättyä.
Toki varasteluissa pitää käyttää järkeä ja olla tekemättä niitä liian usein mutta koska olen turnauksen alkupään statistiikan mukaan tiukka agre pelaaja auttaa uskoakseni alkupään statistiikka minua turnauksen loppupäässä. Keskisuurella stackilla voi pelatakkin mutta 5xbb rajan lähestyessä on pakko yrittää jotain tai kuolla blindeihin.
En tainnut kyllä vastata kysymykseen :-) - voin väittää
että joka turnauksessa joudut vähintään 2kertaa kolikon heittoon vastustajaa vastaan (jolla isompi stackki)ja niistä kun selviää niin voitolla oot keskomäärin.
ja joka muuta väittää puhuu paskaa ellei käy hannu hanhet(1/miljoonasta pelistä)että johdat turnausta alusta loppuun,eli kaikki natsaa......- Näin meilllä
Tästä olen aivan samaa mieltä. Kolikon heitoksi lasken mukaan kaikki tilanteet joissa en johda ennen allareita 65 % sesti. Mutta esim normaali AK, AQ vastaan pikkupari/ kummallakaan ei pareja tilanne on käytännössä pakosti vastaan tuleva kolikonheitto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa933641Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292393Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1422049Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.34901- 44831
En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30810Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen61795Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet5779- 40707
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies87686