Voittaako näin?

Gondireissaa!

Olen usein Nl Holdem turnauksissa ja rahapöydissä (kaikilla tasoilla) törmännyt seuraavanlaiseen pelitaktiikkaan joten kysyn teiltä "voittaako tolla systeemillä pitkässä juoksussa?"

useampi jaossa vielä mukana tai jo edennyt headsuppiin ja tilanne näyttää ettei kellään voi olla mitään erikoista. Nämä kyseiset tyypit vetää heti allin siihen vaikka potissa olisi vain hiluja ja useimmiten muut foldaa (minä mukaan lukien). Nämä tyypit ovat vielä usein muuten aika hyviä pelaajia. Mutta nykyään olen huvikseen callannut heitä ja järjestäen voittanut jollain kakkosparilla. Tuloksena allinkaveri pihalle turnauksesta tai 100dollaria mulle.
Kertokaa, jääkö noilla vastustajien foldauskerroilla muka niin paljon enemmän voitolla kuin mitä häviätte kun joku callaa?

4

1294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pienellä parilla kannata ko...

      2 parilla se on kolikonheittoa jokaista vastustajaa vastaan, joten voikin kysyä että onko se viiasta maksaa jollakin matalalla parilla jos joku vetää all-init? Aika monet pelaajat kyllä yrittää varastaa blindejä noilla jaoilla. Yleensä se onkin parempi tapa kuin jos blind on yhteensä vaikkapa 300 luokkaa ja oma stakki 1000 nurkilla niin olisi typerää korottaa esim. 300 ja vetää flopilla 300 kun tyyppi saisi miettiä foldaako vai ei.

    • Näin meillä

      Kakkosparilla johdat parittomia käsia vastaan pikkaisen eli kyllä sekin voi jossain tilanteessa olla pelattavissa.

      Rahapöydissä on mielestäni hyvin tuhoon tuomittu taktiikka tai taktiikan puute allarin heitto. Mutta turnauksissa jossain vaiheessa sitäkin asetta käytettävä jos blindit ovat tarpeeksi suuret ja omat chipit toisaalta rupeavat hupenemaan. Turnauksen loppupuolella muutamat blindien varastukset kuitenkin auttavat paljonkin sijoja ylöspäin joita ei hyviä käsiä odottamalla saavuttaisi.

      Jos muut osoittavat heikkoutta ja toisaalta olen tulkannut heidät pelaajiksi jotka korottavat osumillaan mutta eivät osaa sekoittaa peliään korottamatta jättämisellä käytän toki tilanteet hyödyksi. Blindit ovat yleensä suuret suhteessa stackeihin joten jos olen melko varma että kaverit foldaa ja uskon kädelläni olevan maksun tullessa noin 50 % mahkut pärjätä niin toki yritän varastuksia. Pelkkiä hyviä kortteja odottamalla kyllä pääsee monesti rahasijojen tuntumaan / välillä rahoille mutta yleensä jotain joutuu kehittämään kun niitä kortteja ei vaan tule. Silloin tarpeen turnauksen alun tietous mitä muista pelaajista tullut kerättyä.

      Toki varasteluissa pitää käyttää järkeä ja olla tekemättä niitä liian usein mutta koska olen turnauksen alkupään statistiikan mukaan tiukka agre pelaaja auttaa uskoakseni alkupään statistiikka minua turnauksen loppupäässä. Keskisuurella stackilla voi pelatakkin mutta 5xbb rajan lähestyessä on pakko yrittää jotain tai kuolla blindeihin.

      En tainnut kyllä vastata kysymykseen :-)

    • voin väittää

      että joka turnauksessa joudut vähintään 2kertaa kolikon heittoon vastustajaa vastaan (jolla isompi stackki)ja niistä kun selviää niin voitolla oot keskomäärin.
      ja joka muuta väittää puhuu paskaa ellei käy hannu hanhet(1/miljoonasta pelistä)että johdat turnausta alusta loppuun,eli kaikki natsaa......

      • Näin meilllä

        Tästä olen aivan samaa mieltä. Kolikon heitoksi lasken mukaan kaikki tilanteet joissa en johda ennen allareita 65 % sesti. Mutta esim normaali AK, AQ vastaan pikkupari/ kummallakaan ei pareja tilanne on käytännössä pakosti vastaan tuleva kolikonheitto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      78
      7393
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      201
      4586
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      72
      4390
    4. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      143
      4151
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4090
    6. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      66
      4066
    7. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3599
    8. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      60
      2948
    9. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      63
      2638
    10. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      37
      2406
    Aihe