Esiintyjinä Tapani Kansa ja Anne Mattila ? Onko kokemusta heistä ? Millaisetkohan tanssit luvassa ? Laulavatko tanssittavaa musiikkia ?
Jormuan lavalla perjantaina 18.8 ?
Milla.
101714
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sorry, tuli väärä päivämäärä. Huomennahan on tietysti 17.8 :)
Pieniä paloja.
T. Kansan bändi aivan hyvä tanssiorkesteri. T. Kansa itse - no, istuin pääasiassa kahvilassa, kun en kestänyt katella. Pystyihän sitä paikoitellen tanssimaan, vaikkei aina pareittan (fuskua ja buggia esim. parit) tullutkaan.
Jormua lava. Paljon porukkaa ja ahdasta(no, ehkä ajankohta vähän vähentää) ja paljon kännissä olevia juntteja, jotka ajaa tahallaan päälle. Kokemusta on.
Kaikesta huolimatta suosittelen - aina se koti illan voittaa.
Mikset kestänyt katsella ?
Tapani Kansa on minusta viihdyttävä ja karismaattinen esiintyjä ja lauluääni on upea.
Ohjelmisto ei välttämättä sitä kaikkein tanssittavinta aina.
Anne Mattilasta ja Jormuan lavasta ei kokemuksia ole. Anne vaikuttaa ainakin TV-esiintymisten ja lehtijuttujen perusteella symppikseltä laulajattarelta.
Okei, tunnustan. En ole ikinä kestänyt T. Kansaa. Joitain hienoja vanhoja biisejä löytyy, mutta herra on tehnyt sellaista tuubaa ja... no jos jonkun persoona ei iske niin sitten ei iske :-)
No, Mattilasta samalla. Taisin talvella nähdä kertaalleen. Ja muistikuva on se, että bändi on hyvä, Anne syötävän söpö ja laulaa nätisti, mutta tanssittavuuden taso laskee aika monta pykälää. Ja ne tangot!!! Ai mitkä tangot - nykysovitukseen kuulemma käy bugg parhaiten. Ja jos laulaja vetää Tuhon tietä kuljen -tangoa ja kikattelee välillä niin ei ainakaan minun uppoa.
En ole käynyt Jormualla mutta Anne Mattilan bändi on hyvä. Annen esiintyessä ohjelmisto yksipuolistuu mutta kaikki kappaleet ovat tanssittavia.
Tapani Kansa esittää hyviä argentiinalaisia tangoja muutenkin musiikki on tanssittavaa vaikkei kaikkein monipuolista.
Tapani ja Anne ovat oikein hyviä esiintyjiä ja enkä jättäisi menemästä heidän yhteiselle keikalle.
Laulaa hyvinkin tanssittavaa musiikkia. Hetken mielijohteesta tuli hänen toinen levykin ostettua.
Tapani Kansan kohdalta tiedän 1.9 paremmin.
Jormuan lava on kansan lava. Luomutanssijoita, mutta mukavaa väkeä silti ja naiset tanssivat sujuvasti. Voi olla humalaisia.
Kansalla taas on ohjelmistossa hyviä tangoja, usein myös hieno - ja jopa haasteellinen tanssittavaksi - pari ranskalaisia valsseja ja vielä vanha megahitti Delilah yhdessä Hopeisen kuun kanssa. Jälkimmäiset lähinnä kuuntelemisen vuoksi, kyllä Kansalta lähtee komea melodramaattinen tulkinta. Hopeista kuuta Kansa laulaa parhaiten Olavi Virran jälkeen.
Ylimääräisenä saattaa tulla Anniina - hidas valssi ilman säestystä tai minimaalisella säestyksellä. Hieno, jos Kansa on vireessä.
Muistan kun mies kertaalleen juonsi ylimääräisensä, lavan edessä oli ollut nimikirjoitusten pyytäjiä: "ei, en anna teille nimikirjoitusta, saatte minulta jotain muuta, sellaista mitä kukaan toinen ei pysty antamaan", ja alkoi laulaa. Sillä kertaa mies oli sanojensa mittainen.
Joo.Tapsasta löytyy sitä kokemuksen karismaa jota nuoremmat ei tunnu oppivan..Mattila (lat) laulaa
äärettömän typeriä sanoituksia illasta iltaan.Kun ei ole enää sanaseppoja joilla olisi jotain sanottavaa laulunsanojen muodossa..Kyllä hyvään tanssi-itaan kuluu kappaleiden selkeys, ja se että niitä pystyy tanssimaan todella omanlaisellaan askelikolla..Kainuun naiset olivat
merkillisiä ylävartalon nyhtäjiä, kun heitä yritin kesällä Naapurivaarala tanssittaa..No huumorilla sanottu..Vielä sanon että Mattiloiden yksitoikkoisuuden voitaa vain Tarja Lunnas/Rosso..
Hyvää tanssi syksyä kaikille..
Valoitatko mulle hieman mitä tuo nyhtäminen on. Kuulostaa mielenkiintoiselta. Osaan sitten seuraavalla reissulla kiinnittää siihen enemmän huomiota :-) . Annan sitten raporttia.
Kommentti: T. Lunnas on hiemen yksitoikkoinen, mutta Rosso bändi hyvä ja monipuolinen - eli aika normaali solisti/yhtye -tapaus. Parhaasta päästä silti.
Joo.Joillakin naisilla tapana esim. Foksissa tehdä
ylävartalolla askeleiden suuntaisia nykäisyjä jota vielä käsien liikkeellä pyritään tehostamaa.
Hankalaa viedä tällaisa neitosta..yleensä nämä eivät sopeudu viejän askeleisiin vaan pyrkivät pitämään omasta tyylistään kiinni..No, usein nämä vielä hieman tuoksahtaa oluelle tms..
Mutta tanssitaan siitä huolimatta. en tunne itseänikään miksikään huipuksi vaikka joku aina joskus kiitoksen antaakin..