Reykjavíkin vuokrataso?

Vilja

Osaisikohan joku Reykjavíkissa asuva tai muuten kaupungin asuntoasioista tietävä sanoa, millaista hintaa Reykjavíkissa pidetään vuokra-asunnoilla? Luin jostain, että vuokra-asuntoja on niukasti, mutta pitäneekö se sitten paikkansa - en tiedä. Tietäiskö joku? Asunnon kokoluokka olis lähinnä yksiö, kaksio - ei isompaa.
Toisaalta esim. Kópavogurkaan ei olis paha - tietääkö kukaan mitä siellä maksais tollanen vuokrayksiö tai -kaksio?

3

1204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Home Alonen

      Miten joku voisi neuvoa että mistäpäin kannattaa

      katsella asuntoa ?

    • asua reykjavikissa

      Olen ollut Reykjavikissa kesätöissä kolmena kesänä ja saanut sen käsityksen, että siellä asuminen on aika kallista. Itse olen asunut ilmaiseksi tuttavien luona, joten olen ollut onnekas. Asunnot eivät ole kovinkaan suuria, ja olen kuullut, että niitä on tosiaan vaikea löytää. Paikallisetkin valittavat asuntojen hintoja, ja monilla on jopa kaksi työpaikkaa maan kalleuden vuoksi. Monet asuvat kommuunityyppisesti yhdessä jakaen keittiön. Hintoja en valitettavasti osaa sanoa.

      Näin aluksi tulee mieleen, että voisit ottaa yhteyttä Pohjola-Nordenin Islannin toimistoon. Osoite: www.norden.is. Siellä ollaan usein erittäin auttavaisia, ja ainakin annetaan varmasti tietoa siitä, mistä asuntoa voisi kysyä ja mikä vuokrataso suunnilleen on.

      • eipoo

        Reykjavikissa ei käytännössä ole ollenkaan vuokra-asuntoja, ellei joku tuttu vuokraa asuntoaan ja asuu jossain maalla sen aikaa...Jotkut Guesthouset vuokraavat huoneitaan pitemmäksi ajaksi, mutta pääasiassa talviaikaan, jollon on vähempi turisteja. Jos jonkun huoneen sattuu saamaan niin vuokra voi pienestä huoneesta ilman mukavuuksia olla 400-600 euroa kuussa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2013
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      305
      1717
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1557
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1210
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      77
      1185
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1150
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      24
      1052
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1007
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      956
    10. Minkä näköinen

      On kaipaamasi henkilö🤔
      Ikävä
      45
      937
    Aihe