Pensasleikkuri hankinnassa. Kaipailisin lisää infoa pensasleikkureista, tietoa/kokemuksia löytyy aika niukasti netistä. Ainoat löytämäni kokemukset: työkaverin taloyhtiössä bosch leikkuri kestänyt useamman vuoden (paljon aitaa). Puutarha.net -palstalla jollain stiga kärähtänyt heti... siinäpä ne mitä löysin ja kuulin. Leikkaako ihmiset saksilla vai mistä vähäinen informaatio? Laittakaapa kokemuksia jos sellaisia on.
Prismassa sähkö käyttöisenä (50 - 100€ hintahaitarissa löytyy 2 mallia / merkki) olisi Black & decker, bosch ja WOLF-Gartenia (50% alennuksella). Viimeinen täysin outo merkki? (kokemuksia)
Itselläni leikkuri tulisi aika vähäiseen käyttöön, kestää se kuitenkin saisi useamman vuoden. Aitaa on leikattavana 35m siperianhernettä ja 25 kuusiaitaa.
Pärjääkö kuusiaidan kanssa 16mm hammasvälin sähkökäyttöisellä?
Pensasleikkuri
4
7048
Vastaukset
- pensastolainen
Ei Wolf mikään outo merkki ole. Niitä on ollut iät-ajat erilaisia pienkoneita.
Minulla on halpiskaupasta ostettu halpa leikkuri. Pensasaitaa on 100 m naapurilla samanverran. Hyvin on leikkuri kestänyt 5 kesää vaikka maksoi n.50€. Kalliimmat saattavat olla hieman hiljaisempia mutta äänekkäitä nekin. Leikkurin toimintaperiaate eli se että on paljon edestakas liikkuvia osia tekee siitä meluisan ja kuluvan. Kalliskin voi siis hajota ja mikäli muutaman kesän kestää niin se on jo hyvin.
Leikkurin keveys on valttia sillä sitäon kannateltava koko ajan kädet ylhäällä saamatta mistään tukea. Kädet väsyy väistämättä. Myös käyttökytkin eli se liipasin pitää olla herkkä tai sormi on kipeä muutamassa minuutissa. Höyläsin kerran sellaisella höylällä jossa piti koko ajan puristaa liipasinta kovasti ja työ oli tuskallista. Siinä työasento on sentään kohdallaan.
Stigat ovat muissakin laitteissa ihan leluja. Ne ratsastavat pulkkien tunnetulla tuotemerkeillä.- JmJ75
Wolf on minulle tuntematon, joten kerropas kyseisen merkin laadusta? Onko se halpis vai ns. paremman luokan merkki?
- pekka 2
Ja leikattuani n. 40 m aroniaaitaa, kädet puhki. Muutoin hyvin muotoillut kahvat olivat niin ohuita, että ainakin minun piti puristaa käsiä nyrkkiin, että kahvojen turvakatkaisijat pysyivät "päällä" asennossa. Paksumpia kahvoja olisi käytön jälkeen halunnut.
Joskus onnistuu joskus ei. Boschilla en onnistunut tällä kertaa. - Anonyymi
Kun valkkaatte penasleikkuria niin katsokaa painoa myös. Akkuleikkurissa painoa akun kanssa. Meidän taloyhtiön kuspiät ostivat niin painavan leikkurin että selkä menee ekalla metrillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1566848
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264058- 453326
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1323114- 512896
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262286- 432206
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2722003Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt521958- 291816