Pensasleikkuri hankinnassa. Kaipailisin lisää infoa pensasleikkureista, tietoa/kokemuksia löytyy aika niukasti netistä. Ainoat löytämäni kokemukset: työkaverin taloyhtiössä bosch leikkuri kestänyt useamman vuoden (paljon aitaa). Puutarha.net -palstalla jollain stiga kärähtänyt heti... siinäpä ne mitä löysin ja kuulin. Leikkaako ihmiset saksilla vai mistä vähäinen informaatio? Laittakaapa kokemuksia jos sellaisia on.
Prismassa sähkö käyttöisenä (50 - 100€ hintahaitarissa löytyy 2 mallia / merkki) olisi Black & decker, bosch ja WOLF-Gartenia (50% alennuksella). Viimeinen täysin outo merkki? (kokemuksia)
Itselläni leikkuri tulisi aika vähäiseen käyttöön, kestää se kuitenkin saisi useamman vuoden. Aitaa on leikattavana 35m siperianhernettä ja 25 kuusiaitaa.
Pärjääkö kuusiaidan kanssa 16mm hammasvälin sähkökäyttöisellä?
Pensasleikkuri
4
7403
Vastaukset
- pensastolainen
Ei Wolf mikään outo merkki ole. Niitä on ollut iät-ajat erilaisia pienkoneita.
Minulla on halpiskaupasta ostettu halpa leikkuri. Pensasaitaa on 100 m naapurilla samanverran. Hyvin on leikkuri kestänyt 5 kesää vaikka maksoi n.50€. Kalliimmat saattavat olla hieman hiljaisempia mutta äänekkäitä nekin. Leikkurin toimintaperiaate eli se että on paljon edestakas liikkuvia osia tekee siitä meluisan ja kuluvan. Kalliskin voi siis hajota ja mikäli muutaman kesän kestää niin se on jo hyvin.
Leikkurin keveys on valttia sillä sitäon kannateltava koko ajan kädet ylhäällä saamatta mistään tukea. Kädet väsyy väistämättä. Myös käyttökytkin eli se liipasin pitää olla herkkä tai sormi on kipeä muutamassa minuutissa. Höyläsin kerran sellaisella höylällä jossa piti koko ajan puristaa liipasinta kovasti ja työ oli tuskallista. Siinä työasento on sentään kohdallaan.
Stigat ovat muissakin laitteissa ihan leluja. Ne ratsastavat pulkkien tunnetulla tuotemerkeillä.- JmJ75
Wolf on minulle tuntematon, joten kerropas kyseisen merkin laadusta? Onko se halpis vai ns. paremman luokan merkki?
- pekka 2
Ja leikattuani n. 40 m aroniaaitaa, kädet puhki. Muutoin hyvin muotoillut kahvat olivat niin ohuita, että ainakin minun piti puristaa käsiä nyrkkiin, että kahvojen turvakatkaisijat pysyivät "päällä" asennossa. Paksumpia kahvoja olisi käytön jälkeen halunnut.
Joskus onnistuu joskus ei. Boschilla en onnistunut tällä kertaa. - Anonyymi
Kun valkkaatte penasleikkuria niin katsokaa painoa myös. Akkuleikkurissa painoa akun kanssa. Meidän taloyhtiön kuspiät ostivat niin painavan leikkurin että selkä menee ekalla metrillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 346686
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu353701Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533612Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu453501Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1243066- 512873
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod332757- 342552
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint272435Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1252408