Onko kokemuksia Kreetan äkkilähdöistä? Hotellihan voi sijaita missä päin vaan. Platanias ja Rethymnon ovat ne suurimmat paikat, mutta "huonolla tuurilla" joutuu syrjään..
Onko Kreetalla minkähintaista vuokrata skootteri?
Onko Kreetalla minkähintaista vuokrata skootteri?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Olen vissiin joka reissulle ottanut äkkilähdön tai ainakin matkajokerin. Tosin reissut on olleet joko touko- tai syyskuussa. Sesonkina eli varsinkin elokuussa voi varautua mihin vain. Platanias ja Agia Marina on arvonnoissa Kreetan reissuilla aina sattuneet kohdalle. Rethymnonkin joskus kauan sitten.
Majoituksen laatu on kirkkaasti ylittänyt odotukset joka kerta. Joskus on saatu jopa pienen hotellin paras huoneisto, kun ei ole viitsitty odotella lentokenttäkuljetusta (=lisämaksu nykyään!) vaan on menty hotelliin suoraan taksilla ja oltu paikalla sitten reippaasti ensimmäisinä. Monen viikon (esim. 3 viikkoa) reissuilla voi kyllä majoituskin vaihtua kesken kaiken.
Henkilökohtaisesti itse otan riskin jokerimatkan muodossa, sillä olen tottunut reissaamaan Kreikassa myös repun kanssa. Jos halvan matkan majoitus osoittautuu kehnoksi, so what! Otetaan skootteri alle ja etsitään sitten yksityismajoitus jostakin turistirysien ulkopuolelta, rauhallisesta kylästä (tämänkin takia suosin sitten reppua matkalaukkujen sijaan)!
Skootteri kannattaa ottaa väh. kolmeksi päiväksi jotta saa edullisesti ja kysyä tarjous vaikka koko viikoksi, se voi osoittautua hyvinkin edulliseksi. Ihan tämän päivän hintatasosta en tiedä, mutta 10 ... 15 euroa per päivä skootterimoposta ei lie kaukana. Kannattaa katsoa että saa täysvakuutuksen, ja kysyä mikä on omavastuu. Kypärät on kehnoja, valitsee parhaimman toimivan (edes leukahihnan lukitus toimii?) ja myös käyttää sitä. Ei avopotta hirveästi keitä päässä.
Ajokorttia kysytään eli vähintään mopokortti on oltava eikä siitä enää nykyään jousteta.