Onko tosiaankin totta?

Onko tosiaankin totta, että muissa Pohjoismaissa noista korkeintaan 20 km/h:n ylinopeuksista rävähtää paljon kovemmat sakot kuin Suomessa ?

Norjassa käynyt kaveri kertoi huimista sakoista niin Ruotsissa kuin Norjassa!
2502
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat
  • Se, että näissä maissa puututaan jo alempiin ylinopeuksiin kuin Suomessa. Ruotsissa puuttumiskynnys on 6 km/h.

    Nopeusvalvonta on ainakin "pikkasen" tehokkaampaa.
    Ruotsissa noin 800 kameraa teiden varsilla ja poliisin valvontaa selvästi enemmän kuin Suomessa
    (Ruotsin poliisin mukaan sitä tulee myös tehostaa)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pohjolassa kirjoitti:

Onko tosiaankin totta, että muissa Pohjoismaissa noista korkeintaan 20 km/h:n ylinopeuksista rävähtää paljon kovemmat sakot kuin Suomessa ?

Norjassa käynyt kaveri kertoi huimista sakoista niin Ruotsissa kuin Norjassa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu