Mikähän ovessa oikein laajenee niin paljon, että kesäpäivänä kun aurinko porottaa, oven käynti menee sellaiseksi, että sitä saa vetää oikein olan takaa kiinni, että se menee lukkoon. Muuten ovi käy lähes normaalisti silloinkin, mutta lukkoon meneminen on tiukkaa.
Ovi on Saaristo-ovien yksi malleista ja siinä on LC100 Abloyn lukko ja Fiskarsin saranat. Väriltään se on aika tumman siniharmaa eli se ottaa lämpöä paljon enemmän kuin valkoiset ovet. Meillä on parveke ym. ovina Viitapuun ovia ja valkoisena eikä niissä ole mitään ongelmia helteellä.
Lukon vastarauta ei ole säädettävä eli sen avulla sitä ei saa löysemmäksi kesällä laitettua.
Illalla kun ovi jäähtyy se toimii ihan moitteetta.
Onko kellään kokemuksia?
Ulko oven käynti ongelmana kuumalla
9
10736
Vastaukset
- menee suppuun
Ei se laajene vaan kitistyy kasaan. Kun se on kasassa ei lukon kieleke mene kiinni vetäessä kyllin syvälle lukitakseen oven. Laita vaikka pala teippiä sen ohuemman lukonkielekkeen kohdalle vastarauttaan niin johan loksahtaa.
- Tumma ovi
Ei se metalli elikä lukko-osat kylläkään mihinkään kutistu kun lämpötila kasvaa, se on ihan varma. oletko kuullut lämpölaajenemisesta?
Eikä tuo valitettavasti ole tuosta pikkukielekkeestä kiinni, sillä sama ongelma tulee ihan kun lukko on siinäkin asennossa, että ovea ei lukita lainkaan, siis vain vedetäänb kiinni pysyäkseen kiinni. Iso tölkkä ei silti loksahda vastarautaan. - Huulio
Tumma ovi kirjoitti:
Ei se metalli elikä lukko-osat kylläkään mihinkään kutistu kun lämpötila kasvaa, se on ihan varma. oletko kuullut lämpölaajenemisesta?
Eikä tuo valitettavasti ole tuosta pikkukielekkeestä kiinni, sillä sama ongelma tulee ihan kun lukko on siinäkin asennossa, että ovea ei lukita lainkaan, siis vain vedetäänb kiinni pysyäkseen kiinni. Iso tölkkä ei silti loksahda vastarautaan.alakerran ovan kanssa siinä auttoi lukon "kielen" voitelu.
- siellä
alumiinlevyä kieroutumista estämässä. Käyntivälykset säädetty väärin jos ovi ei toimi lämpimänä. Saranoissa voi olla säätö.
- Sontaako?
Nimestään huolimatta noi ovethan tehdään Virossa, noh, saaristohan se virollakin on :)
Meillä on ollut myöskin ongelmia kahden Saaristo-oven kanssa. Ratkaisua emme ole ovi ongelmiimme lukuisista säätöyrityksistämme huolimatta vielä löytäneet ja takuuta tai apua ei Turkulainen jälleenmyyjä myymilleen ovilleen anna. Oven myyjän tavoitteena on myydä tuotteensa perävalo takuulla, ainakin meidän kokemustemme perusteella. Säätämällä noi ovet toki saa hetkellisesti toimimaan, mutta säätilan vaihduttua ovet kaipaisivat säätöä jälleen.
Talomme muun merkkiset ulko-ovet, samalla ilmansuunnalla, ei vastaavista lämpö/kosteus ongelmista kärsi, joten tämän takia olen yhdistänyt oviongelmamme ainoastaan Saaristo-ovien ongelmaksi.- Tumma ovi
Sama juttu meillä eli valkoiset muut ovet eivä samalla tai pahemmalla ilmansuunnalla ole moksiskaan sään vaihteluista. Ovi ollut paikoillaan vasta noin kuukauden eli emme ehkä sitten vielä tiedäkään, mitä tuleman pitää.
Minkä värisiä teidän saaristo-ovet ovat?
Ostimme oven myös Turkulaiselta myyjältä. Emme ole sinne olleet missään yhteydessä.
Olisi pitänyt vaan ottaa tuo noin 1400-1500 euroa maksanut Avec-ovi. Näymmä halvalla ei voi saada mitää hyvää. - = 2 eri tuotetta
Tumma ovi kirjoitti:
Sama juttu meillä eli valkoiset muut ovet eivä samalla tai pahemmalla ilmansuunnalla ole moksiskaan sään vaihteluista. Ovi ollut paikoillaan vasta noin kuukauden eli emme ehkä sitten vielä tiedäkään, mitä tuleman pitää.
Minkä värisiä teidän saaristo-ovet ovat?
Ostimme oven myös Turkulaiselta myyjältä. Emme ole sinne olleet missään yhteydessä.
Olisi pitänyt vaan ottaa tuo noin 1400-1500 euroa maksanut Avec-ovi. Näymmä halvalla ei voi saada mitää hyvää.Saaristo-ovien värit: Pääovi tumma ja toinen ovi valkoinen, molemat ovet toimivat vähän niin ja näin.
- tolo
Tumma ovi ottaa lämpöä niin paljon että oven ulkopinta laajenee. Tämä tarkoittaa että ovilehti vääntyy banaanille siten että ylä- ja alapää on kiinni tiivisteessä , ja keskellä saattaa olla 5mm irti. Tästä johtuen helteellä joutuu nykimään kunnolla jotta loksahtaa lukkoon. Tämä on tumman oven ominaisuus eikä vika. Talvella homma on päin vastoin.Keskeltä tiukalla ja ylä- ja alanurkat auki. Säädä lukko kesäksi löysemmälle.(Kesällähän ei haittaa vaikka hieman vuotaakin tiivisteestä) Tähän omisaiuuteen ei auta riittävästi alumiinilevytkään. Mustalle ovelle et saa suoranapysymistakuuta ollenkaan. Ovilehdelle sallitaan 5mm kierous edellyttäen että se vastaa kuitenkin tiivisteisiin.
- Tumma ovi
Mitenkä tuo lukko tulisi säätää?
Siinä ei ole säädettävää vastarautaa eli kyseessä Abloyn tavallinen telkipesä. Siinä ei käsittäkseeni ole säätömahdollisuutta? En ainakaan ole kesinyt.
Kahvat vaan ei tahdo kestää pidempään tätä rykimistä, todennäköisesti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."442166Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1821948- 1161362
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711170- 96972
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73919Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78869Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki45857Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347931802- 54701