Jasmiina puu

apua tarvitseva

Jos kaadan Jasmiina puun ja yritän ottaa siitä juurakkoa niin alkaako se kasvaa uudestaan? Olen kuullut, että ei alkaisi mutta kysyn nyt täältä jos olisi vaikka viisaampia joukossa. Tämä puu (jasmiina) kasvaa nimittäin ihan keskellä kukka penkkiä ja se kyllä vie vedet muilta kukilta.
Itse ei olla sitä siihen kasvatettu vaan edellinen asukas. Ollaan asuttu nyt 1,5v tässä ja alkaa menee hermot kun jatkuvasti saa olla kastelemassa penkkiä. Ja toisaalta Jasmiina on erittäin kaunis puu niin ei raaskis sitä kokonaan hävittää...hieman vain siirtää paikkaa!

1

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkoitit ?

      Ei sellaista olekaan kuin jasmiina puu.
      Tarkoitat varmaan Pihajasmike,Philadelphus coronarius ja se on pensas,niitä on paljon,tuoksu-piha-tähtijasmike ym.

      En nyt oikein ymmärtänyt,siis,leikkaatko sen pensaan alhaalta asti poikki ? Jos pistät juuresta poikki,alkaa sieltä tulee uutta kasvua,jos haluat sen kokonaan pois,se pitää kaivaa juurineen maasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4397
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1750
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1741
    Aihe