Vaihdoinpa saksalaisen Corollaan (1.6 Hatchback, vm -05)
1. Jarrut: Muutamien kymmenien ajokilometrien jälkeen alkoivat takajarrut huutaa jumalattomasti. Eikun huoltoon, jossa avasivat ja putsasivat jarrut. Eivät ulvo enää - toistaiseksi. Huollon mukaan jarrupalat olivat uudet, joka tarkoittanee että jarruissa on ollut vikaa. Ei kai muuten jarrupaloja tarvi vaihtaa alle 50 tkm:ssa. Täällä on paljon ollut juttua jarruista ja suositeltu mm. jarrupalojen pienentämistä rälläkällä. Jos tommoseen ryhtyy, niin paljonko niitä pitäisi rälläköidä? Ilmeisesti kyse on vähäisestä määrästä, 1 mm?
2. Tyhjäkäynti: Pääsääntöisin luokkaa 600-700 rpm mutta käväisee välillä yli 1000 rpm. Tänään juutuin ruuhkaan, jossa köröteltiin ykkösellä tyhjäkäynnillä. Tuntui ajoittain ikävältä kun Corolla "ryntäili" kierrosten noustessa. Onko tämmönen (Corollalle) normaalia?
PS Jos nuo jarruongelmat jatkuvat, niin saattoi käydä niin, että tuli ostettua kaksi Toyotaa/Corollaa yhdellä kertaa: ensimmäinen ja viimeinen
1. Jarrut: Muutamien kymmenien ajokilometrien jälkeen alkoivat takajarrut huutaa jumalattomasti. Eikun huoltoon, jossa avasivat ja putsasivat jarrut. Eivät ulvo enää - toistaiseksi. Huollon mukaan jarrupalat olivat uudet, joka tarkoittanee että jarruissa on ollut vikaa. Ei kai muuten jarrupaloja tarvi vaihtaa alle 50 tkm:ssa. Täällä on paljon ollut juttua jarruista ja suositeltu mm. jarrupalojen pienentämistä rälläkällä. Jos tommoseen ryhtyy, niin paljonko niitä pitäisi rälläköidä? Ilmeisesti kyse on vähäisestä määrästä, 1 mm?
2. Tyhjäkäynti: Pääsääntöisin luokkaa 600-700 rpm mutta käväisee välillä yli 1000 rpm. Tänään juutuin ruuhkaan, jossa köröteltiin ykkösellä tyhjäkäynnillä. Tuntui ajoittain ikävältä kun Corolla "ryntäili" kierrosten noustessa. Onko tämmönen (Corollalle) normaalia?
PS Jos nuo jarruongelmat jatkuvat, niin saattoi käydä niin, että tuli ostettua kaksi Toyotaa/Corollaa yhdellä kertaa: ensimmäinen ja viimeinen
Vastaukset 13
Vanhimmat
1) Takajarrujen juuttuminen vähän väliä on tyyppivika ainakin -05:ssa. On jokseenkin normaalia että pikkuautossa takimmaiset levyjarruut tuppaavat jumittumaan, mutta facelift corollassa jumittumista tapahtuu huomattavan usein. Itse puhdistin vastikään 6000 km edellisen puhdistuksen jälkeen ajetut takajarrut. Olivat taas jumissa. Jarrupaloja ei tarvi rälläköidä. Jarrupalojen tausta on sen verran pehmeää metallia että kevyt kylkien puhdistava viilaus riittää. Satuloissa on teräksiset klipsut joiden väliin jarrupalat kiinnitetään. Pieni tujaus esim kupari-serzoa (CRC) ei ole pahitteeksi.
2) Tyhjäkäynti seilaa corollassa normaalistikin ja on sellaisenaan ikävä ominaisuus. Kylmäkäynnistyksen jälkeen tyhjäkäynti on 1600-1800 muutaman ensimmäisen minuutin ajan. Ajossa kytkin pohjassa tai vapaalla n 1000-1200. Paikallaan käyttäessä n 650. Ilmastointilaitteen kompressorin käynnistyminen nostaa joutokäyntiä 800-1500 tasolle. On valitettavan totta että kylmäkäynnistyksen jälkeen ja muutoinkin hidas ajo corollalla esim ruuhkassa on yhtä tuskaa.
Kiitos selkeästä vastauksesta.
Eli jarrujen putsausta on edessä ja ruuhkia kannattaa välttää.
Jarrut ovat tyyppivika myös ennen faceliftiä mutta sen yhteydessä on tehty pieniä muutoksia jarruihin. Ilmeisesti eivät ole siis auttaneet...
Ruuhkassa ajaminen ei ole ongelma mutta tosiaan alkaa nykimään, jos liian pientä pykälää käyttää. Kakkosella matelu onnistuu helposti ja menee tasaisesti. Kesällä ilmastoinnin kompura tosiaan nostaa rpm mutta niin se tekee kaikilla muillakin merkeillä. Talvella "ryyppy" käyttää kylmää konetta korkeammilla rpm, mikä ihan normaalia.
Miksi vaihdoit wagin pois, jos niin hyvä? Corollan jarruongelmat varmasti oli tiedossasi, kun ostit ja auton saa koeajaa ennen...
Kun välillä jarruttaa kunnolla niin mitään jarruongelmia ei ole olemassakaan. Takajarrut saa pikku hiljaa jumiin jos näin ei tee eli ongelma on osittain itse aiheutettu. Tarkastin oman autoni (facelift) jarrut juuri eivätkä ne juuri uusista poikenneet yli kahden vuoden ajon jälkeen.
Edes täyskuorma ja ylikuormatun peräkärryn vetäminen ja reipas ajotyyli ei pidä corollan oman jarruja kunnossa. Puhdistaa pitää ja mieluusti 10 tkm välein. Tosin tiedän kyllä uitsekin erään faceliftin jonka jarrut toimivat vielä 2 vuoden jälkeen vaikka auto ollut kevyessä ajossa eikä jarrujka putsattu koskaan. Facelift corolloissa on usean eri toimittajan jarruja. Kts. motonetin varaosaluettelo.
Auto voi olla ihan kevyessä ajossa ilman ongelmia. Ainoa mitä pitää tehdä on jarruttaa kunnolla silloin tällöin. Näin on myös omassa tapauksessani eikä jarruja ole koskaan "putsattu". 30 tkm huollossa jarrujen todettiin olevan erinomaisessa kunnossa.
Minulle levyjarru auton takajarruna tarkoittaa yhtä kuin ongelmia.Oli auton merkki mikä hyvänsä.Suomen tiesuolaus on syynä tähän.Itse ajan vanhalla carinalla.Ja tuo jarrupalojen pienennys on tullut aikoja sitten tutuksi.Tosin etujarruissa.Takana kun ovat vanhat kunnon rummut.Ja niiden jarrupalojen metallilipsujen väliin en sitten laita kuparitöhnää,koska se (ainakin Bilteman kuparitahna) ruostuu yhtä lailla.Jarrupalasta vaan pois niin paljon kuin suolauksen aiheuttama ruoste tilaa vaatii.Näin on minulla aoina mennyt katsastuksessa ekalla läpi.Jos takana on jarrulevy,niin eikö siellä sitten ole myös ne helposti edessäkin jumettuvat jarrusatulan "ohjurit" pienten haitarikumien sisässä.Ainakin edessä se alempi jumettuu helposti.Mutta vaseliinia kumin sisään joka renkaanvaihdolla.Pienellä vaivalla jarrut toimivat pitkään.Ja kun jarrut jarruttavat tasaseen molemmin puolin levyä,ei levyjen ruostumista/syöpymistä tapahdu.Onkohan ainuttakaan autoa testattu suolalaukassa,ennen tuotantoon ryhtymistä?
Mainitsin ylempänä että jarruilla todella on ollut muutakin kuin kevyttä käyttöä. Aika moni ymmärtääkin että täysi kuorma autossa ja peräkärry perässä ei keveitä jarrutuksia voi tehdäkään. Corollan jarruit eivät ole teholtaan kovin häävit ainakaan omassa yksilössäni. Täydellä kuormalla jarrua saa polkea jo ihan vakavissaan ja peräkärry perässä vieläkin enemmän. Jossakin yksilössä jarrut voivat pysyä kunnossa vähäiselläkin käytöllä, mutta omassa yksilössä raskakskaan käyttö ei takaa kunnossapysymistä. Jarrut jumivat myös kesäaikaan, jolloin teitä suolataan vähemmän. Viimeisimmät putsaukset toukokuussa ja heinäkuussa jolloin olivat jo jumissa. Jos ilmaan nostettua takapyörää on raska pyörittää kädellä niin kyllä se se silloin jumissa on.
Olennaista on saada myös takajarrut ottamaan kiinni. Yleensä autoissa vain etujarrut ottavat kiinni normaaliajossa.
Minä jarrutan voimakkaasti noin kuukauden välein maantieajossa hiljaisena aikana ja tarkistaen ettei takana tule ketään. Voimakkalla jarrutuksella en tarkoita sitä että absit hakkaavat, takajarrut ottavat kiinni ennen sitäkin. Talvella kovin voimakkaita jarrutuksia ei juuri voi tehdä turvallisuussyistä tai raaski tehdä nastojen säästämiseksi. Siis kunnon jarrutus kesärenkailla ennen vaihtoa ja taas keväällä vaihdon jälkeen on paikallaan.
Näin ne jarrut pysyvät kunnossa Corollassa aivan kuten edellisissä muun merkkisissä autoissanikin.
kun polkee jarrua hampaat irvessä auton ollessa paikallaan vaikka liikennevaloissa.;)
Noin toimien eivät jumitu mutta vaarana on vielä jarrulevyjen ruostuminen eli kannattaa kuitenkin joskus jarruttaa kunnolla myös ajossa.
Että ennen kuin oli 60 tkm mittarissa, oli joka nurkkaan tehty jarruremontti (palat ja levyt). Taakse meni vielä uudet sylinteritkin. Onneksi takuu pelasti.
Kuinka paljon ja minkälaista vikaa pitää olla että saa jarruremontin takuuseen?
Itse olen toistaiseksi aina joutunut käyvään helvetillisen suunpieksännän ennen kuin saan teetätetyksi takuukorjauksia päivänselvissä vikatapauksissa. Puolet jätetään korjaamatta joka tapauksessa.