Isällä todettiin keuhkosyöpä tänä kesänä. Miten häntä voisi tukea hoitojen aikana?
Masentavaa oli kuulla erään lääkärin ennuste, että ilman hoitoja kuolema tulisi muutamassa kuukaudessa ja hoitojenkaan jälkeen ei ole välttämättä pitkästi aikaa. Keuhkosyöpä on vakava sairaus, mutta onkohan "jatko-aikaa" saaneita ihmisiä?
Masentavaa oli kuulla erään lääkärin ennuste, että ilman hoitoja kuolema tulisi muutamassa kuukaudessa ja hoitojenkaan jälkeen ei ole välttämättä pitkästi aikaa. Keuhkosyöpä on vakava sairaus, mutta onkohan "jatko-aikaa" saaneita ihmisiä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Syöpä on vakava sairaus,ja kaikki hoidot kannattaa ottaa vastaan mitkä saa.Hoidot voivat olla rankkoja,muttei kannata antaa periksi.Yritä,jos saat mennä isäsi kanssa lääkärin vastaanotolle.Sitä potilas ei välttämättä kaikkea ymmärrä kun on shokissa,tietenkin mikäli isäsi haluaa.Voimia teille.
Minun isälläni todettiin keuhkosyöpä 3 vuotta sitten ja hän eli sen jälkeen 4kk. Hoidot ovat tosi rankkoja, en sano tätä peloitellakseni vaan kertoakseni totuuden. Itse etsin tietoa tuolloin, ja keuhkosyöpään sairastuneista 5 % on elossa viiden vuoden kuluttua. Riippuu tietysti paljon missä vaiheessa syöpä löydetään, aikaisessa vaiheessa olevalla on paremmat mahdollisuudet selvitä.
Itse olin isäni rinnalla niin sairaalassa kuin kotona, näin jälkikäteen sanottuna aika oli erittäin rankkaa sekä alku- että loppuvaiheessa. Ja vielä nykyäänkin, kun muistelee sitä aikaa. Toivotan sinulle jaksamista ja toivottavasti isälläsi on mahdollisuudet parantua, minun isällä ei ollut:(.
30 vuotiaana,hoidettiin ja on elänyt jo yli 10 v.
pidä huolta itsestäsi. Tiedän kokemuksesta kuinka rankkaa on seurata hoitoja vierestä. Jos ilmenee unettomuutta, käy pyytämässä lääkäriltä nukahtamis/unilääkkeet. Väsyneenä et jaksa olla kenenkään tukena. Muista koko ajan että sinulla on omakin elämä. Yritä ymmärtää/jaksaa sairastuneen ( mahdollista) kiukuttelua. Hoidot ovat todella rankkoja.
eli sen jälkeen jatkoajalla 7 vuotta.
Toivoa on niin kauan kuin elämää! Olkoon kuinka fraasilta kuullostava lause, mutta olen sen nähnyt muilla ja itsellä. Koskaan ei kannata lakata toivomasta, joskus tapahtuu selittämättömiäkin asioita, jopa parantumisia, joita lääkäritkään ei osaa selittää.