Onkos kellään käyny vastaavanlaisesti, ja missä vika? Kuormitettaessa ts.ylämäessä hyytyy ja tulee putken täydeltä mustaa savua 2. oire kylmänä kierrätettäessä alkaa käydä tosi huonosti, ehkä 3:lla sylinterillä ja savuaa todella runsaasti.Joensuun diesel-huolto tutkii asiaa, jo päivän, huomenna toisenkin...Auto on passat -96 Tdi(90 hevosta).
Tdi hyytyy&savuaa mustaa?
pasat-96
81051
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei valitettavasti ole tietoa, mutta jos sulla selviää niin kerrotko mullekkin. Oireita ei onneksi ole mutta ihan mielenkiinnosta. Parempi vissiin koputtaa puuta.
nim.merk. "Mittarissa 420tkm"
Musta savu viittaisi liian vähään hapen määrään. Öljy palaisi sinisempänä.
Voisiko joku suutin olla huono -> ei sumuta oikein vaan räkii liikaa ainetta?? Toisaalta anturivikakin voisi tehdä epäsuhtaisen syötön ja aiheuttaa savutuksen.
Ilmansaanti on varmaan jo tarkistettukin, jos auto on ollut jo päivän syynissä... Ahdin voisi tietysti aiheuttaa tuollaista myös, jos laakerivika estäisi sitä tasaisen paineen estäen, tuolloin hyytyy mäkeen varmasti. Joskus on kuulemma "katalysaattoripönttökin" tukkeutunut ja estää virtausta (käsittääkseni ahtimen laakerivian seurauksena öljyä päässyt ohi putkistoon)
Tuliko oire tyhjästä vai hiljalleen pahentuen? Toimiiko kone hyvin tasaisessa ajossa? Syökö öljyä enemmän kuin kerta tai kaksi lisäystä vaihtovälillä? Paljonko on mittarissa?
Kylmänä temppuillut pitkään=kun ostin,muttei ole haitannut kun tietää sen ettei polje hirmu kierroksi kone kylmänä.Hyytyminen ja savuaminen tuli nopeasti.Mutta, lue pääotsikon alta vikadiagnoosi..
Parin päivän tutkiskelun jälkeen huolto ilmoitti vian olevan "aivoboxissa".Suuttimet, anturat,venttiilit, mittarit yms. kunnossa. Vikakoodi FFFF, ilmoittaa->"ohjainlaite,prosessoriyksikkö,hetkellinen vika".Boxi jotenkin luulee esim.normaalia ilmanpainetta, 1 kiloa 600g:ksi,vaikka mittari kunnossa.Sama vika ahtopaineissa.Toinen auto maahantuojan mukaan Suomessa jossa sama vikakoodi.
Uusi boxi 1-2 tuhatta euroa!Käytetty pitäs jostain..?Savutus vähentyi kun säätivät muuten kaiken, mutta tehot ei oikein tallessa.Auto on ajettu 350tkm.Ei syö öljyä ollenkaan.Muutenkin pirteä ennen tätä kyseistä vikaa.
Harmi homma, että yksikössä oli vika, sillä uusi ahdinkin olisi ollut halvempi ratkaisu... :-(
Jos diagnoosi on 100% varma kysele ohjainyksiköitä paikoista, joissa on taxfree/kolariautoja purettavana. Voisit löytää käytetyn. En kylläkään maksaisi puolta enempää vanhasta.
HETKINEN! Jäi ihmetyttämään vielä tuo 1.0=0.6, eli siis kyse on ilmanpaineesta? OK, jos vika on prosessorissa unohda tämä, mutta tuon ikäisissä 66kw koneissa on vain yksi ja ainoa anturi aistimassa imusarjan painetta. Tämän tiedon avulla ohjataan ahtopainetta. Anturi sijaitsee ohjainboxin sisällä (litteä musta muoviosa, jossa letkulähtö). Siihen tulee ohut letku ahtoputkesta. Tämä voi likaantua ahtoputkessa liikkuvasta öljymössöstä. Jopa anturin painekalvon läheisyyteen voi kerääntyä öljyä, jolloin kalvon liikeet estyy ja hidastuu/vääristyy. Anturin voi puhdistaa todella varovasti imemällä ja roikottamalla yksikköä alaspäin, jotta öljy valuisi ulos. Voi ruiskuttaa vaikka jotain silikonispraytä sisään (ei vahingoita painekalvoa), jolloin öljy notkistuu ja valuu ulos. Letkukin on hyvä puhaltaa paineilmalla yksiköltä päin ahtoputkeen, jotta se puhdistuu.
Tämän puhdistuksen pystyt tekemään itsekin. boxi pitää vain avata ja anturi näkyy piirilevyllä.
Anturi on tinattu boxin piirilevyyn, ja luulisi sellaisia saavan uusiakin jostain varaosinakin??
Maanantaina merkkiliikkeen mies ottaa testerin mukaan ja istuu kyydissä, katotaan mitä mieltä he ovat. Käytetty boxikin olisi tiedossa, 550e. Jos osottautuu, että vika siinä boxissa,niin varmasti kokeilen neuvojasi, ei siitä häviä mitään. Ellei sitten pistä autoa kiertoon. Kiitos asiantuntevista neuvoista.
Merkkiliike ei kerennyt testerin kanssa kokeilemaan, kun vika korjaantui itsestään.Luultavasti ei pitkäksi aikaa,mutta ekan kerrran kolmeen viikkoon. Jatketaan tutkimista,kun seuraavan kerran hyytyy.
Merkkiliikekin päätyi ohjaulaatikkoon.Kalliiksi tulee.