miksi potkurit on niin tylsän näköisiä. yleensä jotain 3 lapasia. miksi ei tehdä pienempiin moottoreihin semmoisia kuin sukellusveneessä. niissä joissakin on lapoja toistakymmentä. ja paljo hienomman mallisia. vähän niinkuin banaanin mallisia kaarevia.
miksi potkurit
mallilltaan typeriä
2498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
varmaankin.
Ne hilpeän näköiset hulppeat potkurit ovat vuosikymmenten kehitystyön tuloksia, äärimmäisen hiljaisia mutta silti mahdollisimman suuren työntövoiman saamiseksi koneesta, joka voi tuottaa hirvittävän väännön tai huiman kierrosluvun ihan miten huvittaa (ydinreaktori). Ydinsukellusveneet kulkevat maksiminopeudessaan aivan käsittämättömästi, mutta ovat hissunkissun kulkiessaan hiljaisia kuin uni.
Peräprutkuilijoille tiedoksi, miksei autoissa voi olla neljääsataa hevosvoimaa per litra, niinkuin Formula Ykkösissä? No, ehkä juuri siksi.