Siispä... haluaisin kysyä teiltä viisaammilta. Olen alkoholissti,, se on käynyt selväksi. Mitä aa-ryhmissä vaaditaan? Ystäväni sanoi; myönnä olevasi alkoholisti ja se ettet pärjää yksin. Toinen sanoi; Älä mene, he vaativat koko elämän, jos et suostu, ei ole ystäviä...hylkää sinut. Mitä teen. En halua joutua manipuloitavaksi, niinkuin ystävä kertoi hänelle käyneen.muut hylkää jos ei kasva henkisesti)
ymmärtää
halua ymmärtää
5299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tiedän juurta jaksain oman 4-vuotta minua nuoremman veljeni tarinan AA:n avulla raitistumisesta!
Hän meni AA:han n. 15 vuotta sitten, ihan viime tipassa: vaimo oli jo pakannut muuttolaatikot ja veljelle hankittu asunto muualta. Rinta rottingilla veli oli vielä muuttoammuna....mutta kun kello läheni sitä hetkeä, kun muuttoauton piti tulla, veli sanoi; "NYT SE ON LOPPU!" Siis juominen. Läksi samana päivänä >AA:n kokoukseen (jota nimittää "Viisasten kerhoksi"). Muutto peruuntui - raitistuminen alkoi! Vaimonsa liittyi A-kiltaan, joka on kait läheisille tarkoitettu. Siellä sanottiin, että NYT ne vaikeudet sitten saattavat alkaakin, kun muutaman kuukauden ajan viina on jatkuvasti mielessä, sitä voi tulla rähinää. Veli rupesi käymään JOKA PÄIVÄ AA:ssa, jopa jouluaattona! Välillä viipyi 3-5:kin tuntia, joskus tunnin-pari. Eli AA:sta tavallaan tuli uusi addiktio - MUTTA TERVEELLINEN! Mitään ei kerrottu, mutta innolla sinne paineli. Sinne syntyi kaveripiiri, kuin mikä tahansa yhdistys, jota yhdistää sama asia: halu raitistua sairaudesta nimeltä alkoholismi.
Nyt siis kulunut aikaa 15 vuotta, veli täysraitis (ei juo edes yskänlääkettä, jossa kolmio!)Ja puhuu pelkkää hyvää AA:sta! Ei mitään kielteistä. Joten KOKEILE SINÄKIN - ÄLÄ USKO MUIDEN JUTTUIHIN! Ihmiset on erilaisia ja kokevat erilailla! Siitä vaan raitistumaan!!!
vaitiolovelvollisuus on näkemästään ja kuulemistaan. kaikilla siellä, myös sinulla.
vaaditaan, että sinne mennään ja siellä ollaan selvin päin.
siinäpä tärkeimmät. ei kovin hankalia juttuja ?
sieltä saadut neuvot, ohjeet, vinkit ja linkit on ehdotuksia. on sinusta itsestäsi kiinni miten niitten kanssa tulet elämään.
jos juominen on sinusta parempaa elämää niin tietysti jatkat niin.
jos taas raittiina haluat elää niin sieltä saat hyvät "työkalut", joilla asiaa edistää.
mitään valoja siellä ei vannota. päivä kerrallaan on sieltä tuttu sanonta, pitemmälle ei useinkaan raittiutta arvaa ajatella. pää ei kestäis eikä ymmärrys riitä.
vertaistukea parhaimmillaan, siellä kun kaikki ovat vaan sen yhden ja ainoan asian takia. ihan jokainen.
eli ovat voimattomia alkoholin edessa ja pystyvät elämään täysipainoista elämää vain kun jättää sen ensimmäisen ryypyn ottamatta.
olet hyvin lähellä elämäsi tärkeintä ja parasta ratkaisua. tsemppiä.
ei vaadita oikeastaan muuta kuin selvänä oloa ja jotakuinkin tavallista käyttäytymistä. Jokainen saa kehittyä henkisesti mihin suuntaan vain.
Ryhmissä on jokaisella mahdollisuus puhua ja muut kuuntelevat.
Ei sieltä jokaisesta ole sydänystäväksi, mutta sama päämäärä, raittiuteen pyrkiminen, yhdistää.
AA:sta voi erota sillä tavalla, että jättää menemättä sinne. Jäsenmaksujahan ei ole.
Ei ole mitään henkisen kasvun mittareita! Päivä kerrallaan raittiutta toivon sinullekin!
Juttele sen alkoholistiystäväsi kanssa, siinähän teillä on jo mahdollisuus kahden alkoholistin palaveriin.
itse olen pysynyt nelisen kuukautta ilman viinaa. suuri kiitos tästä kuuluu aa:lle. koitapa googlettaa aa-kerhot niin sieltä löytyy alueesi aa-kerhojen aikataulut ja paljon muuta tietoa. rohkeasti mukaan vaan siellä et voi menettää mitään muuta kuin kurjuutesi.
Kukaan eiAA.lainen ei tiedä mitä AA-touhu on. Älä usko sellaisia. AA.ssa ei ole mitään muuta kuin kaksi vaaraa: a) saatat tulla siitä riippuvaiseksi ja b) saatat raitistua.
Alkosolisti ei ole vastuussa sairastumisestaan, mutta on kyllä toipumisestaan!