Joo tota tien toi otsikko nyt on mitä on ja tiedän ettei tälläsiä täällä voi kysellä mut en tie ny mitä muutakaa tekisin. eli panin yhden jätkän kans pari viikkoo sit ilman kortsua. ja nyt eilen alko menkat. eli voinko olla raskaana? joo todella tyhmä kysymys mutta oon 14v enkä ottanu mitää katumus pillereitä yms. sen jälkeen muutaku oottelin peloissani menkkoja. ja nyt ku ne alko niin jotenki olo helpottu, mut voinko silti olla raskaana?
apua! raskaana?
..........
81016
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ne voi olla valemenkat.Nyt kannattaa tehdä raskaustesti ja jatkossa muistaa kortsu tai ei harrastaa seksiä ollenkaan.
Mulla on vähän sama ongelma. Tai siis oli, eli siis kanssa olin yhdynnnässä ilman kortsuu, enkä kans ottanu mitää jälkiehkäisyä jne. ja sitten alko menkat normaalisti, mut niinku sanoitte niin ne olis voinu olla valemenkat? mut entä jos ne on tullu jo pari kertaa iha niinku pitäiski?
Valemankat voivat jatkua useankin kuukauden ajan tai jopa koko raskauden ajan. Usein tämä vuoto on kuitenkin niukempaa kuin normaali vuoto. Ja kuitenkin, on myös tapauksia, joissa vuoto jatkuu ihan normaalina. Googlettamalla "valemenkat" pääsette lukemaan ihan mielenkiintoisia keskusteluita aiheesta.
ps. Raskaustestejä saa kaupasta/apteekista, eivätkä maksa kuin 5 eurosta ylöspäin (halvempi testi on tasan yhtä hyvä kuin kalliimpikin).
saako niit testejä minkä ikäset vaa?
Kyllä saa.
Tiesithän, että ovulaatio eli se aika kun on kaikkein helpointa tulla raskaaksi on juuri 2 viikkoa ennen kuukautisia? Olet aika saamarin onnekas, jos et tuosta ole raskaaksi tullut. Ja niin, kuten jo sanottu, voit olla raskaana kuukautisista huolimatta. Raskaustestejä saa apteekista ja jopa ruokakaupoista/marketeista.
jälkiehkäisyhän pitäis ottaa niinku 72h aikana. eli 3 vuorokauden aikana. mut jos se sattuu juuri viikonlopulle ettei apteekki oo niin auki niin eikö niitä tosiaan saa mistää muualta kun apteekista? ja niihin vissii tarvii reseptin tai jotai jos on alle 15. ja ei sitä reseptiä ainakaan terkkarilta viikonloppuna saa...
Jälkiehkäisyä ei saa muualta kuin apteekista. Päivystävät apteekit ovat auki viikonloppuna ja myöhään iltaan. Jos asut pienemmällä kylällä, voi olla ettei se oma lähiapteekki ole päivystävä ja joutuu lähtemään pidemmältä hakemaan.
Lääkäriasemat/terveyskeskus ovat kyllä auki viikonloppuna. Terveydenhoitaja ei muutenkaan voi reseptiä kirjoittaa, joten hänen puoleensa alle 15-vuotiaan on joka tapauksessa ihan turha kääntyä.