Juuri Kiovasta palanneena haluan varoittaa kaikkia sinne aikovia paikallisista poliiseista!
Minut ja matkakumppani pysäytettiin alikulkutunnelissa Maidanin liepeillä (vilkkainta turistien suosimaa aluetta) ja poliisi kysyi passia. Passit meillä oli hotellissa, sillä pelkäsimme varkautta. Tämä tietenkin oli oma moka, eikä meillä ollut edes kopioita mukana. Moka, moka, moka!
Tilanne johti siihen, että poliisi ei pitänyt mahdollisena lähteä kanssamme hotellille katsomaan passeja (kuulemma ei häneen työtään). Hän antoi kaksi vaihtoehtoa A) Mennään kamarille, jossa menee monta tuntia / loppu päivä ja poliisipäällikkö huutaa pää punaisena ja päivämme menee pilalle, tai B) Maksamme hänelle lahjukset heti paikan päällä. Koska olimme varmoja, että valitessamme vaihtoehdon A, poliisi olisi takuuvarmasti ja rangaistuksenakin odotuttanut meitä passiasiamme kanssa tuntitolkulla ensin poliisiautossa ja sitten asemalla, valitsimme vaihtoehdon B ja maksoimme yhteensä muistaakseni 50 hrivnaa (jotain 8-9 euroa). Poliisin ohjeistuksesta nämä sujautettiin hänelle huomaamattomasti matkaoppaan välissä.
Tilanne ratkesi, mutta paha mieli jäi. Poliisi pysäyttää turisteja nimenomaan siksi, että tietää passien useasti olevan hotellilla tallessa. Jos kamarille menee, ei myöskään ole iloa omassa sähköpostissa olevasta kotona skannatusta passikopiosta. Kopio pitää nimittäin olla paitsi passin kuvasivusta, myös maahantuloleimasta sekä immigration-kortista. Näistä kannattaa siis ottaa kopiot heti kun pääsee perille ja kantaa kopioita mukana. Toisaalta lahjuksienhimoista korruptoitunutta rosvopoliisia sekään ei pidättele, esim. tämä meidän poliisi kun ilmoitti, että vain alkuperäiset kelpaavat nähtäviksi.
Taskuvarkaita on muuten paljon. Itseltäkin meni lompakko. Paljon on tullut maailmaa matkattua, mutta ekaa kertaa korruptoituneen poliisin ja taskuvarkaan uhrina siis Kiovassa!
Varo Kiovan poliisia!
6
3734
Vastaukset 6
- olla samat
kuviot poliiseilla, kuin venäjällä. Eli hengenhätää pienempään ongelmaan ei poliisia kannata turistin vaivata.
Venäjällä riittää hotellikortin näyttö, jos sellainen on.
Tuon rahastustapa varmaan ottaa sieluun enemmän kuin summa, mutta aina vois käydä huonomminkin.
Kokeneen matkailijan kuvittelisi jo tietävän tyypilliset taskuvarkaiden rysäalueet ja taidot, ei niillä nolot varkaat eläkään.- Paska maku
Tuolla Kiovassa tosiaan ei hotellikortin näyttäminenkään tilanteessa auttanut. Mutta se ei ole ihmekään, sillä poliisi oli nimenomaan päättänyt rahastaa ja kun sellaisen päätöksen on rosvopoliisi tehnyt, niin syyn rahastukseen varmasti löytää, vaikka turistilla olisi kaikki kunnossakin.
Ja tuosta taskuvarkaudesta: Sehän tässä nimenomaan kismittääkin, että kokeneena matkailijana sitä on tainnut tulla sen verran varomattomaksi, että pääsi näin käymään. Kun paljon on reissannut, eikä koskaan mitään sattunut, niin silloin alkaa herkästi tinkimään "varotoimista" ja unohtaa, että terve pelko ja varuillaan olo kantaa paljon pidemmälle kuin laajatkaan matkavakuutukset! - ola samat
Paska maku kirjoitti:
Tuolla Kiovassa tosiaan ei hotellikortin näyttäminenkään tilanteessa auttanut. Mutta se ei ole ihmekään, sillä poliisi oli nimenomaan päättänyt rahastaa ja kun sellaisen päätöksen on rosvopoliisi tehnyt, niin syyn rahastukseen varmasti löytää, vaikka turistilla olisi kaikki kunnossakin.
Ja tuosta taskuvarkaudesta: Sehän tässä nimenomaan kismittääkin, että kokeneena matkailijana sitä on tainnut tulla sen verran varomattomaksi, että pääsi näin käymään. Kun paljon on reissannut, eikä koskaan mitään sattunut, niin silloin alkaa herkästi tinkimään "varotoimista" ja unohtaa, että terve pelko ja varuillaan olo kantaa paljon pidemmälle kuin laajatkaan matkavakuutukset!Lompakon varastaminen ei tietty ole sama kuin matkakassan tai budjetin kääntäminen?
- alikulku
Kävi samoin, yöllä kaksi poliisia pysäytti pimeässä alikulkutunnelissa pääkadulla ja kyselivät passeja, joita ei tietenkään ollut matkassa. Varttitunti väiteltiin niiden kanssa ennenkuin päästiin lähtemään, ei maksettu mitään. Sanottiin, että soitetaan suurlähettiläälle ja päästiin heti jatkamaan matkaa. Olivat poliisit vielä kännissä.
- Greenfairy
Kaippa tuollainenkin on mahdollista, mut ite sain ainakin olla kytiltä rauhassa, vaikka niihin aika usein törmäskin.. Olin tosin Donetskissa enkä Kiovassa että en tiedä onks siellä eri meininki.
Eikä siellä edes lentokentällä sanottu mitään vaikka oli hryvnioita mukana ja niitä ei muka sais viedä maasta pois. Ehkä sekin sit jotain vanhaa tietoa..- Pera55
Ei se tyhmä ole joka yrittää. Tietysti on sellaisiakin poliiseja jotka yrittävät saada lisäansioita höynäyttämällä turisteja.
Itseltäni ei koskaan Kiovassa ole poliisi tullut kyselemään passia. Ukrainassa en suostuisi kuitenkaan antamaan rahaa vaan vaatisin asian selvittämistä poliisilaitoksen johtajan, suurlähettilään tms läsnäollessa enkä suostuisi lähtemään minnekään ilman. Jos poliisit eivät ymmärrä tai tunnu ymmärtävän englantia, sitä paremmalla syyllä. Veikkaan, että korkeintaan kiroilevat ja pääset jatkamaan matkaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran93855Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?149808- 60682
Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25673Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47664Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46634- 44597
Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä29532- 31531
Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20523Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.27516Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭81479- 6476
Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee404470- 30446
- 44441
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.29441Rydman, herätys!
"Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 363420En laita sulle viestiä
Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii39414Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä
Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole4401