Hei!!
Onko banaanipuun hoitaminen helppoa? Kuinka paljon sellainen maksaisi? Minkä kokoisina niitä saa ostettua? Onko mahdoton ajatus lähettää banaanipuu postissa ulkomaille? Kestääkö kasvi sellaisen?
Kiitos kaikille!! :)
Banaanipuu
3
863
Vastaukset
- lamppu40
helppoa ja helppoa..talvi se on yleensä se aika joka tappaa kasvit (pimeys ja liian kuiva ilma).Banaanipuut(oikeesti se on pensas) maksaa koosta riippuen 10e -->...yhteenaikaan oli sellanen juttu kasvien kanssa,että niitä ei saanu tuoda esim.lomareissuiltansa kotiin,tautipelkojen takia...vaikka lähettäisitkin sen ulkomaille,pakkauskulut tulee pikkasen kalliiks..kysy postista,niin oot viisaampi =)
- asiassa
...banaani ei ole puu, eikä pensaskaan vaan kuuluu itse asiassa ruohokasveihin.
meillä pienet banaanit (kaipa ne on niitä tavallisia kukkakauppojen kääpiöbanaaneja) pärjäävät ihan hyvin ikkunalaudalla normaalissa mullassa ja saviruukussa, substral-lannoituksella. eli menee siinä missä muukin "eksoottisempi" viherkasvi. talvella banaaneilla on tapana kuivattaa vanhimpia/uloimpia lehtiä pois, niitä pitää leikellä jos haluaa että kasvi näyttää siistiltä. jos kasvi viihtyy, se kasvattaa pieniä poikasyksilöitä juureensa. meillä on sellainenkin lähtenyt ihan hyvin kasvamaan omassa ruukussaan.
banaaneja saa nykyään joka paikassa kukkakaupoista ja tavallistenkin ruokakauppojen kukkahyllyillä noita näkee - en siis usko, että kannattaa ulkomaille lähetellä. jos kyseessä on "länsimaa", banaanin löytää varmasti kukkakaupasta, missä tahansa välimerta etelämpänä kasvaa banaaneja puskat täynnä luonnostaan. eli luultavasti näet turhaa vaivaa postittaessasi kasvin. eikä se tietenkään matkasta pitäisi.
mutta yleisesti ottaen ainakin minusta ihan helppo ja nätti kasvi, jota voin suositella:)
- Panaaani_kasvattaja
Tunne panaani multaan ja pistä vähäm rahee mukkan nii se kasvaa kahesviikos
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1103590
- 633216
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4342714- 832523
- 852458
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j422144- 972103
Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil501752Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan221730- 121706