Hiotus pienestä pinnistelystä

Onko liikistä, vajista tai jotakin muuta:

Kun pinnistelen ratkaistakseni jotakin pulmallista asiaa, tulee hiotus. Annostus 1 iso tabu. Annostus ollut sitä luokkaa (vähän vaihdellen) useita kuukausia.
81429
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei tuo liikatoimintaa tai vajista kerro vaan ne arvot, TSH, T4v ja T3v... joten kerro mielummin jotain arvojasi.

Äänestä
  • lähiaikoina:

    TSH 0.1, T4V 18,3 T3V 5,1. Lämpö tänä aamuna 35,6.

    Äänestä

  • aivosolmu kirjoitti:

    lähiaikoina:

    TSH 0.1, T4V 18,3 T3V 5,1. Lämpö tänä aamuna 35,6.

    Arvosi näyttävät olevan tosi hyvällä mallilla, joten todennäköisesti oireesi eivät johdu vajiksesta. Olisi jotain muutakin oiretta varmasti jos johtuisivat. Mulla posket punoittaa helposti ja tulee hiki jos teen töitä koneella eli veri vaan alkaa kiertää paremmin :) kai se on elimistön stressi tms. joka sen saa aikaan. Beetasalpaajaa nappaamalla tuota ei tapahdu.

    Äänestä

kun luen kirjasta vaikeaa asiaa. Päätä rupeaa särkemään myös ja kasvot punehtuvat. Mikä olisi ratkaisu tähän, että voin omaksua tietoa?

Äänestä

www.healthboards.com/boards/search.php?searchid=2863927,
että hypotyreoosissa esiintyy kasvojen punoitusta.

Äänestä
  • Nyt alkaa selvitä. Mulla reaktion aiheuttaa ehkä B-vitamiinivalmiste. Otin sitä tänään. Otan yleensä monivitamiinivalmisteita, mutta välillä joskus sen sijaan B-vitamiinivalmistetta.

    Niasiinin aiheuttamasta punastumisesta löytyy juttuja. Sen sanotaan liittyvän yliannostukseen.

    Minä käytän vain suositeltua annosta B-vitamiinin valmistetta silloin tällöin. Epäilin jo aiemminkin yöllistä huonoa oloa illalla otetun B-vitamiinin aiheuttamaksi.

    B-vitamiinejahan suositellaan kilpirauhasvajauksessa ja erityisesti muistihäiriöissä.

    Niin että silleen...

    Äänestä

  • aivosolmu kirjoitti:

    Nyt alkaa selvitä. Mulla reaktion aiheuttaa ehkä B-vitamiinivalmiste. Otin sitä tänään. Otan yleensä monivitamiinivalmisteita, mutta välillä joskus sen sijaan B-vitamiinivalmistetta.

    Niasiinin aiheuttamasta punastumisesta löytyy juttuja. Sen sanotaan liittyvän yliannostukseen.

    Minä käytän vain suositeltua annosta B-vitamiinin valmistetta silloin tällöin. Epäilin jo aiemminkin yöllistä huonoa oloa illalla otetun B-vitamiinin aiheuttamaksi.

    B-vitamiinejahan suositellaan kilpirauhasvajauksessa ja erityisesti muistihäiriöissä.

    Niin että silleen...

    Niasiinin yliannostus tulee vasta tosi suurista annoksista. Sensijaan epäilen sinun olevan herkkä esim. natriumglutamaatille tai vaikka monissa vitamiinivalmisteissa käytetyille makeutus-ja lisäaineille. Käytätkö keinotekoisia makeutuaineita?

    Äänestä

  • ......... kirjoitti:

    Niasiinin yliannostus tulee vasta tosi suurista annoksista. Sensijaan epäilen sinun olevan herkkä esim. natriumglutamaatille tai vaikka monissa vitamiinivalmisteissa käytetyille makeutus-ja lisäaineille. Käytätkö keinotekoisia makeutuaineita?

    Väriaineet valmisteessa ovat titaanidioksidi ja rautaoksidi. Paakkuuntumisen estoaineena on mm.pteroyylimonoglutamiinihappoa - eli tässä on sitä glutamiinihappoa. En tiettävästi aiemmin ole ollut glutamaatille herkkä. Eikös sitä ole monissa valmisruoissa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aivosolmu kirjoitti:

Onko liikistä, vajista tai jotakin muuta:

Kun pinnistelen ratkaistakseni jotakin pulmallista asiaa, tulee hiotus. Annostus 1 iso tabu. Annostus ollut sitä luokkaa (vähän vaihdellen) useita kuukausia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu