Hei! Onko kellään jakaa kokemuksia Yamarin 5910 tai vastaavasta veneestä? Tutun tuttu suositteli, mutta olisi mielenkiintoista kuulla muidenkin mielipiteitä. Tehoa olisi 115 heppaa ja hinta suolainen.
Yamarin 5910
8
3503
Vastaukset
- on hieno vene
Jämäkkä ja kulkeekuin juna. Kuomuratkaisu on nerokas, toisin kuin esimerkiksi vanhassa jenkissä, joka minulla oli joskus 90 luvulla. Kannattaa ehdottomasti hankkia, vaikka hinta hieman suolainen onkin. Ensi kesönä on mukava ajella auringonpaisteessa 30 solmua ja katsella kun kateelliset kyylää.
- Nimetön
kannataisiko tutustua /verrata AMT 200:n. Vene tiloiltaan suunnitelultaan huomattavasti laadukkaampi.
- Asiantuntija
Nimetön kirjoitti:
kannataisiko tutustua /verrata AMT 200:n. Vene tiloiltaan suunnitelultaan huomattavasti laadukkaampi.
Kyllä on mukava lukea kun asiantuntija on äänessä !
Yamarin 5910 (nykyisin 59 CC) ja AMT 200 DC eivät ole keskenään verrattavissa olevia veneitä.
Kyseinen Yamarin on keskipulpettivene (avovene) ja AMT day cruiser, eli keulakajutalla varustettu tuulilasivene. Näiden veneiden käyttötarkoitus poikkeaa usein kovasti toisistaan.
Koska asiantuntemuksesi veneistä on tuolla tasolla ei mainitsemiasi laatu asioita pidä huomioida.
Yamarin 5910 on hyväksi todettu vene. AMT voi olla myös hyvä vene, mutta koska ensimmäisetkin mallit ovat vasta parinvuoden ikäisiä ei AMT:n kestävyydestä voida sanoa vielä mitään ehdotonta. - menee rikki kevyesti
Tyypillisen Scantic-miehen puhetta ! Mies pitää 40 solmua kovana vauhtina ja haukea jalokalana.
Jos aiot "leijua" veneesi nopeudella, vaihda venettä ! Yamarinilta löytyy useampi malli jolla saavutat 50 kn, Scantikilta ei ensimmäistäkään. VK. - S.Väiski
menee rikki kevyesti kirjoitti:
Tyypillisen Scantic-miehen puhetta ! Mies pitää 40 solmua kovana vauhtina ja haukea jalokalana.
Jos aiot "leijua" veneesi nopeudella, vaihda venettä ! Yamarinilta löytyy useampi malli jolla saavutat 50 kn, Scantikilta ei ensimmäistäkään. VK.Scanticit lättäpohjaisia suojaisten järvien haukimiesten leluja. Niillä ajaa vaan paskanpuhujat ja köyhät. Yksikään Scantic ei mene edes sitä 40 solmua!
- 185
Asiantuntija kirjoitti:
Kyllä on mukava lukea kun asiantuntija on äänessä !
Yamarin 5910 (nykyisin 59 CC) ja AMT 200 DC eivät ole keskenään verrattavissa olevia veneitä.
Kyseinen Yamarin on keskipulpettivene (avovene) ja AMT day cruiser, eli keulakajutalla varustettu tuulilasivene. Näiden veneiden käyttötarkoitus poikkeaa usein kovasti toisistaan.
Koska asiantuntemuksesi veneistä on tuolla tasolla ei mainitsemiasi laatu asioita pidä huomioida.
Yamarin 5910 on hyväksi todettu vene. AMT voi olla myös hyvä vene, mutta koska ensimmäisetkin mallit ovat vasta parinvuoden ikäisiä ei AMT:n kestävyydestä voida sanoa vielä mitään ehdotonta.Rauhoitu vaikka venemestarin vertailua lukemalla ja sieltä toki Voi AMT:n laadun arvioida todellisten ammattilaisten toimesta. Eli AMT:ltä löytynee vastaava malli jonka tyyppi 0n 185. Muistapas laadusta että AMT:n valmistaja on tehnyt YAMARINILLE 30 000 kpl veneitä alihankintana eli se siitä laadunarvioinnista!!
- ...ja opettele lukemaan
185 kirjoitti:
Rauhoitu vaikka venemestarin vertailua lukemalla ja sieltä toki Voi AMT:n laadun arvioida todellisten ammattilaisten toimesta. Eli AMT:ltä löytynee vastaava malli jonka tyyppi 0n 185. Muistapas laadusta että AMT:n valmistaja on tehnyt YAMARINILLE 30 000 kpl veneitä alihankintana eli se siitä laadunarvioinnista!!
Olen kyllä lukenut useamman artikkelin AMT veneistä ja jopa ajanut sellaista. Useamman kerran. Olen myös ajanut ja lukenut juttuja Yamarineista, Belloista ja niistä Puolasta tulevista paskoista.
Tiedän jopa, että AMT 185 R on kehitetty kyseisen Y 5910 pohjalta. AMT:han valmisti monia 5910 veneitä.
Kritisoin Asiantuntijaa siitä, ettei koijari erottanut Yamarin 5910:n ja AMT 200: eroavaisuutta veneinä. - Anonyymi
Moi ! Millainen kuomu kuuluu 5910 ja mistä saa ostaa tai tilata
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1094236
- 783476
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?803292Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?243199Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223142- 722896
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452770Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim612721Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852539- 332384