yamahan bensatankin ilmaruuvi??

eli miksi ei ole ilmaruuvia jammun tankissa? mulla ainakin ongelma että ei saa ilmaa ja kone hyytyy?? mikä avuksi? reikä korkkiin vai ??
35122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Alkperäisissä korkeissa näkyy olevan.
Olisiko vaihtunut jossain vaiheessa?

Äänestä
  • 20 litran tankkeja, yli 20 vuotta vanhoja, joita käytän nelikymppisessä. Ei ole ilmaruuvia, korkin voi jättää väliasentoon, eli ei kierrä hakauksen taakse. Mutta onhan tuo toiminut, vaikka on ollut korkki ihan kiinnikin.

    Äänestä

tankin pitäisi saada korvausilma polttoaineletkun tankin puoleisesta liittimestä, eli mallihan on se "kaksipiikkinen" kute Mercuryn koneissa.
Suzukilla oli aikonaan liittimenä sellainen pyöreä ja se edellytti erillistä ilmaruuvia tankkiin.
Itselläni on käytössä Suzukin 50:nen ruiskunelari, mutta tankkina on Yamahan n.23l:nen peltisäiliö koska Suzukin oma muovien 25l:nen ei sopinut penkkiin sisälle. Korkki tässä säiliössä tosiaankin on ns. sokea mutta ilmavaivoja ei ole ollut sillä tankkiliitin on myös Yamahan kaksipiikkinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jammu-mies kirjoitti:

eli miksi ei ole ilmaruuvia jammun tankissa? mulla ainakin ongelma että ei saa ilmaa ja kone hyytyy?? mikä avuksi? reikä korkkiin vai ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu